- D. Trumpui perėmus valdžią federalinė vyriausybė įsakė uždaryti DEIA biurus
- Vyskupas paragino D. Trumpą pasigailėti imigrantų ir translyčių vaikų
- N. Maduro sveikina į Venesuelą sugrįžtančius migrantus
- D. Trumpas ėmėsi svarbių pokyčių
D. Trumpui perėmus valdžią federalinė vyriausybė įsakė uždaryti DEIA biurus
JAV Personalo valdymo biuras (OPM) nurodė visoms federalinėms agentūroms iki trečiadienio – sausio 22-osios – uždaryti įvairovės, lygybės, įtraukties ir prieinamumo (DEIA) biurus ir išleisti darbuotojus apmokamų administracinių atostogų.
Laikinai einantis OPM direktoriaus pareigas Charlesas Ezellas šias priemones išdėstė atmintinėje, kurioje nurodė agentūroms pranešti darbuotojams apie uždarymą, pašalinti visą su DEIA susijusią žiniasklaidą ir medžiagą bei nutraukti bet kokius vykstančius DEIA mokymus ar sutartis[1]. Agentūroms taip pat pavesta nustatyti bet kokius bandymus užtušuoti DEIA programas naudojant koduotas ar netikslias formuluotes.
Agentūroms nurodyta iki šio ketvirtadienio pateikti visų nuo 2024 m. lapkričio 5 d. veikiančių DEIA biurų, darbuotojų ir sutarčių sąrašus, taip pat planus, kaip laikytis naujųjų direktyvų. Be to, iki penktadienio agentūros turi pateikti OPM išsamius darbuotojų skaičiaus mažinimo DEIA biuruose planus ir atskleisti visus nuo 2024 m. lapkričio mėn. pakeistus darbuotojų ar sutarčių aprašymus.
Taip siekiama reikšmingai mažinti federalinių įvairovės ir lygybės iniciatyvų skaičių.
Ši direktyva priimta po prezidento D. Trumpo pasirašyto įsako, kuriuo panaikinamos visos DEI programos federalinėje vyriausybėje. Įsaku taip pat nustatoma nauja federalinė politika, pagal kurią pripažįstamos tik dvi lytys – vyrai ir moterys, o tai reiškia, kad keičiasi vyriausybės prioritetai.
Vyskupas paragino D. Trumpą pasigailėti imigrantų ir translyčių vaikų
Tačiau jau pačią pirmąją D. Trumpo prezidentavimo dieną episkopato vyskupė Marianne Budde rėžė aštrų pamokslą, ragindama prezidentą pasigailėti nelegalių imigrantų ir transseksualių vaikų[2]. Per inauguracijos metu vykusias pamaldas tiesiogiai kreipdamasi į D. Trumpą, ji teigė, kad dėl jo prezidentavimo translyčiai vaikai esą baiminasi dėl savo gyvybės, ir ragino jį nedeportuoti imigrantų, pabrėždama jų svarbą tokiuose darbo sektoriuose kaip žemės ūkis, aptarnavimo sritis ir sveikatos priežiūra.
Nepaisant tuo metu katedroje tvyrojusios įtampos, D. Trumpas išliko ramus, o į žurnalistų klausimus atsakinėjo švelniai.
M. Budde, ilgą laiką kritikavusi D. Trumpą, garsiai pasisakė už progresyvius dalykus, tokius kaip rasinė lygybė, smurto su ginklais prevencija, imigracijos reforma ir LGBTQ+ teisės. Anksčiau ji pasmerkė D. Trumpo veiksmus per „Black Lives Matter“ protestus ir išreiškė norą, kad jis būtų pakeistas. Jos prieštaringos pastabos apie imigraciją ir socialinius klausimus sukėlė D. Trumpo šalininkų pasipriešinimą, o kai kurie net ragino ją deportuoti.
N. Maduro sveikina į Venesuelą sugrįžtančius migrantus
Tuo tarpu Venesuelos prezidentas Nicolásas Maduro teigė, kad atšaukiant įvažiavimo į JAV leidimus migrantams, Venesuela yra pasirengusi priimti atgal tuos, kuriuos paveikė šis pakeitimas. JAV Muitinės ir sienos apsaugos tarnyba neseniai paskelbė, kad nebebus naudojama programėlė „CBP One“, kuri leido į šalį atvykti beveik milijonui žmonių[3].
Tūkstančiams migrantų buvo pranešta, kad jų leidimai vasario mėnesį, lygiagrečiai su prezidento D. Trumpo inauguracija, buvo atšaukti. Per televiziją transliuotame kreipimesi N. Maduro patikino grįžtančius migrantus, kad jie gausią visas savo teises, įskaitant galimybę vėl būti kartu su šeima ir draugais.
Nuo 2018 m. Venesuelos vyriausybė propaguoja „Grįžimo į tėvynę planą“, kuriuo siekiama padėti migrantams grįžti į savo šalį. Vyriausybė užsakė skrydžius iš įvairių Pietų Amerikos šalių, įskaitant JAV, kad palengvintų nuo politinio nestabilumo ir ekonominių sunkumų bėgančių venesueliečių grįžimą. N. Maduro inauguracija trečiajai kadencijai sulaukė plačios kritikos, o JAV ir Europos Sąjunga pasmerkė rinkimus kaip suklastotus.
Nepaisant šios įtampos, N. Maduro ir toliau pasisako už venesueliečių grįžimą, žadėdamas jiems geresnę ateitį tėvynėje.
D. Trumpas ėmėsi svarbių pokyčių
77 primena, kad pačią pirmąją savo darbo dieną D. Trumpas jau pasirašė keletą svarbių vykdomųjų įsakų. Tarp jų – pažadas paviešinti įslaptintus dokumentus apie Džono F. Kenedžio, Roberto F. Kenedžio ir Martino Liuterio Kingo jaunesniojo nužudymus, kas galėtų išspręsti ilgai trunkančias sąmokslo teorijas.
Į Baltuosius rūmus sugrįžęs D. Trumpas taip pat paskelbė nacionalinę nepaprastąją padėtį prie pietinės JAV sienos ir pradėjo pasienio sienos statybos atnaujinimą. Jis taip pat pasirašė sprendimą trauktis iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir atšaukė daugelį J. Bideno administracijos iniciatyvų, įskaitant translyčių asmenų apsaugos nutraukimą.
Be to, naujasis JAV prezidentas imasi ryžtingų veiksmų imigracijos, energetikos ir infliacijos srityse, paskelbdamas energetikos nacionalinę nepaprastąją padėtį, kad padidintų naftos gavybą, ir skelbdamas, kad nelegalių migrantų vaikams nebus suteikta pilietybė. D. Trumpas taip pat atleido kelis savo pirmtako J. Bideno paskirtus darbuotojus, siekdamas atgauti kontrolę valstybiniuose postuose.