- Diabetas, jei nekontroliuojamas sukelia itin rimtas komplikacijas
- Nekontroliuojama liga siejama su rimtomis komplikacijomis beveik kiekviename organe
- Kartais komplikacijos kūne sukelia daugiau bėdų nei pats diabetas
- Širdies ligos
- Lėtinė inkstų liga
- Neuropatija: nervų pažeidimas
- Burnos sveikatos komplikacijos
- Regėjimo ir klausos problemos
- Psichinės sveikatos bėdos
- Erekcijos sutrikimai
- Insulto rizika
- Virškinimo problemos
- Odos būklė
- Vis dažniau diabetas veda iki pilno regos netekimo
- Tyrimai sieja diabetinė retinopatiją su skurdžiomis bendruomenėmis
Diabetas, jei nekontroliuojamas sukelia itin rimtas komplikacijas
Diabetas yra ilgalaikė liga, kuria serga milijonai žmonių visame pasaulyje. Nepaisant to, kad diabetas yra plačiai paplitęs, apie šią ligą vyrauja klaidingi įsitikinimai ir daugelis nesuvokia, kokios sunkios gali būti šios ligos pasekmės.
Diabetas paveikia tai, kaip jūsų organizmas reguliuoja cukraus, arba gliukozės, kiekį kraujyje, kuris yra pagrindinis energijos šaltinis jūsų organizmo ląstelėms. Tai susiję su hormonu insulinu, kurį gamina kasa ir kuris padeda gliukozei iš maisto patekti į ląsteles, kad būtų panaudota energijai gauti. Sergant cukriniu diabetu, organizmas gamina nepakankamai insulino arba insuliną naudoja neefektyviai[1].
1 tipo diabetas, anksčiau vadintas jaunatviniu diabetu, dažnai diagnozuojamas vaikystėje, tačiau gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Šio tipo diabeto atveju organizmo imuninė sistema klaidingai sunaikina insuliną gaminančias kasos ląsteles, todėl organizme lieka mažai arba visai nėra insulino. 1 tipo diabetu sergantys žmonės turi kasdien vartoti insuliną, kad išliktų gyvi.
2 tipo diabetas, labiausiai paplitusi jo forma, paprastai išsivysto vyresniems nei 45 metų suaugusiesiems, tačiau jis gali pasireikšti ir jaunesniems žmonėms ir net vaikams. Šis tipas susijęs su atsparumu insulinui, kai organizmas netinkamai naudoja insuliną ir ilgainiui kasa negali gaminti pakankamai insulino, kad gliukozės kiekis kraujyje būtų normalus.
Taip pat yra gestacinis diabetas, kuris atsiranda nėštumo metu ir paprastai praeina po gimdymo, tačiau didina 2 tipo diabeto riziką vėlesniame gyvenime[2].
Nekontroliuojama liga siejama su rimtomis komplikacijomis beveik kiekviename organe
Deja diabeto rimtumas dažnai nepakankamai įvertinamas. Nekontroliuojamas diabetas gali sukelti daugybę rimtų sveikatos komplikacijų, kurios gali smarkiai pabloginti gyvenimo kokybę ir trukmę. Ši liga sukelia nemažai rimtų sveikatos problemų ir komplikacijų. Vienos pagrindinių ir rimčiausių problemų kylančių sergant diabetu:
- Diabetas smarkiai padidina įvairių širdies ir kraujagyslių problemų, įskaitant vainikinių arterijų ligą, širdies priepuolį, insultą, arterijų susiaurėjimą (aterosklerozę) ir aukštą kraujospūdį, riziką.
- Cukraus perteklius kraujyje gali pažeisti smulkių kraujagyslių, maitinančių nervus, ypač kojų, sieneles. Tai gali sukelti dilgčiojimą, tirpimą, deginimą ar skausmą, o negydant galite prarasti bet kokį pažeistų galūnių pojūtį.
- Inkstuose yra milijonai mažyčių kraujagyslių, kurios filtruoja atliekas iš kraujo. Diabetas gali pažeisti šią subtilią filtravimo sistemą ir sukelti sunkų inkstų pažeidimą arba inkstų nepakankamumą.
- Diabetas gali pažeisti tinklainės kraujagysles (diabetinė retinopatija) ir sukelti aklumą. Diabetas taip pat didina kitų rimtų regėjimo ligų, tokių kaip katarakta ir glaukoma, riziką.
- Dėl pėdų nervų pažeidimo arba prastos pėdų kraujotakos padidėja įvairių pėdų komplikacijų, pavyzdžiui, opų ir infekcijų, rizika. Dėl sunkių pažeidimų gali tekti amputuoti pirštus, pėdas ar kojas.
Svarbiausia norint valdyti diabetą ir išvengti šių komplikacijų yra palaikyti sveiką gyvenimo būdą ir laikytis sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų nurodyto gydymo plano. Tai gali būti reguliari mankšta, sveika mityba, sveiko svorio palaikymas, gydymas vaistais ar insulinu ir reguliarus cukraus kiekio kraujyje stebėjimas.
Kartais komplikacijos kūne sukelia daugiau bėdų nei pats diabetas
Cukrinis diabetas tai lėtinė medžiagų apykaitos liga, kuriai būdingas didelis gliukozės kiekis kraujyje, kelia didelį susirūpinimą visuomenės sveikatai, nes yra paplitęs ir gali sukelti daugybę rimtų komplikacijų. Ne pati būklė, o galimos ilgalaikės komplikacijos, tarp kurių yra širdies ligos, lėtinės inkstų ligos, nervų pažeidimai, pėdų, burnos sveikatos, regos, klausos ir psichikos sveikatos problemos, gali turėti didelės įtakos gyvenimo kokybei.
Širdies ligos
Širdies ligos yra viena iš pagrindinių diabeto komplikacijų. Diabetu sergantiems žmonėms kyla didesnė širdies ligų, širdies nepakankamumo ir insulto rizika. Didelis gliukozės kiekis kraujyje gali pažeisti kraujagysles ir nervus, kurie valdo širdį. Dėl diabeto kraujagyslėse esančios didesnės riebalų sankaupos gali sukelti vainikinių arterijų ligą, krūtinės anginą arba širdies priepuolį[3].
Norint išsaugoti širdies sveikatą, diabetu sergantiems asmenims svarbu veiksmingai valdyti gliukozės kiekį kraujyje. Reguliari mankšta, sveiko svorio palaikymas, subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių, liesų baltymų ir pilno grūdo produktų, ir susilaikymas nuo rūkymo gali gerokai sumažinti širdies ligų riziką. Taip pat labai svarbu reguliariai tikrintis sveikatą ir stebėti cholesterolio bei kraujospūdžio lygį.
Lėtinė inkstų liga
Diabetas gali pakenkti inkstams, nes pažeidžia filtravimo funkcijas juose. Ilgainiui ši žala gali sukelti diabetinę nefropatiją, kuri yra dažna inkstų nepakankamumo priežastis. Pirmasis nefropatijos požymis dažnai būna padidėjęs albumino, baltymo rūšies, kiekis šlapime.
Inkstų ligų profilaktikai reikia reguliariai tikrinti inkstų funkciją ir palaikyti gliukozės kiekį kraujyje bei kraujospūdį sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo nustatytose ribose. Taip pat gali būti rekomenduojama dieta, kurioje yra mažai natrio ir baltymų.
Neuropatija: nervų pažeidimas
Didelis cukraus kiekis kraujyje gali pažeisti viso kūno nervus ir sukelti diabetinę neuropatiją. Simptomai gali būti įvairūs: nuo galūnių skausmo ir tirpimo iki virškinimo sistemos, šlapimo takų, širdies ir kraujagyslių sutrikimų.
Norint išvengti neuropatijos arba sulėtinti jos progresavimą, būtina griežtai kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Taip pat labai svarbu reguliariai tikrinti pėdas, ar nėra opų ar infekcijų, nes nervų pažeidimas gali sukelti pėdų komplikacijas, kurių negydant gali prireikti amputacijos.
Burnos sveikatos komplikacijos
Diabetu sergantiems žmonėms yra didesnė burnos sveikatos problemų, tokių kaip gingivitas, periodontitas, burnos džiūvimas ir burnos pienligė, rizika. Nekontroliuojamas diabetas susilpnina baltųjų kraujo kūnelių gebėjimą kovoti su bakterinėmis infekcijomis, įskaitant tas, kurios gali atsirasti burnoje.
Reguliarus dantų tikrinimas, gera burnos higienos praktika įskaitant kasdienį dantų valymą šepetėliu ir siūlu ir cukraus kiekio kraujyje kontrolė gali padėti išvengti šių burnos sveikatos komplikacijų.
Regėjimo ir klausos problemos
Diabetinė retinopatija, glaukoma ir katarakta yra dažnos diabetu sergančių žmonių akių komplikacijos, kurios, jei negydomos anksti, gali sukelti aklumą. Dėl svyruojančio ar didelio gliukozės kiekio kraujyje taip pat gali sutrikti regėjimas. Cukriniu diabetu sergantys žmonės dvigubai dažniau praranda ir klausą nei nesergantys šia liga. Didelis gliukozės kiekis kraujyje gali pažeisti smulkias vidinės ausies kraujagysles, todėl gali sutrikti klausa.
Reguliarūs akių ir klausos tyrimai gali anksti nustatyti šias problemas. Cukraus kiekio kraujyje, kraujospūdžio ir cholesterolio kiekio kraujyje kontrolė gali padėti išvengti šių problemų arba jas atitolinti.
Psichinės sveikatos bėdos
Galiausiai diabetu sergantiems žmonėms dažniau pasitaiko psichikos sveikatos problemų, tokių kaip depresija, nerimas ir diabeto sutrikimai. Šios būklės gali turėti įtakos jūsų gebėjimui veiksmingai valdyti diabetą.
Psichikos sveikatos specialistai gali suteikti gydymą, įskaitant psichoterapiją ir medikamentinį gydymą, siekiant pagerinti psichikos sveikatą ir diabeto valdymą. Reguliari mankšta ir pakankamas miegas taip pat labai prisideda prie psichikos sveikatos.
Erekcijos sutrikimai
Erekcijos sutrikimai (ED) yra dažna diabeto komplikacija, ypač vyrams, kurie šia liga serga jau daugelį metų. Didelis cukraus kiekis kraujyje, susijęs su diabetu, gali pažeisti nervus ir kraujagysles, kontroliuojančias erekcijos funkciją[4]. Be to, prie ED gali prisidėti ir dažnai su diabetu susijusios ligos, tokios kaip širdies ligos ir depresija. Nors tai dažnai yra jautri problema, svarbu aptarti ED su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, nes yra veiksmingų gydymo būdų.
Insulto rizika
Cukriniu diabetu sergantiems žmonėms tikimybė patirti insultą yra iki keturių kartų didesnė nei diabetu nesergantiems asmenims, daugiausia dėl to, kad šioje grupėje dažniau paplitusi hipertenzija. Dėl didelio cukraus kiekio kraujyje kraujagyslėse gali kauptis riebalų sankaupos, o tai galiausiai gali užblokuoti kraujo tekėjimą į smegenis ir sukelti insultą.
Palaikant rekomenduojamą cukraus, kraujospūdžio ir cholesterolio kiekį kraujyje bei laikantis sveikos gyvensenos, galima gerokai sumažinti insulto riziką.
Virškinimo problemos
Virškinimo problemos, pavyzdžiui, gastroparezė, kai skrandis per ilgai ištuština skrandžio turinį, dažniau pasitaiko diabetu sergantiems žmonėms dėl klajoklinio nervo, kuris valdo skrandžio raumenis, pažeidimo. Simptomai gali būti pilnumo jausmas, rėmuo, pykinimas, vėmimas, pilvo pūtimas ir apetito praradimas.
Simptomus kontroliuoti gali padėti cukraus kiekio kraujyje kontrolė, mitybos įpročių pokyčiai ir vaistai. Skaidulinės medžiagos, maisitnės medžiagos ir nemalonių pojūčių stebėjimas, padedantis išskirti dirkiglius gali padėti su gyvenimo kokybe.
Odos būklė
Diabetas gali įvairiais būdais paveikti odą, dažniausiai pasitaikančios būklės yra bakterinės ir grybelinės infekcijos. Diabetas gali sukelti smulkių kraujagyslių, aprūpinančių odą krauju, pakitimus, dėl kurių atsiranda odos problemų, pavyzdžiui, diabetinė dermopatija (rudos dėmės ant odos), diabetinė nekrobiozė (panašios į dermopatiją, bet didesnės ir gilesnės dėmės) ir diabetinės pūslės.
Nuo šių ligų geriausiai apsaugo gera gliukozės kiekio kraujyje kontrolė, reguliari odos priežiūra ir skubus odos infekcijų gydymas.
Gyvenant su diabetu reikia nuolat stebėti ne tik cukraus kiekį kraujyje, bet ir daugybę galimų komplikacijų, kurios gali kilti. Tačiau veiksmingai kontroliuojant cukraus kiekį kraujyje, laikantis sveikos gyvensenos ir reguliariai tikrinantis pas sveikatos priežiūros specialistus, šias komplikacijas galima anksti nustatyti ir veiksmingai valdyti, todėl diabetu sergantys asmenys gali gyventi sveiką gyvenimą. Raktas į diabeto ir su juo susijusių komplikacijų valdymą yra informuotumas, švietimas ir aktyvi sveikatos priežiūra.
Vis dažniau diabetas veda iki pilno regos netekimo
Neseniai atliktas tyrimas atskleidė, kad maždaug 10 milijonų amerikiečių dėl diabetinės retinopatijos gali prarasti regėjimą. Apskaičiuota, kad 2021 m. šia akių liga sirgo 9,6 mln. JAV gyventojų, o tai sudarė 26 proc. diabetu sergančių populiacijos[5]. Beveik 2 mln. iš jų buvo diagnozuota sunki jos atmaina. Pasak medikų, grėsmę regėjimui kelianti diabetinė retinopatija sudaro 5 proc. diabetu sergančių gyventojų.
Čikagos universiteto Visuomenės sveikatos analizės programos vyresnysis mokslinis bendradarbis ir direktorius David Rein atkreipė dėmesį į naštą, kurią sukelia ši galimai regėjimą žalojanti diabeto pasekmė. Jis aiškino, kad šis padidėjimas susijęs su per pastaruosius du dešimtmečius didėjančiu diabeto paplitimu JAV, ir pabrėžė, kad būtina teikti pirmenybę akių priežiūrai ir diabetu sergančių asmenų diabetinės retinopatijos tyrimams.
Manheteno akių, ausų ir gerklės ligoninės oftalmologė daktarė Talija Kaden paaiškino, kad diabetinė retinopatija pažeidžia smulkias akies kraujagysles. Dėl šio pažeidimo gali sutrikti įvairių akies dalių aprūpinimas krauju, todėl akies užpakalinė dalis gali patinti ar kraujuoti arba gali susidaryti nenormalios kraujagyslės, o tai gali lemti regėjimo praradimą, jei anksti nenustatoma ir negydoma.
Tyrimo duomenimis, apskaičiuota, kad 1 iš 4 40 metų ir vyresnių amerikiečių serga kokia nors su diabetu susijusia akių liga, t. y. daugiau nei dvigubai daugiau nei 2004 m. Žmonių, sergančių regėjimui kenkenčia diabetine retinopatija, skaičius išaugo beveik dvigubai. Tarp 24 metų ir jaunesnių jaunų žmonių daugiau nei 10 proc. sergančiųjų diabetu sirgo diabetine retinopatija, o tarp 25-39 metų amžiaus žmonių beveik 20 proc.
Tyrimai sieja diabetinė retinopatiją su skurdžiomis bendruomenėmis
Tyrimas, atliktas naudojantis JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro Regėjimo ir akių sveikatos priežiūros sistemos duomenimis, atskleidė, kad diabetine retinopatija dažniau paplitusi tarp juodaodžių (9 %) ir ispanakalbių (7 %) asmenų, palyginti su baltaodžiais (4 %). D. Reinas teigia, kad šį skirtumą galima paaiškinti žalingais socialiniais sveikatą lemiančiais veiksniais.
Skurdas, netinkamas sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas ir, tikėtina, nesveika mityba bei fizinio aktyvumo stoka, dėl kurių dažniau sergama diabetu ir blogiau kontroliuojama gliukozė, lemia daugiau diabeto komplikacijų, tokių kaip diabetinė retinopatija. Tyrime taip pat nustatyta, kad skirtingose valstijose diabetinės retinopatijos rodikliai skiriasi: mažiausias diabetinės retinopatijos rodiklis buvo Nevadoje (21 %), o didžiausias Havajuose (34 %). Didžiausias paplitimas buvo pastebėtas kai kuriuose skurdžiausiuose šalies regionuose, ypač giliuose pietuose.
Tyrėjai pabrėžė, kad siekiant išvengti regėjimo praradimo dėl diabetinės retinopatijos, svarbu atlikti atrankinę patikrą ir anksti įsikišti. Jie taip pat rekomendavo visiems cukriniu diabetu sergantiems pacientams kasmet tikrintis pas oftalmologą. Šią ligą galima veiksmingai gydyti, todėl svarbu reguliariai lankytis pas tinklainės specialistą.
Kalbant apie gydymo būdus,medikai paminėjo injekcijas ir vaistus nuo patinimo ar kraujavimo užpakalinėje akies dalyje ir lazerių naudojimą, siekiant sustabdyti nenormalių kraujagyslių formavimąsi. Johnso Hopkinso universiteto Medicinos mokyklos Vilmerio akių instituto docentas Xiangrongas Kongas pabrėžė, kad diabeto priežiūroje svarbu teikti pirmenybę akių sveikatai. Ekspertai ragino pacientus, jų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus ir sveikatos sistemos atstovus nepamiršti akių priežiūros stengiantis užkirsti kelią regėjimo praradimui ir aklumui.