Suprasti akimirksniu
  • Kinijos vadovas lankėsi Brazilijoje
  • Pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai
  • Kinijos prezidento autoritetas auga
  • Kinija yra svarbi Brazilijos partnerė
Šaltiniai
Kinijos vadovas
Kinijos vadovas lankėsi Brazilijoje. ELTA nuotrauka

Kinijos vadovas lankėsi Brazilijoje

Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva trečiadienį per Kinijos prezidento Xi Jinpingo valstybinį vizitą sakė, kad jų šalys teikia pirmenybę taikai konfliktų krečiamame pasaulyje.

„Ginkluotų konfliktų ir politinių nesutarimų krečiamame pasaulyje Kinija ir Brazilija pirmenybę teikia taikai, diplomatijai ir dialogui“, – sakė I. Lula Brazilijoje po susitikimo su Xi.

Jis pabrėžė bendras Brazilijos ir Kinijos pastangas užbaigti karą Ukrainoje, t. y. veiksmų planą, kurį Kyjivas atmetė. JAV ir Europa taip pat jo nepalaikė, atsižvelgdamos į stiprius Pekino ryšius su Maskva.

Pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai

Kinijos ir Brazilijos vadovai pademonstravo gilėjančius dvišalius ryšius pasirašydami bendradarbiavimo susitarimus prekybos, technologijų ir aplinkos apsaugos srityse.

Xi sakė, kad Kinijos ir Brazilijos santykiai „yra geriausi per visą istoriją“, o abi šalys dabar yra „patikimos draugės“, pranešė Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.

Lula sakė: „Esu įsitikinęs, kad partnerystė, kurią šiandien su prezidentu Xi pasirašėme, pranoks visus lūkesčius ir nuties kelią naujam dvišalių santykių etapui“.

Jis pridūrė, kad nekantriai laukia kitų metų liepos, kai vėl galės pasveikinti Xi Brazilijoje, kur vyks BRICS aukščiausiojo lygio susitikimas.

Kinijos prezidento autoritetas auga

Xi vizitas į Brazilijos sostinę vyksta po to, kai jis pirmadienį ir antradienį dalyvavo G20 aukščiausiojo lygio susitikime Rio de Žaneire, o praėjusią savaitę – APEC aukščiausiojo lygio susitikime Limoje (Peru).

Kinijos vadovas abiejuose aukščiausiojo lygio susitikimuose užėmė reikšmingą vietą, priešingai nei kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas, kuris atrodė tarsi šmėkla, nes kiti vadovai jau nukreipė savo dėmesį į būsimą Donaldo Trumpo prezidentavimą.

Šis skirtumas taip pat atspindėjo kylantį Kinijos kaip prekybos partnerės ir investuotojos Lotynų Amerikoje vaidmenį, taip pat lūkesčius, kad D. Trumpo valdoma Amerika pakels prekybos ir migracijos barjerus.

Lula sutiko Xi su visomis iškilmėmis ir pasveikino jį ant raudono kilimo, o pro šalį važiavo raitoji sargyba, karinis pučiamųjų orkestras grojo šalių nacionalinius himnus, eilės vaikų mojavo Kinijos ir Brazilijos vėliavomis.

Kinija yra svarbi Brazilijos partnerė

Kinija apskritai yra didžiausia Brazilijos prekybos partnerė, jų tarpusavio prekyba pernai viršijo 160 mlrd. dolerių.

Pietų Amerikos žemės ūkio milžinė į Kiniją daugiausia siunčia sojų pupeles ir kitas pirmines žaliavas, o Azijos gigantė Brazilijai parduoda puslaidininkius, telefonus, transporto priemones ir vaistus.

2023 metų pradžioje į valdžią grįžęs Lula siekė subalansuoti pastangas gerinti ryšius ir su Kinija, ir su JAV.

Šiais metais įvykęs viceprezidento Geraldo Alckmino vizitas į Pekiną buvo vertinamas kaip atveriantis kelią Brazilijai prisijungti prie Kinijos prekybos skatinimo iniciatyvos „Juosta ir kelias“, t. y. pagrindinio Xi ramsčio siekiant didinti Kinijos įtaką užsienyje.

Prie šios iniciatyvos prisijungė Pietų Amerikos šalys – Argentina, Čilė, Bolivija, Ekvadoras, Peru ir Venesuela.

Praėjusią savaitę Limoje, kur dalyvavo Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo (APEC) aukščiausiojo lygio susitikime ir susitiko su J. Bidenu, Xi atidarė pirmąjį Pietų Amerikoje Kinijos finansuojamą uostą.

Uosto atidarymas paskatino aukštus JAV pareigūnus perspėti Lotynų Ameriką būti budrią dėl Kinijos investicijų.

„Raginame Braziliją ir visus mūsų sąjungininkus sąmoningai įvertinti suartėjimo su Kinija riziką ir naudą“, – AFP sakė Valstybės departamento atstovė Natalia Molano.

Elta pranešimas.