Blogos dienos J. Bidenui: apkaltos procedūra prasideda

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
J. Bidenas
JAV prezidentui gali būti pradėta apkalta. ELTA nuotrauka

J. Bidenui pradėtas tyrimas

JAV Atstovų rūmai trečiadienį balsavo už tai, kad būtų pradėtas tyrimas, siekiant inicijuoti prezidento Joe Bideno apkaltos procesą[1]. To buvo siekiama jau kuris laikas.

Balsavimas pradėti tyrimą pasiskirstė 221–212 balsais. Visi respublikonai balsavo už, o visi demokratai – prieš siūlymą pradėti tyrimą.

Respublikonai apkaltos JAV prezidentui tikisi dėl jo sūnaus Hunterio Bideno verslo sandorių užsienio šalyse ir galimos prekybos poveikiu: manoma, jog jis naudojosi savo pavarde ir savo tėvo, tuomečio viceprezidento, įtaka, siekiant įgyti konkurencinį pranašumą sudarant verslo sandorius Ukrainoje ir Kinijoje.

Dėl šių įvykių, H. Bidenui net yra pareikšti kaltinimai, tačiau Baltieji rūmai teigia, kad jokie įstatymai pažeisti niekada nebuvo.

Respublikonams sulaukus palankių balsavimo rezultatų, dabar jie turės pateikti realių įrodymų, kad prezidentas J. Bidenas iš tiesų yra korumpuotas. Tačiau net jei apkalta įvyks, demokratų valdomas Senatas, net ir sulaukęs įrodymų, galėtų nepripažinti prezidento kaltės.

JAV Konstitucijoje numatyta, kad Kongresas prezidentą gali nušalinti už „išdavystę, kyšininkavimą ir kitus rimtus nusikaltimus bei prasižengimus“.

Pradėjus apkaltos procesą, Senate prasidėtų teismo procesas, o prezidentą pripažinus kaltu, jis būtų nušalintas.

Nors apkalta buvo pradėta trims JAV prezidentams – Andrew Johnsonui 1868 m., Billui Clintonui 1998 m. ir D. Trumpui 2019 m. ir 2021 m., nė vieno iš jų Senatas nenušalino.

J. Bidenas tikina, kad respublikonai kenkdami jam, siekia užsidirbti politinių simpatijų

J. Bidenas jau ir pats sureagavo į balsavimo dėl tyrimo, susijusio su jo apkalta, rezultatus. Įvertinęs situaciją, JAV prezidentas teigė, kad respublikonai šiuo žingsniu prieš rinkimus siekia užsidirbti daugiau politinių balų.

„Vietoje to, kad kažkaip pagerintų amerikiečių gyvenimą, jie visas pastangas deda tam, kad puldinėtų mane, naudodamiesi melu. Vietoje to, kad dirbtų neatidėliotinus darbus, jie nusprendė švaistyti laiką šiam pagrindo neturinčiam politiniam triukui, kuris net pačių Kongrese esančių respublikonų teigimu nėra pagrįstas jokiais faktais“, – sako jis.
J. Bidenas
J. Bidenas kaltinimus jo šeimai neigia, teigia, kad respublikonai politikuoja. ELTA nuotrauka

Ianas Samsas, Baltųjų rūmų atstovas spaudai, atsakingas už priežiūrą ir tyrimus, ketvirtadienio rytą duodamas interviu CNN televizijai taip pat pabrėžė, kad prezidentas kvestionuojamu metu neturėjo verslo reikalų su savo sūnumi bei pabrėžė, kad respublikonai tik bando išgalvoti įvairiausių kaltinimų[2].

Į šią situaciją viešai sureagavo ir J. Bideno sūnus H. Bidenas.

„Mano tėvas mano versle finansiškai nedalyvavo“, – aiškino jis.

Atstovų Rūmų priežiūros komitetas trečiadienį buvo išsiuntęs jam šaukimą į teismą, kuriame buvo raginama duoti parodymus už uždarų durų, tačiau H. Bidenas šaukimo nepaisė.

H. Bidenas susiduria ir su daugiau teisinių problemų. Rugsėjį JAV specialiojo prokuroro Davido Weisso biuras apkaltino jį melagingais pareiškimais apie neteisėtą narkotikų vartojimą perkant šaunamąjį ginklą. Praėjusią savaitę didžioji prisiekusiųjų žiuri jam pateikė kaltinimus dėl mokestinių pažeidimų. Kaltės jis nepripažįsta[3].

Respublikonai tiki savo galimybėmis nušalinti J. Bideną, demokratai gina prezidentą

Respublikonai diskusijas dėl apkaltos J. Bidenui ir jo sūnaus verslo ryšių pradėjo šiais metais, tačiau procedūros suintensyvėjo tik rudenį.

Atstovų Rūmų priežiūros komiteto pirmininkas Jamesas Comeris teigia, jog atlikto tyrimo metu buvo „nustatyta, kad Joe Bidenas žinojo apie tai, kad jo šeima visame pasaulyje naudojosi Bidenų pavarde asmeninei naudai gauti, tame dalyvavo ir gavo iš to naudos“.

Partijos atstovai taip pat tiki, kad yra realių šansų, jog apkalta J. Bidenui įvyks ir jį pašalinti pavyks. Dauguma respublikonų, kurie iš pradžių nenorėjo paremti apkaltos siekio dėl konkrečių įrodymų prieš prezidentą trūkumo, dabar persigalvojo dėl naujesnių argumentų.

Kongreso tyrėjai jau gavo beveik 40 000 puslapių banko įrašų ir dešimtis valandų pagrindinių liudytojų parodymų, įskaitant kelis aukšto rango Teisingumo departamento pareigūnus, kuriems šiuo metu ir yra pavesta tirti H. Bideno veiklą.

Savo ruožtu demokratai sako, kad respublikonai paprasčiausiai užsiima politikavimu.

„Nėra jokių įrodymų, kad prezidentas J. Bidenas būtų pažeidęs kokius nors įstatymus“, – teigia Rūmų mažumos lyderis Hakeemas Jeffriesas.

Tiesa, nors respublikonai gana vieningai pasisako už tyrimą prezidento apkaltai pradėti, visuomenė nėra tokia įsitikinusi. 43 proc. amerikiečių pritaria apkaltos prezidentui pradėjimui, o 41 proc. nepritaria tokiam žingsniui.

Palyginimui, kai buvo rengiamasi apkaltai buvusiam prezidentui Donaldui Trumpui, ją palaikė 37 proc. piliečių, o nepritarė net 54 proc[4].

Kokie yra tikrieji kaltinimai?

Respublikonai kaltina J. Bideną ir jo šeimą dėl to, kad jie galimai pelnėsi iš 2009-2017 m. laikotarpio, kai J. Bidenas ėjo viceprezidento pareigas Barako Obamos administracijoje.

Tuo laikotarpiu, ypač daug įtarimų kėlė prezidento sūnaus H. Bideno veikla, manoma, kad galimiems verslo partneriams, jis žadėdavo tam tikras privilegijas, akcentuodamas savo tėvo statusą.

H. Bidenas
Respublikonai kvestionuoja H. Bideno verslo ryšius. Socialinių tinklų nuotrauka

Dar 2020 m. FTB dokumente vienas informatorius nurodė, kad Ukrainos energetikos įmonės „Burisma“, kurios direktorių taryboje buvo H. Bidenas, vadovas sakė, kad „kainuoja 5 mln. dolerių sumokėti vienam Bidenui ir dar 5 mln. dolerių kitam“.

Be to, yra įrodymų, kad J. Bidenas galimai spaudė Ukrainą atleisti jos vyriausiąjį prokurorą, kad būtų nutrauktas tyrimas dėl „Burismos“ situacijos.

Pačios „Burisma“ vadovas Mykola Zločevskis yra sakęs, kad niekas iš bendrovės neturėjo jokių kontaktų su J. Bidenu ar jo darbuotojais ir kad vyresnysis Bidenas nepadėjo įmonei.

Tačiau Devonas Archeris, H. Bideno verslo partneris, liepą Atstovų Rūmų priežiūros komitetui sakė, kad jaunesnysis Bidenas stengėsi sukurti prieigos prie tėvo iliuziją ir per maždaug 10 metų gal 20 kartų skambino tėvui dėl situacijų su užsienio partneriais.

Vis dėlto, D. Archeris pridėjo, kad tie pokalbiai nebuvo susiję su jokiais konkrečiais ir baigtiniais verslo sandoriais, ir jis nežinojo apie jokius neteisėtus prezidento J. Bideno veiksmus.