Prezidentas eilinį kartą parpuolė ir toliau kursto kalbas apie savo galimybes valdyti šalį
80 metų sulaukęs JAV prezidentas Joe Bidenas tapo dažna pokalbių tema ne tik dėl savo politikos ir veiksmų einant pareigas, bet ir dėl fizinių suklupimų, kuriuos jis patyrė būdamas prezidentu. Šie incidentai, užfiksuoti žiniasklaidos ir virusiniu būdu išplitę socialinės žiniasklaidos platformose, pakurstė diskusijas apie prezidento sveikatą ir energingumą, nepaisant Baltųjų rūmų patikinimų, kad jo sveikata išlieka gera[1].
Matę ne vieną incidentų, kai prezidentas J. Bidenas neteko žado ar suklupo kelia klausimą kaip toks žmogus valdo šalį. Prezidentas Joe Bidenas dažnai atsiduria dėmesio centre dėl žodinių klaidų, kai vartoja pasenusius posakius, išsako pastabas, kurios atrodo nesusijusios su jautriomis temomis, ir kartais rodo susierzinimą su žurnalistais. Pavyzdžiui, birželio mėn. jis papriekaištavo žurnalistui už, jo nuomone, kvailą klausimą dėl kyšininkavimo teiginių. Anksčiau, sausio mėn., jis girdėjo, kaip išsakė įžeidžiančių pastabų apie žurnalistą Pete’ą Doocy.
2008 m. jam kovojant su Baracku Obama dėl demokratų kandidato į prezidentus nominacijos, J. Bideno pagyrimai B. Obamai kai kurių buvo suprasti kaip rasiškai nejautrūs. Nors vėliau Obama parėmė Bideną 2020 m. ir abu palaiko viešai draugiškus santykius, buvo pasirodę pranešimų, rodančių privatų Obamos susirūpinimą dėl galimų Bideno klaidų.
Nikki Haley, GOP kandidatė į prezidentus ir buvusi Pietų Karolinos gubernatorė, netgi spėliojo apie J. Bideno ilgaamžiškumą, užsimindama, kad balsavimas už jį gali lemti viceprezidentės Kamalos Harris pirmininkavimą, atsižvelgiant į istoriškai žemus jos reitingus. Tai sustiprino nerimą dėl J. Bideno amžiaus ir gebėjimo eiti pareigas dar vieną kadenciją.
Senstanti JAV valdžia: senatoriai užsikerta, o pats Prezidentas griūna ir nusikalba
Šalies vairą sukiojantys politikai ne kartą pasirodė kaip negalintys funkcionuoti kai kalbų metu užsikerta, nusišneka ar nelabai suvokia kur yra ir apie ką kalba. Tai pasitaiko tiek senatoriams tiek pačiam šalies valdytojui. Nors J. Baideno žodiniai iššūkiai atrodo ryškesni jam senstant, prezidento dėmesio centre kartu su visuomenės susidomėjimu padidėja kiekvienas paslydimas[2].
Jis atvirai kalbėjo apie šias problemas, pavadindamas save klaidų mašina ir pripažindamas, kad jo amžius yra kruopščiai tikrinamas ir akcentuojamas. Jis taip pat aptarė savo nesibaigiančią kovą su mikčiojimu, kuris, kai kurių nuomone, turėjo įtakos jo pasirodymams 2020 m. kampanijos debatuose. Tačiau minimalus J. Bideno bendravimas su spauda – jis surengė mažiau spaudos konferencijų nei bet kuris kitas prezidentas nuo Ronaldo Reigano laikų – sukėlė teorijų, kad jis vengia situacijų, kuriose gali padaryti klaidų.
Vis dėlto jis dažnai atmeta šiuos nuogąstavimus, pabrėždamas savo pasiekimus ir liepdamas kritikams žiūrėti į save. Jo komanda taip pat jį gynė, o Baltųjų rūmų atstovas spaudai Andrew Batesas kritikavo žiniasklaidą, kad ji daugiau dėmesio skiria su J. Baideno amžiumi susijusioms problemoms, o ne jo pasiekimams.
Pranešama ir apie jo suklupimus namuose, kurie įrodo, kad nerangumas ir skubėjimas viešuose pasirodymuose nėra vienintelė šių kritimų priežastis. Tai verčia tik labiau sunerimti dėl jo sveikatos būklės ir galimybių valdyti šalį toliau[3]. Tačiau vis yra kada ir dėl ko pasijuokti, nes politikas, atrodo lygioje vietoje, sugeba suglebti. Fiksuojami vis nauji incidentai.
Naujausias suklupimo incidentas Filadelfijoje. Neseniai Filadelfijoje vykusiame renginyje, eidamas laiptais į sceną, J. Bidenas trumpam prarado pusiausvyrą. Tai atsitiko prieš pat jam sakant kalbą Tioga Marine Terminal, kurioje jis kalbėjo apie savo ekonominę politiką ir propagavo savo administracijos įsipareigojimą plėtoti žaliąją energiją[4]. Artėdamas prie pakylos J. Bidenas mojavo vietiniams gyventojams, tačiau, pasiekęs tris laiptelius, vedančius į lauko sceną, du kartus suklupo, kol atgavo pusiausvyrą ir tęsė kelionę.
Incidentas su Air Force One 2021 m. irgi buvo pagarsėjęs. Tada plačiai paplito vaizdo įrašas, kuriame J. Bidenas kelis kartus suklupo lipdamas laiptais į Air Force One.
Nelaimingas atsitikimas su dviračiu 2022 m.: Kitais metais J. Bidenas susidūrė su dar vienu fiziniu išbandymu, kai nukrito nuo dviračio Delavere sustojęs pasikalbėti su žiniasklaida.
Karinių oro pajėgų akademijos atidarymas: Šių metų birželį įvyko itin žymus incidentas: Bidenas suklupo ant smėlio maišo, kai stovėjo ant scenos per Karinių oro pajėgų akademijos pradžios ceremoniją. Šiam įvykiui prireikė JAV slaptosios tarnybos agentų įsikišimo, kurie padėjo prezidentui atsistoti ant kojų.
Incidentas Suomijoje: Liepos 14 d. J. Bidenas, lipdamas laiptais į lėktuvą Suomijoje po NATO susitikimo Lietuvoje, akimirkai prarado pusiausvyrą. Jis greitai atgavo pusiausvyrą ir pamojavo miniai.
Rugsėjo 26 d. prezidentas J. Bidenas trumpam paslydo leisdamasis Air Force One laiptais Mičigane. Pranešime buvo pabrėžtos priemonės, kurių ėmėsi jo administracija, siekdama užkirsti kelią tokiems incidentams, tarp jų – dažnas teniso batelių avėjimas, trumpesnių laiptų naudojimas įlipant į Air Force One ir reguliarios pusiausvyros treniruotės su fizioterapeutu per pastaruosius dvejus metus.
Žvilgsnis į naujausius prezidento Joe Bideno paslydimus ir klaidas
Prezidento Joe Bideno kadencijos metu ne kartą pasitaikė atvejų, kai jo žodžiai ar veiksmai kėlė nuostabą. Kadangi B. Bidenas yra seniausiai JAV istorijoje dirbantis prezidentas, į šiuos momentus dažnai atkreipiamas dėmesys dėl nuolatinio visuomenės susirūpinimo jo amžiumi ir bendra sveikata. Be suklupimo fiziškai jis sugeba ir prikalbėti nesąmonių viešų kalbų metu[5].
- Rugsėjo 11 d. J. Bidenas teigė, kad buvo antžeminėje aikštelėje Ground Zero praėjus dienai po išpuolių, nors dokumentai rodo, kad jis ten lankėsi po aštuonių dienų.
- Spaudos konferencija Hanojuje: Rugsėjo 10 d., įpusėjus atsakymui į klausimą, jį pertraukė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre ir per anksti užbaigė spaudos konferenciją.
- Garbės medalio įteikimo ceremonija: Rugsėjo 5 d. J. Bidenas anksčiau laiko paliko ceremoniją, o Baltieji rūmai vėliau paaiškino, kad tai buvo COVID-19 atsargumo priemonė.
- Klimato kaitos deklaracija: Rugpjūčio 9 d. jis neteisingai pareiškė, kad klimato kaitą paskelbė nacionaline nepaprastąja padėtimi.
- Interviu MSNBC: Birželio 29 d. jis netikėtai paliko interviu su Nicole Wallace prieš oficialią jo pabaigą.
- Šalies painiojimas: Birželio 27 d. diskusijose apie NATO ir Rusiją jis supainiojo Iraką ir Ukrainą. Tą patį mėnesį per lėšų rinkimo renginį Merilende jis per klaidą pavadino Indijos ministrą pirmininką Narendrą Modi Kinijos vadovu, tačiau greitai pasitaisė.
- Nuorodos į karališkąją šeimą: Birželio 16 d. Konektikute jis baigė kalbą žodžiais Dieve, saugok karalienę, žmogau, daugelį suglumindamas.
- Geležinkelio planas: Birželio 8 d. per spaudos konferenciją su JK ministru pirmininku Riši Sunaku J. Bidenas apibūdino plataus užmojo geležinkelio projektą, sukeldamas sumaištį. Tame pačiame susitikime jis taip pat neteisingai pavadino Sunaką prezidentu.
- Šeimos faktai: Gegužės 26 d. J. Bidenas neteisingai suskaičiavo savo anūkes, nepastebėdamas vieno iš savo sūnaus Hanterio Bideno vaikų.
- Gegužės mėnesį J. Bidenas neteisingai pasakė Pietų Korėjos prezidento Yoon Suk Yeol vardą ir neteisingai nurodė savo sūnaus mirties vietą.
- Spaudos konferencijos užuomina: Gegužės 5 d. jis užsiminė apie didelę spaudos konferenciją, kuri, kaip paaiškėjo, buvo iš anksto įrašytas interviu MSNBC.
- Regbio komandos sumaišymas: Balandžio mėn. lankydamasis Airijoje jis neteisingai pavadino Naujosios Zelandijos regbio komandą All Blacks, sukeldamas istorinę ir kultūrinę painiavą.
Nors šie atvejai gali būti laikomi nereikšmingais, tačiau, vertinant pagal prezidento pareigų mastą, jie pabrėžia, kad pasaulio lyderiai, įskaitant Prezidentą J. Bideną, yra labai atidžiai stebimi.
Visuomenės reakcija ir komentarai socialinėje žiniasklaidoje: nuo sunerimusių iki pajuokiančių
Reakcijos į šiuos suklupimus buvo įvairios. Vieni išreiškė nuoširdų susirūpinimą prezidento savijauta, kiti buvo kritiškesni ir šiuos incidentus naudojo kaip politinio komentaro ar humoro priemonę. Socialinėse platformose neseniai pasirodęs J. Bideno suklupimo Filadelfijoje klipas sulaukė didelio dėmesio. Daugelis pasinaudojo proga pasišaipyti iš prezidento koordinacijos, o kiti išreiškė susirūpinimą dėl tokių incidentų optikos pasaulinėje arenoje.
Pavyzdžiui, žymus konservatyviųjų pažiūrų komentatorius Timas Youngas išsakė aštrią pastabą apie šį įvykį, sarkastišku tonu leisdamas suprasti, kad tokie incidentai vargu ar įbaugintų tokius priešininkus kaip Hamas ir Iranas. Chriso Plante’o laidoje buvo paskelbtas komentaras, kuriame užsimenama apie susirūpinimą prezidento sveikata, pavadinant jį demencija sergančiu Džo.
Konservatyviųjų pažiūrų įtakingasis veikėjas Ryanas Cunninghamas šį incidentą įvertino kaip politinio nuosmukio pranašystę, o Teksaso pokalbių radijo laidų vedėjas Chrisas Krokas paprasčiausiai pastebėjo, kad tai tik kita diena ir dar vienas kritimas. Tačiau ne tik politiniai veikėjai išreiškė savo nuomonę. Ne vienas komikas pastebi, kad Bidenas nesutaria su laiptais. Humoristai šmaikštavo apie Bideno gebėjimą spręsti sudėtingus tarptautinius klausimus atsižvelgiant į suklupimą.
Nors fizinės klaidos yra palyginti nedideli įvykiai, jie gali turėti didelę simbolinę vertę, ypač pasaulyje, kuriame naujienų ciklai vyksta 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę, o reakcijos socialinėje žiniasklaidoje – akimirksniu. Prezidento Joe Bideno atveju šie incidentai tiek šalininkams, tiek kritikams suteikė papildomos medžiagos komentarams, paskatino diskusijas apie amžių, tinkamumą eiti pareigas ir prezidentavimo reikalavimus. Kaip ir daugeliu kitų klausimų šiandieninėje poliarizuotoje aplinkoje, požiūris į šiuos incidentus dažnai glaudžiai susijęs su politinėmis pažiūromis.