Demokratas Barackas Obama palaiko Kamalą Harris, o lytis ir odos spalva tampa argumentais
Buvęs JAV prezidentas Barackas Obama Pensilvanijoje pradėjo kampanijos turą, ragindamas rinkėjus balsuoti už demokratų kandidatę Kamala Harris, jis aiškiai kreipėsi į juodaodžius vyrus, sakydamas, kad jų parama šiuose rinkimuose yra būtina. Obama pastebėjo, kad juodaodžių vyrų entuziazmas dėl Harris nėra toks, kaip anksčiau buvęs dėl jo paties. Jis sakė, kad „ši abejingumo tendencija, regis, yra labiau išreikšta tarp brolių.“ Jis pridūrė, kad rinkėjai, kurie palaiko Donaldą Trumpą arba svarsto praleisti balsavimą, turėtų rimtai permąstyti savo pasirinkimą.
Kalbėdamas tiesiai į veidą juodaodžių vyrų rinkėjams, Obama įspėjo apie jų galimą pasyvumą rinkimuose, tvirtindamas, kad kai kurie iš jų gali tiesiog nesijaučiantys patogiai balsuoti už moterį, net jei ji atstovauja partijai, už kurią jie balsavo praeityje. Jis tiesiai šviesiai sakė: „Jūs galbūt nemėgstate idėjos turėti moterį prezidento poste ir ieškote kitų priežasčių tai pateisinti.
Be to, jis pabrėžė, kad moterys visą laiką „mus palaiko“ ir yra tos, kurios eina į gatves, kai sistema neveikia: „Kai atsiduriame bėdoje ir sistema nefunkcionuoja, jos yra tos, kurios žygiuoja ir protestuoja.“
Rasizmo korta: kada ji ištraukiama ir kodėl nelaikoma bloga?
Įsivaizduokime tokį patį scenarijų, tik su kita demografine grupe – tarkime, vidutinio amžiaus baltaisiais vyrais. Kas nutiktų, jei koks nors kandidatas ar politinis veikėjas pasakytų, kad ši grupė rinkėjų nesugeba priimti „teisingų sprendimų“? Juk tokie žodžiai greičiausiai būtų traktuojami kaip rasizmas ar bent jau rimtas socialinis nepatogumas.
Visuomenė tuoj pat pradėtų kalbėti apie rasizmo ženklus ir lygių teisių pažeidimus. Bet kai kalbama apie juodaodžius rinkėjus, ypač juodaodžius vyrus, Obama nedvejodamas teigia, kad jų abejingumas gali būti grindžiamas paprasčiausiu lyties šališkumu.
Rasizmas, kaip socialinė ir politinė problema, išlieka itin jautri tema, ypač JAV, kur istorija dažnai prisotinta įtampos tarp skirtingų etninių grupių. Kai kuriems atrodo, kad bet kokia diskusija, kurioje akcentuojami baltaodžiai ir jų elgesys, greitai gali virsti kaltinimais rasizmu. Tuo tarpu Obama laisvai kalba apie juodaodžius vyrus, tiesiogiai keldamas klausimą, ar jie pasiruošę palaikyti Harris, nes ji – moteris.
„Stiprybė“ ir politiniai dvigubi standartai
Obama per savo kalbą pabrėžė, kad kai kurie rinkėjai, ypač juodaodžiai vyrai, gali manyti, kad Donaldas Trumpas yra stiprus lyderis dėl savo griežtos kalbos ir įpročio žeminti kitus, ypač moteris.
Jis tiesiai šviesiai kėlė klausimą: „Ar tikrai manote, kad būti vyru reiškia žeminti moteris ir dėl to rinktis Trumpą?“ Tai tik dar labiau pabrėžė politinį diskursą, kuris kartais gali atrodyti dvigubų standartų kupinas. Jei vyras renkasi kitą kandidatą arba išreiškia skepticizmą dėl moters vadovavimo, jis gali būti apkaltintas seksizmu. Bet jei šis sprendimas susijęs su odos spalva ir lytimi kitame kontekste, į tai žiūrima pro pirštus.
Įdomu, kad šioje kalboje Obama kritikavo tam tikrus juodaodžių vyrų įsitikinimus, netiesiogiai apkaltindamas juos nepakankama parama Kamalai Harris dėl lyties. Jis dar pridūrė, kad „Jūs galvojate, kad dėl to nedalyvautumėte?“
B. Obama negailėjo kritikos D. Trumpui
Obama taip pat nukreipė dėmesį į savo buvusį politinį priešininką Donaldą Trumpą, vaizduodamas jį kaip „skundų karalių“, kuris nuo pat savo prezidentavimo pradžios iki dabar nesiliovė kalbėti apie asmenines problemas ir „sąmokslų teorijas“.
Jis iškėlė mintį, kad Trumpas, kuris niekada nerodė ypatingo dėmesio juodaodžių bendruomenėms, nėra tinkamas pasirinkimas juodaodžiams vyrams: „Ir kitoje pusėje turite žmogų, kuris nuolat demonstruoja nepagarbą ne tik jūsų bendruomenėms, bet ir jums kaip asmeniui.“
Obama kėlė klausimą, ar toks žmogus, kuris net negali užjausti savo viceprezidento Mike Pence, kai šis buvo pasislėpęs per Kapitolijaus šturmą, gali rūpintis paprastais rinkėjais.
Trumpas, anot Obamos, pardavinėja ne tik „idėjas“, bet ir tiesiogine prasme įvairius produktus, įskaitant aukso spalvos sportinius batelius, laikrodžius ir net „Dievo Žodžio“ versiją su savo vardu šalia Mato ir Luko. Tai, žinoma, sukėlė daug juoko tarp klausytojų, bet šios kritikos pagrindas slypėjo gilesnėje diskusijoje apie lyderystės vertybes ir moralę.
„Yes, She Can“ – naujas Kamalos Harris šūkis
Obama Pensilvanijoje pristatė seną gerą šūkį „Yes, We Can“, tik šį kartą jis transformavosi į „Yes, She Can“, siekiant paskatinti rinkėjus palaikyti Kamala Harris.
Jos kandidatūra simbolizuoja naują etapą JAV istorijoje – ji galėtų tapti pirmąja moterimi ir juodaode, jei bus išrinkta. Obama pabrėžė, kad Harris yra „žmogus, kuris užaugo kaip jūs, pažįsta jus, mokėsi kartu su jumis ir supranta tuos pačius gyvenimo džiaugsmus ir sunkumus.“
Pensilvanijoje vykstančiame mūšyje, kur Obama laimėjo 2008 ir 2012 metais, o Trumpas triumfavo 2016-aisiais, rinkimai yra ypač svarbūs. Tačiau, kai kalbama apie odos spalvą ir lytį kaip svarbiausius veiksnius politiniuose sprendimuose, kyla klausimas: kodėl vienais atvejais tai yra normalu, o kitais atvejais – rasizmas?