Izraelio premjerui neįtinka Arabų lygos šalių pozicija
Po praėjusį savaitgalį vykusio Arabų lygos ir Islamo bendradarbiavimo organizacijos (OIC) aukščiausiojo lygio susitikimo, duodamas išskirtinį interviu JAV televizijai CNN, Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu atvirai pagrasino arabų valstybių vadovams ir vyriausybių vadovams, kurie jį kritikavo dėl jo šalies kariuomenės veiksmų Gazos Ruože.
„Jei norite apsaugoti savo interesus, vienintelis dalykas, kurį galite padaryti, tai užsičiaupti“, – pareiškė B. Netanyahu[1].
Reaguodamas į JAV ir Europoje vis garsiau pasigirstančią nuomonę apie tai, kad Izraelis sistemingai žudo civilius Gazos Ruože, Izraelio premjeras atsakė, kad kovoja tik su „Hamas“ grupuotės nariais.
Vengdamas tiesiogiai paminėti tūkstančių žuvusių Gazos civilių aukas, Izraelio ministras pirmininkas pažymėjo, kad jo kariuomenė kovoja visiškai laikydamasi tarptautinės teisės.
Kiek vėliau, jau duodamas interviu amerikiečių televizijai NBC, B. Netanyahu, paklaustas, kiek dar civilių turi žūti, kad Izraelis pasiektų savo tikslą, atsakė nedviprasmiškai kaltindamas pačius civilius.
„Jei jie būtų darę tai, ko norėjo Izraelis, ir jei mūsų raginimai būtų buvę išgirsti, jokie civiliai nebūtų žuvę“, – sakė B. Netanyahu.
Izraelio premjeras pažymi, kad pagrindinis jo tikslas – įveikti „Hamas“, nepaisant to, kad grupuotė galimai naudoja civilius kaip „gyvuosius skydus“; „Hamas“ šį kaltinimą neigia.
B. Netanyahu taip pat kritikuoja visame pasaulyje vykstančias palaikymo demonstracijas palestiniečiams, kuriomis, jo teigimu, „siekiama sustabdyti Izraelį“ ir yra „manipuliuojama žmonėmis, kurie nežino faktų“.
Arabų valstybių lyderiai smerkia Izraelio veiksmus Gazoje
Praėjusį šeštadienį Saudo Arabijos sostinėje susitikę arabų šalių lyderiai ir Irano prezidentas griežtai pasmerkė Izraelio veiksmus per karą Gazos Ruože ir pareiškė, kad baiminasi, jog konfliktas gali plėstis ir įtraukti kitas regiono šalis.
Susitikimo šeimininkės Saudo Arabijos faktinis valdovas Mohammedas bin Salmanas teigė, kad „Izraelio valdžią laiko atsakinga už nusikaltimus, įvykdytus prieš Palestinos žmones“.
„Esame įsitikinę, kad vienintelis būdas užtikrinti saugumą, taiką ir stabilumą regione yra nutraukti okupaciją, apgultį ir kurti gyvenvietes“, –sakė jis[2].
Irano prezidentas Ebrahimas Raisi, pirmą kartą atvykęs į Saudo Arabiją po to, kai kovo mėnesį abi šalys užmezgė diplomatinius ryšius, sakė, kad islamo šalys turėtų paskelbti Izraelio kariuomenę teroristine organizacija.
Palestinos prezidentas Mahmudas Abasas sakė, kad būtina kalbėti ir apie JAV, nes Vašingtonas daro didžiausią įtaką Izraeliui ir prisiima atsakomybę už tai, kad iki šiol nėra politinio konflikto sprendimo.
Į šeštadienį vykusio susitikimo dalyvių sąrašą taip pat buvo įtrauktas Egipto prezidentas Abdel Fattah el-Sisi ir Kataro emyras šeichas Tamimas bin Hamadas al-Thani. Jie taip pat paragino imtis veiksmų, kad būtų sustabdyti tebevykstantys karo nusikaltimai Gazoje.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas paragino surengti tarptautinę taikos konferenciją tam, kad būtų rastas ilgalaikis Izraelio ir palestiniečių konflikto sprendimas.
„Gazos Ruože mums reikia ne pauzių porai valandų, o nuolatinių paliaubų“, – sakė R. T. Erdoganas.
Iš tiesų, dabartinis karas Artimuosiuose Rytuose Karas pakeitė tradicines Artimųjų Rytų sąjungas. Saudo Arabija užmezgė glaudesnius santykius su Iranu, pasipriešino JAV spaudimui pasmerkti „Hamas“ ir sustabdė planus normalizuoti santykius su Izraeliu.
Daugelis regiono šalių nevengia viešai kritikuoti Izraelio veiksmų Gazoje, o kai kurios arabų šalys, vadovaujamos Alžyro, net paragino visiškai nutraukti diplomatinius ryšius su Izraeliu.
Tačiau išryškėja ir skirtumai: dalis valstybių, mezgančių diplomatinius santykius su Izraeliu, priešinasi tokiai idėjai, pabrėždamos, kad reikia išlaikyti atvirus komunikacijos kanalus su B. Netanyahu vyriausybe[3].
Arabų valstybių pozicija daro įtaką ir JAV
Dabartinių įvykių Artimuosiuose Rytuose fone, svarbiausia Izraelio rėmėja tapo Amerika. Tačiau JAV prezidentas Joe Bidenas pastaruoju metu patiria vis didesnį spaudimą dėl milijardinės paramos Izraeliui.
Kaip skelbia JAV žiniasklaida, J. Bideno administracija sulaukė ir griežtų perspėjimų iš Amerikos diplomatų arabų pasaulyje. Teigiama, kad dėl tvirtos paramos Izraelio mirtinai pavojingai karinei kampanijai Gazos Ruože „galima prarasti arabų visuomenę visai ateinančiai kartai“[4]. Garsiau kalbama apie tai, kad tokia neįprastai ryžtinga JAV parama Izraelio veiksmams vertinama kaip materialinė ir moralinė kaltė.
Kitame pranešime iš Amerikos ambasados Kaire, su kuriuo susipažino JAV televizija CNN, buvo perduotas valstybinio Egipto laikraščio komentaras, kuriame sakoma, kad „prezidento Bideno žiaurumas ir nepagarba palestiniečiams pranoko visus ankstesnius JAV prezidentus“.
Anksčiau JAV žiniasklaida jau skelbė, kad net kai kurie aukšto rango pareigūnai privačiai sako, kad kai kurių Izraelio karinių operacijų aspektų jie tiesiog negali pateisinti, o vyriausybės darbuotojai vis dažniau ragina JAV paremti paliaubas.
J. Bidenas pats asmeniškai susiduria tiek su kolegų, tiek ir su augančia visuomenės kritika šiuo klausimu. Praėjusią savaitę privačiame lėšų rinkimo renginyje prezidentas susidūrė su protestuotoju, raginusiu nutraukti ugnį; palestiniečius palaikantys protestai kasdien vyksta netoli Baltųjų rūmų teritorijos, o vienas iš įėjimų prie Vakarų sparno net buvo nusėtas ryškiai raudonais rankų atspaudais, turėjusiais imituoti kraują ir civilių žūtis.