B. Geitsas įsigijo „Heineken“ akcijų, bet pats alaus nemėgsta
Verslininkas, vienas iš „Microsoft“ įkūrėjų, dabar filantropu tapęs ir visuomenės sveikata domėtis pradėjęs Billas Geitsas neseniai įsigijo 3,76 proc. Nyderlandų gėrimų gigantės „Heineken Holding NV“, gaminančios alaus produktus, akcijų.
Nyderlandų finansų rinkų institucijos (AFM) pateiktoje informacijoje teigiama, kad akcijos buvo įsigytos vasario 17 d. B. Geitsas naująjį pirkinį įsigijo iš Meksikos kompanijos „FEMSA“, kuri parduoda alaus gamybos įmonės akcijas[1].
Pranešime nurodoma, kad „FEMSA“ pardavė visus 18 mln. turimų „Heineken Holding NV“ akcijų, o B. Geitsas įsigijo 10,8 mln. vertės akcijų, kurių vertė dabartinėmis rinkos kainomis yra 883 mln. eurų arba 939,87 mln. JAV dolerių. Pagal Nyderlandų vertybinių popierių rinkos taisykles, dėl akcijų vertės buvo reikalaujama atskleisti šią informaciją visuomenei.
Tiesa, įdomu, kad dar 2018 m. „Reddit” pokalbių laidoje „Ask Me Anything” B. Geitsas sakė, kad nėra „didelis alaus mėgėjas”:
„Kai būnu tokioje vietoje kaip beisbolo rungtynės, geriu šviesų alų, bet tik tam, kad prisitaikyčiau prie visų kitų bičiulių atmosferos.”
Filantropui metami kaltinimai dėl tyčinio kenkimo JAV paukštininkystės sektoriui
Jau kurį laiką JAV žiniasklaidoje ir interneto platybėse netrūksta pranešimų apie keistą situaciją žemės ūkyje, tiksliau, paukštininkystės sektoriuje.
Skelbiama, kad vištų pašarų kokybė staiga suprastėjo, tai pastebi ir žemės ūkio ekspertai. Kai kurių kiemuose laikomų vištų savininkų pranešimai teigia, kad jų vištos nustojo dėti kiaušinius, dėl to ypač išaugo kiaušinių kainos.
Tokia situacija vėl paskatino įvairias daugiau ar mažiau realias teorijas ir kaltinimus, kurių epicentre galbūt kiek netikėtai atsidūrė labiau su technologijomis ir visuomenės sveikata, o ne žemės ūkiu siejamas B. Geitsas.
Apie tokias sąsajas prabilo ne tik internautai, tačiau ir žiniasklaidos atstovai, pabrėžiantys, kad staiga įtartinai suprastėjusi paukščių pašaro kokybė tikrai nėra atsitiktinis dalykas. Kraštutinių dešiniųjų konservatyvioji komentatorė Candace Owens savo instagrame paskelbė tokį įrašą:
„Jei esate ūkininkas, nustokite šerti gyvulius „Purina” pašarais. Atlikusi tyrimą, aš esu įsitikinusi, kad jie gali būti kalti dėl dabar pastebimos problemos, kai vištos dėl pašarų būklės staiga ima nedėti kiaušinių. Visiškai įmanoma galimybė, kad korporacijos nuodytų gyvūnus, norėdamos padidinti savo pelną“[2].
„Fox News“ kanalo laidų vedėjas Tuckeris Carlsonas vienoje savo laidų taip pat užsiminė apie tai, kad JAV kiaušinių ir paukščių ūkius staiga ištiko „keista krizė“. Jis pareiškė, kad dabar matomi įvykiai yra rengiamo „grėsmingo sąmokslo“ pradžia.
„Kai kurie vištų augintojai pastebėjo keistą dalyką: jų vištos nededa kiaušinių. Neatrodo, kad jos serga paukščių gripu, jos nemiršta. Taigi, kas tai lemia? Akivaizdu, kad kažkas tai sukelia. Kai kurie padarė išvadą, kad dėl to gali būti kaltas jų lesalas vištoms“, – teigia T. Carlsonas.
Plačiau prakalbus apie problemą, su kuria susiduria ūkininkai, kai kurie socialinių tinklų vartotojai ėmė spėlioti, kad dėl paukščių ūkių nykimo didžiausią naudą galimai pajustų būtent B. Geitsas. Pavyzdžiui, kai kurie yra įsitikinę, kad sąmokslas didinti kiaušinių bei mėsos kainas prasidėjo daugiau nei prieš 10 metų, kai filantropas pirmą kartą investavo į augalinę mėsą.
B. Geitsas masiškai supirkinėja JAV žemę
Žibalo į ugnį pastarosiomis savaitėmis pila ir dar viena viešojoje erdvėje sklandanti teorija apie tai, kad B. Geitsas yra nusipirkęs didžiulę dalį JAV žemės sklypų ir dirbamos žemės plotų.
Gandų sūkuriui įsibėgėjus, neseniai jis pats turėjo paneigti seniai sklandančią sąmokslo teoriją, kad jam priklauso apie 80 proc. visos JAV dirbamos žemės[4].
„Man priklauso mažiau nei 1/4000 JAV žemės ūkio paskirties vienetų. Investavau į šiuos ūkius, kad jie taptų našesni ir būtų sukurta daugiau darbo vietų. Čia nėra jokios grandiozinės schemos – iš tikrųjų visus šiuos sprendimus priima profesionali investuotojų komanda“, – sakė B. Geitsas, dalyvaudamas vienoje JAV pokalbių laidų[4].
Internete jau kurį laiką kalbama apie tai, kad milijardierius B. Geitsas yra kaltas dėl maisto trūkumo, apie kurį yra diskutuoja tiek skirtingų valstybių vadovai, tiek įvairios tarptautinės bei humanitarinės organizacijos. Konspiracinių teorijų šalininkai yra įsitikinę, kad superkama žemė nėra naudojama pagal paskirtį, o taip, bent jau JAV, traukiasi visas žemės ūkio sektorius, kyla maisto produktų kainos.
Vis gi, internautų pateikiami skaičiai apie 80 proc. žemės, tariamai priklausančios B. Geitsui, nėra teisingi. JAV Žemės ūkio departamento ir Nacionalinės žemės ūkio statistikos tarnybos duomenimis, JAV yra 895 300 000 akrų žemės ūkio paskirties vienetų. B. Geitsui priklauso maždaug 242 000 akrų, o tai yra apie 0,03 proc. visos JAV žemės.
Kita vertus, remiantis „The Land Report“ duomenimis, B. Geitsui priklauso beveik tiek pat JAV žemės ūkio paskirties vienetų, kiek Kinijai – 248 000 akrų[5].
2021 m. sausį „The Land Report“ įvardijo garsųjį filantropą didžiausiu privačios žemės ūkio paskirties savininku, 2022 m. pradžioje jam net buvo trumpam uždrausta įsigyti naujos žemės.
B. Gatesas žemę supirkinėti pradėjo ne tik dabar, tačiau dar 2013 m. Tai jis darė per savo investicinę grupę „Cascade Investments“. Tuo tarpu investicinė svetainė „Agfundernews.com“ skelbia, kad B. Geitso investicijos prasidėjo dar seniau, po 2008 m. finansų krizės.