Atims pilietybę iš keliančių grėsmę Lietuvos saugumui

Lietuva, Nuomonės, Saugumas, TeisėEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Vėliava
Už grėsmę valstybei parlamentas nutarė atimti dvigubą Lietuvos pilietybę. Sauliaus Zakarkos/Real is Beautiful Stock nuotrauka

Galės atimti išimties tvarka suteiktą pilietybę iš asmenų, keliančių grėsmę nacionaliniam saugumui

Seimas uždegė žalią šviesą galimybei atimti Lietuvos pilietybę iš asmenų, keliančių grėsmę nacionaliniam saugumui, kuriems išimtine tvarka buvo suteikta galimybė tapti Lietuvos piliečiu. Tokiais būdais užsimota kovoti prieš asmenis, reiškiančius palaikymą priešiškoms valstybėms, o panašūs pasiūlymai jau aidėjo nuo vasaros. Tiesa, kad būtų atimta pilietybė, nebūtinai teks „prisidirbti“, mat buvęs KT pirmininkas valstybinę grėsmę įžvelgia net ir tuo atveju, jei asmuo nepalaiko vienalytės partnerystės.

Antradienį Seimas po svarstymo pritarė Pilietybės įstatymo pataisų projektui, kuriuo siūloma praplėsti sąrašą aplinkybių, dėl kurių būtų netenkama Lietuvos pilietybės[1]. Įstatyme siūloma reglamentuoti, kad asmuo, kuris šalies pilietybę įgijo išimties tvarka ir tuo pačiu yra ir kitos valstybės pilietis, jeigu jis keltų grėsmę Lietuvos Respublikos interesams, viešai reikštų palaikymą valstybei, kuri kelia grėsmę Lietuvos Respublikos ir (ar) kitų Europos Sąjungos valstybių narių ir (ar) jų sąjungininkų saugumo interesams, taip žemindamas Lietuvos Respublikos vardą, galėtų netekti šalies pilietybės.

Numatoma, kad vidaus reikalų ministro kreipimąsi dėl sprendimo išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo priėmimo ir siūlymų šiuo klausimu teikimo Lietuvos prezidentui spręstų Pilietybės reikalų komisija.

Asmuo, dėl kurio yra gautas vidaus reikalų ministro kreipimasis ir (ar) jam atstovaujantis advokatas turėtų teisę teikti paaiškinimus Pilietybės reikalų komisijos posėdyje.

Numatoma šalies prezidento galion pavesti sprendimą dėl pilietybės suteikimo išimties tvarka atėmimo, o vidaus reikalų ministras galėtų ne tik pasirašyti šalies vadovo dekretus dėl pilietybės suteikimo, bet ir dėl išimties tvarka suteiktos pilietybės netekimo.

Projektui po svarstymo pritarė 63 Seimo nariai, prieš buvo 8 ir susilaikė 25 parlamentarai.

Balsavimas
Frakcijų balsavimo rezultatų ekrano nuotrauka

Svarstymus paskatino karas Ukrainoje, o pirmoji galinčiųjų nukentėti eilėje – M. Drobiazko

Tuo tarpu tokie svarstymai atimti Lietuvos pilietybę nugulė prasidėjus karui Ukrainoje, kai viešumoje kilo keletas skandalų dėl žymių asmenų elgesio. Turbūt nereikia nė priminti, bet daugiausiai kritikos susilaukė garsios čiuožėjų poros Margaritos Drobiazko ir Povilo Vanago sprendimas čiuožti Sočyje, Kremliaus atstovo žiniasklaidai Dmitrijaus Peskovo sutuoktinės Tatjanos Navkos organizuojamame renginyje.

Tuomet kilo svarstymai, kaip nubausti taip įžūliai besielgiančius sportininkus – iš P. Vanago juk pilietybės taip paprastai neatimsi, tad visų akys nukrypo į M. Drobiazko, kuri turi dvigubą – Lietuvos ir Rusijos pilietybę. Visgi, sprendimų tąkart priimti nepavyko, mat paaiškėjo, kad iš žmogaus atimti pilietybę ne taip jau ir paprasta.

Kol kas aišku tik dėl galimybės atimti pilietybę tuo atveju, jei asmuo ją turi dvigubą. O štai kaip bus tvarkomasi su tokiais atvejais, kaip, pavyzdžiui, Algirdo Paleckio? Juk jis teturi vieną, Lietuvos pilietybę, bet esą kelia grėsmę valstybės saugumui. Buvęs „Socialistinio liaudies fronto“ lyderis A. Paleckis pernai metais buvo pripažintas kaltu dėl šnipinėjimo Rusijai, todėl buvo priimtas sprendimas jam skirti šešerių metų laisvės atėmimo bausmę[2].

Tačiau net jei ir esate sąžiningas pilietis, turintis dvigubą pilietybę, negalite būti tikras, kad iš jūsų vieną dieną nebus atimta Lietuvos pilietybė. Pavyzdžiui, jeigu netyčia nepritarsite tos pačios lyties asmenų santykiams. Štai buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas yra pareiškęs, kad kyla abejonė, ar tos pačios lyties porų egzistavimą neigiantys asmenys yra lojalūs Lietuvai.
D. Žalimo pasisakymas
Nepritariantys vienalytei partnerystei gali kenkti nacionaliniam saugumui. Dainiaus Žalimo/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

P. Gražulis dar rudenį pasiūlė nubausti ir konservatorius

Reaguodamas į rudens pradžioje nuskambėjusį dviejų Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NGSK) narių Lauryno Kasčiūno ir Arvydo Pociaus pasiūlymą numatyti galimybę atimti Lietuvos pilietybę iš asmens, jei jis padarė nusikaltimą prieš Lietuvą[3], Seimo narys Petras Gražulis pasiūlė tą padaryti ir su konservatoriais.

„Aš noriu priminti, kad konservatoriai pardavė „Mažeikių naftą“ rusų kompanijai per amerikiečius. Tiksliau – padovanojo, o ne pardavė. Prisiminkime ir Ignalinos atominės jėgainės uždarymą, kuri dar galėjo veikti 30 metų <…>. Galime prisiminti ir laivą „Independence“. Niekas nesako, kad jis nereikalingas, bet mes, užuot jį nusipirkę, išsinuomavome. Šiuo metu mes, mokesčių mokėtojai, jau už to laivo nuomą esame sumokėję tiek, kad galėtume įsigyti net tris tokius laivus“, – kalbėjo P. Gražulis.

Parlamentaras pridūrė manantis, kad konservatoriai nusipelnė, kad iš jų būtų atimta Lietuvos pilietybė.