Suprasti akimirksniu
  • Nuolatinės palaikomo ryšio bangos tarp įrenginių yra galimai pavojingos sveikatai
  • Paliekant ryšių sąsajas nuolat įjungtas, didėja įsilaužimo rizika
  • Kaip veikia Bluetooth nusikaltėlių atakos?
  • Kaip išvengti pavojaus savo įrenginiuose keičiant nustatymus?
Šaltiniai
Bevielio ryšio įrenginiai
Bevielė sąsaja gali būti kenksminga. Dario Fernandez Ruz/ Pexels nuotrauka

Nuolatinės palaikomo ryšio bangos tarp įrenginių yra galimai pavojingos sveikatai

Bluetooth ryšys paprastai laikomas saugiu. Tai yra belaidžio ryšio technologija, leidžianti prietaisams prisijungti ir keistis duomenimis nedideliais atstumais. Jis plačiai paplitęs įvairiuose prietaisuose, pavyzdžiui, išmaniuosiuose telefonuose, ausinėse, garsiakalbiuose ir išmaniuosiuose laikrodžiuose.

Bluetooth technologija naudoja radijo bangas ryšiui tarp prietaisų palaikyti, tačiau ji veikia palyginti nedideliu galingumu, o jos veikimo spindulys yra ribotas, t. y apie 30 pėdų. Tai reiškia, kad tokias sąsajas naudojančių prietaisų radijo dažnių (RF) spinduliuotės poveikis paprastai yra nedidelis ir laikomas saugiu[1].

Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad prietaisai vis tiek gali skleisti tam tikrą radijo dažnių spinduliuotės kiekį, kuris gali sukelti sveikatos problemų, jei poveikis yra labai didelis arba ilgalaikis. Kai kurie tyrimai rodo, kad ilgalaikis didelio radijo dažnių spinduliuotės kiekio poveikis gali padidinti vėžio ir kitų sveikatos problemų riziką.

Siekiant sumažinti bet kokią galimą riziką, rekomenduojama Bluetooth įrenginius laikyti saugiu atstumu nuo kūno, išjungti ryšio palaikymą kai jie nenaudojami, ir naudoti ausines arba garsiakalbį, kad sumažintumėte RF spinduliuotės poveikį. Taip pat svarbu rinktis prietaisus, sertifikuotus reguliavimo institucijų, tokių kaip FCC (Federalinė ryšių komisija) arba CE (Conformité Européene), kad būtų užtikrinta, jog jie atitinka saugos standartus.

Paliekant ryšių sąsajas nuolat įjungtas, didėja įsilaužimo rizika

Bluetooth yra trumpojo nuotolio belaidžio radijo ryšio technologija, leidžianti skirtingiems prietaisams bendrauti tarpusavyje. Nors tai yra naudinga daugeliui programų, būkite atsargūs, kaip ją naudojate. Rizikuojate palikdami įrenginius sujungtus.

Apsaugoti save nuo gudruolių ir įsilaužėlių yra didelis darbas, tačiau tam tikri įpročiai jį palengvina. Štai vienas paprastas: nustokite duoti savo telefono numerį visur, kur tik jo paprašo. Kitas protingas žingsnis būtų reguliariai tikrinti svarbiausias savo paskyras.

Štai klaida, kurią dažnai darome apie tai negalvodami. Žmonės rizikuoja saugumu palikdami įjungtą išmaniojo telefono Bluetooth ryšio funkciją 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę[2].

Bluetooth yra trumpojo nuotolio belaidžio radijo ryšio technologija, leidžianti skirtingiems prietaisams bendrauti tarpusavyje. Šią technologiją rasite automobiliuose, garsiakalbiuose, televizoriuose, ausinėse, klaviatūrose, pelėse, spausdintuvuose ir kitur. Ir dažnai taip patogu, kad įrenginiai susijungia vis vienas kitą aptikę, kad paliekame funkciją įjungtą nuolatos.

Ji veikia panašiai kaip Wi-Fi ir korinio ryšio tinklai, tačiau trumpesniu atstumu atlieka paprastesnes užduotis. Norint ja naudotis, nereikia mobiliojo ryšio signalo ar tinklo ryšio, be to, nenaudojami duomenys.

Bluetooth ir kiti ryšiai gali būti prienami hakeriams. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka
Bluetooth ir kiti ryšiai gali būti prienami hakeriams. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka

Kaip veikia Bluetooth nusikaltėlių atakos?

Yra keli būdai, kaip grėsmių sukėlėjai pasinaudoja Bluetooth ryšiu sujungtais įrenginiais. Jie siunčia nepageidaujamas žinutes ir kenkėjiškas nuorodas, kad apgaule priverstų jus pateikti asmeninę informaciją arba atsisiųsti kenkėjišką programinę įrangą[3].

Įsilaužėliai prisijungia prie jūsų telefono ir įdiegia kenkėjišką programinę įrangą arba užpakalines prieigos duris. Tada jie klausosi jūsų pokalbių, skaito žinutes ir prieina prie jūsų kontaktų. Iš esmės jie pasiklauso jūsų telefono ir šnipinėja.

Kibernetiniai nusikaltėliai iš jūsų telefono gauna informaciją, pavyzdžiui, skambučių žurnalus, nuotraukas ir slaptažodžius, ir naudoja ją tapatybės vagystei arba išpirkai už telefoną gauti. Taip tiesiogiai iš įrenginio gauna reikalingą informaciją.

Įsilaužėliai ir sukčiai turi būti arti jūsų, kad naudodami Bluetooth galėtų užgrobti jūsų telefoną. Tačiau beveik bet kurioje viešoje erdvėje nuo nepažįstamųjų esate per ištiestos rankos atstumą. 

Kaip išvengti pavojaus savo įrenginiuose keičiant nustatymus?

Nors Bluetooth funkcija yra naudinga daugeliui programų, būkite atsargūs, kaip ją naudojate. Ekspertai pataria galvoti apie visas rizikas. Išjunkite Bluetooth, kai jo nenaudojate. Nuolat palikdami ją aktyvią, savo prietaisą galėsite lengviau aptikti, bet vien jau tai eikvoja energiją. O jei ji bus išjungta, prietaiso akumuliatorius veiks ilgiau.

Štai dar keli būdai, kaip apsisaugoti:

  • Atšaukite Bluetooth įrenginių, kurių nebenaudojate arba kuriuos pametate ar parduodate, suporavimą.
  • Nesiųskite slaptos informacijos per Bluetooth, nes kiti gali lengvai ją perimti. Turėtumėte vengti siųsti bet ką per šias sąsajas viešose vietose net ir šalia sėdinčiam draugui.
  • Per Bluetooth nepriimkite jokių failų ar nežinomų pranešimų.
  • Nepriimkite susiejimo užklausų iš neatpažįstamų prietaisų.
  • Nuolat atnaujinkite savo prietaisus, kad apsisaugotumėte nuo naujausių grėsmių.