- Cukrus – sveikatos priešas, kurio išvengti sudėtinga
- Populiariauose gėrimuose galima aptikti net keletą šaukštelių cukraus
- Būdas pažaboti perteklinį cukraus naudojimą – mokestis?
- Visiškai atsisakyti cukraus nebūtina, tačiau svarbus saikas
Cukrus – sveikatos priešas, kurio išvengti sudėtinga
Priklausomybė nuo cukraus – nesugebėjimas atsisakyti saldžių maisto produktų ir gėrimų. Ji pasižymi intensyviu ir dažnu potraukiu saldiems maisto produktams bei gėrimams.
Priklausomybę turintiems žmonėms nuolat reikia suvalgyti daugiau cukraus, kad gautų tokį patį pasitenkinimą. Sumažinus cukraus vartojimą, jaučiamas dirglumas, nuovargis arba nuotaikų kaita. Taip pat dažnai susiduriama su sunkumais kontroliuojant suvartojamo cukraus kiekį, nors ir žinant jo neigiamą poveikį.
Tai aiškinama biologiškai: vartojant cukrų išsiskiria dopaminas, neuromediatorius, susijęs su malonumo jausmu. Cukrus gali paveikti hormonus, tokius kaip insulinas ir leptinas, ir daryti įtaką alkio ir sotumo signalams. Be to, emocionalus valgymas ir stresas gali padidinti norą valgyti daug cukraus turintį maistą.
Žinoma, anaiptol ne visi saldėsius arba gazuotus gaiviuosius gėrimus mėgstantys žmonės turi šią priklausomybę, tačiau sudėtinga paneigti, kad šių dienų visuomenėje yra plačiai paplitęs saldžių maisto produktų ir gėrimų prieinamumas, veikia agresyvi rinkodara, kuri gali skatinti jų perteklinį vartojimą, o socialiniai susibūrimai ir kultūriniai papročiai susiję su saldžiais skanėstais sustiprina įprastą saldumynų vartojimo norą.
Tačiau šį norą turėtų sumažinti saldžiuose maisto produktuose ir net gėrimuose esantis cukraus kiekis. Nors JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) rekomenduoja per dieną suvartoti ne daugiau kaip 50 g cukraus, o Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja suvartoti perpus mažiau, tačiau daugelyje populiariausių gėrimų, vos vienoje skardinėje ar butelyje yra daugiau nei 50 g cukraus.
Populiariauose gėrimuose galima aptikti net keletą šaukštelių cukraus
Populiariuose multivitaminų skonio „Capy“ sultyse yra 73 g cukraus, „Birell“ limonado skardinėje galima rasti 62 g cukraus, „Coca-Cola“ turi 10,6 g cukraus 100 ml., o didesnė talpa turi net 112 g cukraus. 100 ml lietuviškos „Fantos“ turi 6,5 g cukraus, „Sprite“ – 10,2 g cukraus[1].
Vis dėlto, rinkdamiesi kuo atsigaivinti karštą vasaros dieną, arba kuo gi palepinti save, kai svajojame apie kažką saldaus, ne visada susimąstome, kiek drauge su gazuotais gėrimais suvartojame cukraus. Tai neišvengiamai daro įtaką mūsų sveikatai.
Žinoma, cukrus, įprastas daugelio maisto produktų ir gėrimų komponentas, turi tiek teigiamą, tiek ir neigiamą poveikį sveikatai.
Cukrus yra greitas energijos šaltinis, nes jis greitai metabolizuojamas į gliukozę, kuri būtina smegenų veiklai ir fiziniam aktyvumui.
Cukrus taip pat sustiprina maisto produktų skonį, todėl jie tampa skanesni ir malonesni, o tai gali prisidėti prie malonios valgymo patirties.
Tačiau yra ir tamsioji perteklinio cukraus vartojimo pusė. Didelis cukraus kiekis susijęs su didesniu kalorijų suvartojimu, o tai skatina svorio augimą ir nutukimą.
Gali grėsi ir daugiau sveikatos pavojų. Per didelis cukraus vartojimas gali sukelti atsparumą insulinui, todėl padidėja rizika susirgti 2 tipo diabetu. Didelis cukraus vartojimas susijęs su padidėjusiais rizikos veiksniais, tokiais kaip aukštas kraujospūdis, uždegimas ir padidėjęs trigliceridų kiekis, kurie yra susiję su širdies ligomis.
Cukraus kiekio svyravimai kraujyje gali prisidėti prie nuotaikos svyravimų, dirglumo ir nerimo.Per didelis cukraus vartojimas siejamas su pažinimo funkcijų pablogėjimu ir padidėjusia neurodegeneracinių ligų rizika.
Maisto produktuose, kuriuose gausu pridėtinio cukraus, dažnai būna mažai arba visai nėra pagrindinių maistinių medžiagų, todėl mityboje trūksta vitaminų, mineralų ir kitų svarbių maistinių medžiagų.Vis dėlto, būtina atsiminti, kad cukraus poveikio sveikatai valdymo raktas yra saikingumas.
Būdas pažaboti perteklinį cukraus naudojimą – mokestis?
Vis daugiau žmonių susiduriant su sveikatos problemomis bei augančiu svoriu, dalis pasaulio vyriausybių vis garsiau kalba apie vadinamąjį cukraus mokestį.
Šiuo keliu neseniai jau žengė ir estai. Estijoje priėmus Vyriausybės pasiūlytą įstatymą gyventojai dėl cukraus gėrimuose turės papildomai mokėti nuo 15 iki 45 centų už litrą[2].
Remiantis prognozėmis, mokestis 2026 m. į valstybės biudžetą atneš apie 25 mln. eurų. Saldiems gėrimams, kurių 100-ame mililitrų yra ne mažiau kaip 5 gramai, bet mažiau kaip 8 gramai cukraus, bus taikomas 0,15 euro už litrą gėrimo mokesčio tarifas.
Saldiems gėrimams, kurių 100-ame mililitrų yra ne mažiau kaip 8 gramai cukraus, bus taikomas 0,45 euro už litrą gėrimo mokesčio tarifas.
Gėrimams, kurių sudėtyje yra tik saldiklių arba ir saldiklių, ir cukraus, o cukraus kiekis yra mažesnis nei 5 gramai 100-ame mililitrų, bus taikomas 0,15 euro už litrą gėrimo mokesčio tarifas.
Saldiems gėrimams, kurių sudėtyje yra ir saldiklių, ir cukraus, o cukraus kiekis 100-ame mililitrų yra ne mažesnis kaip 5 gramai, bet mažesnis kaip 8 gramai, bus taikomas 0,30 euro už litrą gėrimo mokesčio tarifas.
Saldiesiems gėrimams, kurių sudėtyje yra ir saldiklio, ir cukraus, o cukraus kiekis 100-ame mililitrų yra ne mažesnis kaip 8 gramai, bus taikomas 0,45 euro už litrą gėrimo mokesčio tarifas.
Apie tokį mokestį buvo kalbėta ir Lietuvoje, tačiau mūsų šalyje mokestis tikriausiai būtų didesnis, nes cukraus kiekis tuose pačiuose produktuose, palyginti su kitomis šalimis, yra didesnis.
Visiškai atsisakyti cukraus nebūtina, tačiau svarbus saikas
PSO rekomenduoja sumažinti pridėtinių cukrų kiekį iki mažiau nei 10 proc. visų per dieną suvartojamų kalorijų, o norint gauti papildomos naudos sveikatai, iki mažiau nei 5 proc.
Tai padaryti ne visada yra taip sudėtinga, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.
- Rinkitės sveikus maisto produktus, kuriuose yra natūralių cukrų, pavyzdžiui, vaisius, kuriuose yra skaidulų, vitaminų ir mineralų.
- Atkreipkite dėmesį į perdirbtuose maisto produktuose esantį pridėtinį cukrų.
- Apsvarstykite galimybę saikingai naudoti natūralius saldiklius, tokius kaip medus, klevų sirupas ar stevija, ir ištirkite nesaldintas maisto produktų ir gėrimų versijas.
Kita vertus, regis, kad dėl pernelyg didelio cukraus suvartojimo Lietuvai jaudintis pernelyg nereikia. Vieno tyrimo metu buvo išanalizuotas nealkoholinių gėrimų suvartojimas 26 Europos šalyse, rezultatai parodė, kiek litrų itin cukrumi saldintų limonadų per metus suvartoja vienas žmogus kiekvienoje šalyje.
Cukrų labiausiai mėgsta Vokietija[3]. Tyrimas atskleidė, kad vokiečiai labiausiai mėgsta gaiviuosius gėrimus – vidutiniškai 423 skardines (330 ml) per metus vienam asmeniui, t. y. daugiau nei 2,5 litro per savaitę.
Antroje vietoje yra Danija, kurioje per metus vienas žmogus vidutiniškai išgeria 378 skardines. Čekija užima trečiąją vietą pagal nealkoholinių gėrimų suvartojimą.
Ketvirtoji ir penktoji vietos atitinkamai tenka Belgijai ir Bulgarijai. Šio sąrašo pabaigoje yra šalys, kuriose suvartojama mažiausiai gaiviųjų gėrimų vienam asmeniui: Graikija (47,7 litro per metus), Italija (51,2 litro per metus) ir Lietuva (55,3 litro per metus).