Ant Seimo stalo naktiniai medžiotojų taikikliai: visi už ir prieš

Gamta, NuomonėsRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
Medžioklė
maxx ❄/Unsplash.com nuotrauka

Siūlomi pakeitimai neatitinka teisėkūros principų

Nors ir buvo besitikinčių, kad jau šį ketvirtadienį pavyks prastumti naktinių taikiklių medžioklėje įteisinimą, paaiškėjo, kad projekto rengėjai nesugebėjo iki galo žmoniškai to projekto parengti. Iki šiol nėra parengti lydintieji teisės aktai, kurie yra būtini, o parlamentarai mano, kad iki ketvirtadienio jų projekto rengėjai parengti ir nespės.

„Paprašyta pertrauka iškovojom daugiau laiko skleisti aplinkai palankius argumentus, perkalbėti Seimo narius priimti ne ginklų pramonei, o gamtai palankų sprendimą“, – po posėdžio savo socialiniame tinkle rašė Linas Jonauskas, pastaruoju metu itin aktyviai pasisakantis prieš naktinių taikiklių įteisinimą[1].

L. Jonauskas yra sakęs, kad naktinio matymo taikiklių medžioklėje naudojimas yra neetiškas, jis atvertų galimybę suklestėti brakonieriavimui, o miškus paverstų laukinių gyvūnų skerdyklomis. Maža to, jis buvo pateikęs Seimui svarstyti kitokį siūlymą, kokios galėtų būti Medžioklės įstatymo pataisos, tad Seimo nariams buvo galima išties nesunkiai susipainioti.

Linas Jonauskas
Linas Jonauskas/ Feisbuko nuotrauka

Sudirbo argumentą dėl naktinių taikiklių naudos krašto apsaugai

Naktinių taikiklių įteisinimo siekiantieji sakė, esą karo atveju visi, turintys ir mokantys valdyti ginklą, būtų pirmieji eilėse po karių, kurie gintų mūsų šalį. Ir, esą, naktiniai taikikliai labai prisidėtų prie geresnės šalies gynybos.

„Kariams reikia naktinio matymo taikiklių, kad gintų kraštą, medžiotojams – kad medžiotų. Tą noriu pabrėžti.

Karo metu esmė yra ne tai, kad turi ginklą, o tai, kaip tu aprūpintas esi. Ginklai yra skirtingų sistemų, jeigu tu nesi aprūpinamas, tiesiog tuomet tai gražus žaislas, kuris, deja, tik labai trumpą laiką kam nors pasitarnautų. Karinėse struktūrose viskas kitaip“, – sakė Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. 

Jis pridūrė, kad medžiotojams gal ir norisi anktinių taikiklių, tačiau visai nėra reikalo dangstytis krašto apsauga. Juo labiau, kad naktinius taikiklius civiliai ir šiaip gali įsigyti, juos gali įsigyti ir medžiotojai, tik kad jie negali būti naudojami medžioklėje. Tad pirkimas – nedraudžiamas, draudžiamas jų naudojimas[2]

Prastumti naktinius taikiklius bando konservatoriai

Kaip savo socialiniame tinkle rašė aplinkosaugos ministro patarėjas, gamtininkas Marius Čepulis, kažkokiais apribojimais pridengtos įstatymo pataisos iš esmės niekuo nesikeičia – būrelis konservatorių vėl bando prastumti tokius medžioklės būdus, kurie miškus pavers skerdyklomis.

„Grupė seimo narių gruodį su Justinu Urbonavičiumi priešaky (Mažeika, žinoma į kompaniją) pateikia papildymus tam projektui, kuriuose de facto nori įteisinti ne tik naktinius (termovizorinius) taikiklius, bet ir lazerinius bei lankus. Mes tą iniciatyvą nugesinom. 

Bet vėl šiandien įdeda naują šiek tiek pakeistą projektą. 

Lazerinių taikiklių ir lankų nebelieka, tačiau lieka naktiniai (termovizoriniai) taikikliai, kuriais tipo bus galima medžioti tik invazinius gyvūnus, lapes, šernus. T.y., de facto viską, nes kontrolė tampa visiškai neįmanoma“, – sakė M. Čepulis.

Jis priduria, kad projektas apskritai prieštarauja ES teisei, kur dalis gyvūnų negali būti medžiojami naktiniais taikikliais. Tačiau svarbiausia, pasak jo, tai, kad žvėrims nebelieka ramybės net naktimis, mat medžioklė su naktiniais taikikliais neabejotinai gerokai našesnė, nei be jų[3].

Ne visi medžiotojai nori naktinių taikiklių

Medžiotojų nuomonės dėl naktinių taikiklių naudojimo išsiskiria. Yra tokių medžioklės entuziastų, kurie medžioti mielai norėtų visur, visada ir visaip. Kiti laikosi nuosaikesnių medžioklės principų.

ŽŪM viceministras ir medžiotojas profesionalas Donatas Dudutis sako, kad tokio įstatymo įteisinimas prasidės masinės naktinės medžioklės, o tai turės įtakos ne tik išmedžiojamų gyvūnų skaičiams, bet ir jų gyvenimui, dauginimuisi.

„Įteisinus naktinius taikiklius ir plūstelėjus šių naujų jiems „žaisliukų“ naudojimą bandančių medžiotojų masei į pamiškes, naktimis sukontroliuoti, kas ten jų tarpe legalus medžiotojas, o kas brakonierius, bus „mission impossible“, – sako medžioklės ekspertas[4]

Yra sakančių, kad naktinių taikiklių baiminamasi be reikalo

Tačiau kaip ir visur, taip ir čia, yra palaikančių abi puses. Štai visuomenininkas, žurnalistas Audrius Bačiulis sako, kad naktiniai taikikliai ir pati medžioklė apipinta mitais ir neteisingomis interpretacijomis. Kad medžioklė pati iš savęs reikalinga, sutaria ir gamtininkai, mat, kaip jau bebūtų, kai kurių žvėrių populiacijas tenka reguliuoti, be to, medžiotojai daro didelį darbą ir populiacijos saugojimui.

Skamba tikriausiai paradoksaliai, tačiau faktas, kaip blynas – kiek medžiotojai gyvūnų nušauna, yra nepalyginamai mažesnis skaičius, nei kad kiek jų išsaugo.

„Elnių – turime beveik 70 000 kai tuo tarpu prieš dešimtmetį tebuvo vos 30 000, briedžių – buvo 9 300 dabar 20 000, stirnų – buvo 115 000 dabar 170 000 . Tai pavyko pasiekti nes medžiotojų klubai (asociacijos) kasmet po vid. 4 mln. Eurų skiria laukinių gyvūnų gerovei, saugo medžioklės plotus nuo brakonierių (net 50 proc. pranešimų aplinkos apsaugai yra iš medžiotojų)“, – sako A. Bačiulis.

A. Bačiulio manymu mintis, kad miškai taps skerdyklomis ir greitai juose nebeliks žvėrių, taip pat visai nelogiška, mat medžiotojai moka nemažus mokesčius tam, kad turėtų ką medžioti. Esą jie neturėtų jokio tikslo greitai išmedžioti viską, kas juda, nes tiesiog… nebebus jiems ką tuose miškuose veikti. Maža to, naktiniai taikikliai padėtų ir kovoje su afrikiniu kiaulių maru, su kuriuo Lietuva kovoja jau kone dešimtmetį.

„Kaip laikas parodė, taikytos priemonės nedavė reikiamo rezultato. Išleisti milijonai, bei apie 100 milijonų siekiantys nuostoliai žemės ūkiui. Šernas yra naktį besimaitinantis gyvūnas, protingas ir labai atsargus, pašvietus šviesa staigiai sprunka, dėl to didėja sužeidimo tikimybė. Sužeistas yra labai pavojingas, o puldamas žmogų gali stipriai sužaloti, pažeisdamas jį ieškančio medžiotojo kojų kraujagysles iltimis“, – rašo visuomenininkas[5].

Vyks protestas prieš naktinių taikiklių įteisinimą

Nors ketvirtadienį Seimas ir nebalsuos už naktinių taikiklių įteisinimą medžioklėje, aktyvūs gyventojai ir gamtos mylėtojai vis tiek renkasi į protestą ir nori parodyti, kad vasara ar ne – jie nepamiršo siūlymo ir jam nepritaria. 

„Laikydami plakatus, pasitikime į darbą atvykstančius Seimo narius, pasakydami, kad tokių technologijų miške nenorime“, – ragina protesto organizatoriai.

Jie sako, kad naktiniai taikikliai sudarys dar geresnes sąlygas brakonieriavimui, mat, kaip sakoma, prie tamsos daugiau drąsos, o kaip gi bus galima patikrinti, ar sumedžiotas gyvūnas buvo naudojant naktinį taikiklį ar ne?

„Medžiotojai jau dabar turi pakankamai įrankių atlikti žvėrių populiacijos reguliavimą, kiti pageidavimai – ugdyti šaudymo sugebėjimus, treniruotis valstybės gynybai ir kt. turi būti realizuojami šaudyklose, o ne gamtoje“, – rašo protesto rengėjai[6].

Naktinius taikiklius jau naudoja ar šiaip ar taip?

ekrano nuotrauka
Ievos Pakarklytės feisbuko nuotrauka

Tuo tarpu parlamentarė Ieva Pakarklytė sako, kad tarp raginimų pritarti įstatymo pataisoms pasigirsta ir kalbų, kad jau ar šiaip ar taip tie naktiniai taikikliai naudojami, tad kam čia tuos marškinius plėšytis.

„Ir išties, atsidarius Lietuvos medžiotojų puslapį kiekviename žingsnyje matysite termovizorių ir naktinių taikiklių reklamas.

Tampa vis labiau akivaizdu, kad šis Seimo medžiotojų siūlymas realiai yra amnestija jau dabar nelegaliai taikiklius naudojantiems asmenims“, – rašo Seimo narė[7].