Suprasti akimirksniu
  • Spalio 2-ąją Lietuvoje minima Policijos diena
  • Pirmoji Angelų sargų diena Lietuvoje paminėta daugiau nei prieš šimtą metų
  • Policijos diena minima ir užsienyje
Šaltiniai
Policija
Angelai sargai suvokiami kaip policininkų analogas: juk šių pareigūnų misija yra rūpintis visuomenės ramybe, siekti susitaikymo, taikos, užtikrinti žmogaus saugumą. EPA-ELTA nuotrauka

Spalio 2-ąją Lietuvoje minima Policijos diena

Spalio 2-ąją visoje Lietuvoje švenčiama Policijos, arba Angelų sargų diena. Policijos pareigūnus šiandien sveikina šalies vadovai, įtakingi politikai bei visuomenės veikėjai, taip pat ir eiliniai piliečiai.

Šia proga aibėje Lietuvos miestų vyks įvairūs renginiai bei minėjimai, o bene didžiausia šventė šiemet persikels į Tauragę, kur vyks Respublikinė policijos ir visuomenės šventė.

Angelų sargų dienos minėjimas čia prasideda mišiomis Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje, o 12 val. Pilies aikštėje prasidės pramogos. Čia bus galima išvysti iškilmingą policijos pareigūnų rikiuotę ir svečių sveikinimus, o Lietuvos policijos mokyklos kursantai duos priesaiką[1].

Renginyje taip pat bus galima išvysti ir Lietuvos policijos reprezentacinio pučiamųjų orkestro, policijos kinologų su augintiniais, kelių policijos ir motoakrobatų pasirodymus, eismo įvykio inscenizaciją, taip pat ir antiteroristinių operacijų rinktinės ARAS pasirodymą su sraigtasparniu.

Šventėje veiks ir interaktyvi policijos veiklų zona bei vaikų pramogų zona, kur bus galima susipažinti su policijos specialiosiomis priemonėmis, policijos automobiliais ir motociklais, judriąja policijos vadaviete, išbandyti saugos diržų efektyvumo ir automobilio apsivertimo imitavimo įrenginius.

Panašūs renginiai vyks ir kituose šalies miestuose, tačiau bene didžiausias šurmulys šiais metais persikėlė būtent į Tauragę. Dar 2006 metų pradėta rengti policijos ir visuomenės šventė kiekvienais metais keliauja po skirtingus apskričių centrus.

Policijos dienos šventėje dalyvauja ir kinologai bei keturkojai pareigūnai. EPA-ELTA nuotrauka
Policijos dienos šventėje dalyvauja ir kinologai bei keturkojai pareigūnai. EPA-ELTA nuotrauka

Pirmoji Angelų sargų diena Lietuvoje paminėta daugiau nei prieš šimtą metų

Policija kiekvienoje visuomenėje yra itin svarbi institucija. Ne išimtis ir Lietuva. Pavasarį Vidaus reikalų ministerijos paskelbti duomenys rodė, kad pasitikėjimas policija Lietuvoje siekė 82 proc. šalies gyventojų, o 9 iš 10 jų teigė, jog jaučiasi saugūs savo gyvenamojoje vietoje[2].

Rugsėjo pradžioje atlikta „Baltijos tyrimų“ apklausa parodė, kad 75 proc. respondentų pasitiki policija, 22 proc. teigė, kad nepasitiki, o 3 proc. nurodė nežinantys[3].

O toks pasitikėjimas yra puoselėtas ištisus dešimtmečius. Tai rodo ir Lietuvos policijos istorija. Pirmoji policijos šventė Lietuvoje švęsta buvo dar 1921 metų spalio 2 dieną, tačiau pradžią jai davė 1918-1924 m. Lietuvoje įkurta milicijos organizacija, kur dirbo milicininkai savanoriai[4].

1924 m. sausio 1 d. milicija oficialiai buvo pervadinta policija. Jos veiklą reglamentavo to meto įstatymai ir statutai. Pagrindiniai jų buvo 1920 m. gegužės 14 d. Milicijos įstatymas, 1935 m. gegužės 19 d. Valstybinio saugumo departamento statutas, Policijos aplinkraščių Sąvados ir Instrukcija policijos tarnautojams.

Nuo 1924 m. policijos organizacija ne kartą keitėsi. Iš pradžių policijos reikalus tvarkė Vidaus reikalų ministerijos Piliečių apsaugos departamentas. Vėliau jis buvo reorganizuotas ir 1935 m. sausio 1 d. įkurtas Policijos departamentas, kuriam priklausė viešoji arba tvarkos, geležinkelio, pasienio, privatinė ir vandens kelių policija. Kriminalinė policija veikė kaip atskira Valstybės saugumo departamento dalis[5].

Atkuriant nepriklausomos Lietuvos valstybės institucijas, 1990 m. gruodžio 11 d. priimtas Lietuvos Respublikos policijos įstatymas, sukurta ir Vilniaus Arkikatedroje Bazilikoje pašventinta policijos vėliava, kurioje įrašyti prasmingi žodžiai: „Įstatymas ir teisėtumas“, atkurta Policijos diena – spalio 2-oji.

Profesinės šventės dieną visi policijos pareigūnai, tarp jų ir budintys gatvėse, vilki šventines uniformas, o Policijos dienos šventiniuose renginiuose dalyvauja aukščiausieji šalies vadovai, pareigūnai, vyksta iškilminga apdovanojimų ceremonija.

Vilniaus Katedros aikštėje įprastai rikiuojasi policijos būriai, Arkikatedroje bazilikoje aukojamos Šv. Mišios. Panašūs renginiai vyksta ir kituose šalies miestuose, rajonų centruose, visose Lietuvos teritorinėse policijos įstaigose.

Kasmet šventėse pasirodo kinologų, raitosios policijos, ARAS kovotojų, ugniagesių-gelbėtojų atstovai, vaikams organizuojamos edukacijos, vyksta šventiniai koncertai.

Spalio 2-ąją visoje Lietuvoje švenčiama Policijos, arba Angelų sargų diena. Gedimino Bartuškos/ELTA nuotrauka
Spalio 2-ąją visoje Lietuvoje švenčiama Policijos, arba Angelų sargų diena. Gedimino Bartuškos/ELTA nuotrauka

Policijos diena minima ir užsienyje

Angelų sargų šventė atsirado XVII a. Ispanijoje ir Prancūzijoje, ji buvo minima pirmąjį rugsėjo sekmadienį. XVII a. pabaigoje ją visos katalikų bažnyčios švente padarė popiežius Klemensas X, bet perkėlė į spalio 2 d.

Angelai sargai suvokiami kaip policininkų analogas: juk šių pareigūnų misija yra rūpintis visuomenės ramybe, siekti susitaikymo, taikos, užtikrinti žmogaus saugumą.

Mūsų kaimyninėse šalyse policijos pareigūnai taip pat yra pagerbiami. Latvijos valstybinės policijos diena minima gruodžio 5 d. Tai yra latvių policijos įkūrimo diena.

Būtent šią dieną naujai paskelbta Latvijos laikinoji vyriausybė, Latvijos Liaudies taryba, patvirtino Laikinuosius vidaus saugumo organizavimo nuostatus, sukūrė policijos struktūros ir jos jurisdikcijos prie Vidaus reikalų ministerijos nuostatus[6].

Lenkai Policijos dieną mini liepos 24 d., ši šventė minima nuo 1995 m. Paprastai šventės išvakarėse Lenkijos sostinės Varšuvos metropolijos policijos valdyba rengia apdovanojimų įteikimo policininkams ceremoniją. Policijos diena taip pat yra proga padėti vainikus prie atminimo lentų ir paminklų, skirtų žuvusiems tarnyboje atminti.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
kurjeris.lt. Policija kviečia į šventę kurjeris.lt
4.arrow_upward
5.arrow_upward
Wikipedia. Policijos diena Wikipedia
6.arrow_upward
Wikipedia. Police Day Wikipedia