Suprasti akimirksniu
  • Namuose auginta voverė buvo eutanazuota dėl pasiutligės pavojaus
  • Gyvūnas galėjo išvengti eutanazijos ir būti uždarytas į karantiną
  • Voverės savininkas piktinasi valdžios elgesiu
  • Voverės mirtis iššaukė net politines diskusijas
Šaltiniai
Voverė
Amerikiečiai pasipiktino voverės eutanazija. Ilnur Kalimullin/Unsplash nuotrauka

Namuose auginta voverė buvo eutanazuota dėl pasiutligės pavojaus

Tikra JAV socialinių tinklų žvaigždė, namuose kaip naminis gyvūnas auginta voverė vardu Žemės riešutas (angl. Peanut) buvo eutanazuota Niujorko valstijos sveikatos departamento. To priežastis – siekis išvengti pasiutligės viruso perdavimo[1].

Valstybinis aplinkos apsaugos departamentas paskelbė, kad voverė Peanut buvo eutanazuota po to, kai buvo paimta ištyrimui dėl pasiutligės. Departamento pareiškime sakoma, kad voverė įkando jos konfiskavimo tyrime dalyvavusiam asmeniui.

Voverė buvo konfiskuota iš Pine sičio, Niujorko valstijoje. Pasak departamento, šis konfiskavimas įvyko dėl „daugybės visuomenės pranešimų apie galimai nesaugų laukinių gyvūnų, galinčių pernešti pasiutligę, laikymą ir neteisėtą laukinių gyvūnų laikymą kaip naminių gyvūnų“.

Voverę namuose augino ir įvairius jos gyvenimą namuose iliustruojančius vaizdo įrašus socialiniuose tinkluose skelbė jos šeimininkas Markas Longas. Jis savo namuose augino ir meškėną vardu Fredas. Konfiksuotas buvo ir jis.

Vis dėlto, nors Peanut jau buvo užmigdyta, gyvūno pasiutligės tyrimo rezultatai dar nepaskelbti. Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, pasiutligės tyrimo rezultatai paprastai gaunami per 24-72 valandas po gyvūno eutanazijos.

Savo ruožtu socialiniuose tinkluose ši istorija sukėlė nemenką šurmulį. Visuomenė pasipiktino institucijų darbu, o diskusijos netrukus tapo ir politinėmis, atsižvelgiant į dabartinį JAV foną – prezidento rinkimus.

Gyvūnas galėjo išvengti eutanazijos ir būti uždarytas į karantiną

Voverės gali pernešti pasiutligę, šį virusą gali perduoti ir žmogui, nors tokių įvykių pasitaiko itin retai. JAV laukinių gyvūnų šalinimo tarnybos „Critter Control“ duomenimis, pasiutlige užsikrečiama tiesioginio kontakto metu, įkandus, įdrėskus arba prisilietus prie seilių.

Dažniausi simptomai, rodantys, kad voverė yra užsikrėtusi pasiutlige: greitas vaikščiojimas ratu, kritimas ant žemės, gausus seilėtekis, agresija, traukuliai ir raumenų spazmai.

Pasak CDC, pasiutligės požymių turintys gyvūnai turi būti eutanazuojami, nes tik taip mėginys gali būti perduotas laboratorijai ištirti. Teigiama, kad pasiutligės tyrimui atlikti reikia audinio iš smegenų kamieno ir smegenėlių, tad gyvūnas turi būti nebegyvas.

Nors CDC pataria gyvūną eutanazuoti, įtarus pasiutligę, benamiai šunys, katės ir šeškai gali būti stebimi 10 dienų karantine. Tuomet yra galimybė, kad spėjimas dėl pasiutligės nepasitvirtinus, gyvūnas bus grąžintas į namus. Vis tik, kai kalbama apie kitus gyvūnus, situacija priklauso nuo jo rūšies, įkandimo aplinkybių (ar buvo įkandimas) pasiutligės epidemiologija tam tikroje vietovėje, gyvūno sveikatos istorijos ir pan. Vis dėlto, minimos voverės Peanut istorijos atveju, daugelis šių aplinkybių lieka miglotos.

Kita vertus, būtina pažymėti, kad Niujorko aplinkos apsaugos departamentas teigia, kad namuose draudžiama laikyti laukinių gyvūnų jauniklius ar jau suaugusius gyvūnus kaip naminius.

Teigiama, kad „netinkama laukinių gyvūnų jauniklių priežiūra dažnai lemia nenormalų prisirišimą prie žmogaus“, o jie, „išleisti į laisvę grįžta į žmonių gyvenamąsias vietas, kad juos užpultų naminiai gyvūnai arba partrenktų automobiliai, kai kurie tampa trukdžiais, įsibraunančiais į sandėlius su maistu, šiukšliadėžes ar būstus.“

Jei žmogus randa sužeistą ar našlaičiu tapusį laukinio gyvūno jauniklį, departamentas rekomenduoja kreiptis į laukinių gyvūnų pagalbos centrus, kurie išgydžius gyvūną, jie juos vėl paleidžia atgal į laisvę.

Voverės, kaip ir kiti laukiniai gyvūnai, gali pernešti pasiutligę. Marco Chilese/Unsplash nuotrauka
Voverės, kaip ir kiti laukiniai gyvūnai, gali pernešti pasiutligę. Marco Chilese/Unsplash nuotrauka

Voverės savininkas piktinasi valdžios elgesiu

Voverė Peanut, kurią prieš 7 metus priglaudė amerikietis M. Longo, buvo itin populiari socialiniuose tinkluose: čia buvo paskelbta daugybė gyvūno vaizdo įrašų ir nuotrauką. M. Longas voverę priglaudė 2017 m., kai dar jauniklės voverės motiną partrenkė automobilis.

Nuo to laiko vyras skelbia mažojo graužiko nuotykius socialiniuose tinkluose „Instagram“ ir „TikTok“. Paskyros sulaukė atitinkamai 681 000 ir 216 000 sekėjų, o vaizdo įrašai kartais viršija 3 mln. peržiūrų. Voverę M. Longas augino kartu su meškėnu vardu Fredas, kurį taip pat konfiskavo[2].

„Vis dar atrodo siurrealistiška, kad valstybė, kurioje gyvenu, nusitaikė į mane ir atėmė du mylimiausius gyvūnus, net nenustačiusi jiems karantino. Jie paėmė juos iš mano namų ir tiesiog nužudė“, – sakė šeimininkas.

Jis Niujorko valdžios sprendimą pavadino „gėda“.

„Tai, kas įvyko šiandien ir kas vyko visą šią savaitę, yra ne kas kita, kaip tragedija ir Niujorko valstijos gėda. Mes naudojome šios valstijos išteklius, kad nužudytume voverę ir meškėną ir surengtume reidą mano namuose, tarsi būčiau narkotikų prekeivis. Turime išteklių nužudyti meškėną ir voverę, bet negalime sutvarkyti pagrindinių tiltų gatvėje? Esu pasibaisėjęs“, – sakė M. Longas.

Reaguojant į Peanut ir Fredo istoriją, viešojoje erdvėje buvo sukurta „GoFundMe“ paramos kampanija. Iš pradžių „GoFundMe“ buvo skirta gyvūnėlių gerbėjams padėti finansuoti teisines išlaidas jų šeimininkui. Vėliau lėšų rinkimo tikslas pasikeitė ir buvo siekiama pagerbti Peanut, finansuojant „P'Nuts Freedom Farm Animal Sanctuary“, pelno nesiekiančią organizaciją, kuri siekia padėti apleistiems gyvūnams. „GoFundMe“ paskyroje iki šiol buvo surinkta 162 955 JAV dolerių.

Voverės mirtis iššaukė net politines diskusijas

O dabar, kai JAV yra visiškai pasinėrusi į politines diskusijas prezidento rinkimų fone, net ir ši situacija, susijusi su voveraitės eutanazija, neilgai trukus ėmė pasižymėti politine retorika. Tai ypač pastebima tapo tarp respublikonų. 

„Tai šlykštu. Vyriausybė neturėtų turėti teisės įsiveržti į jūsų namus ir nužudyti jūsų augintinį“, – pasipiktinęs sakė Elonas Muskas, nuo pat prezidento rinkimų kampanijos pradžios karštai palaikantis respublikonų kandidatą Donaldą Trumpą.

Nepaisant pasipiktinimo respublikonų pusėje, D. Trumpas į istoriją nesureagavo, tačiau pasisakė jo sūnus Donaldas Trumpas jaunesnysis, susijęs situaciją su JAV kankinančia migracijos problema.

„Laikas atsikratyti vyriausybės, kuri savo noru leidžia 600 000 nusikaltėlių, įskaitant 13 000 žudikų ir 16 000 prievartautojų, įvažiuoti į mūsų šalį“, – rašė jis „X“, pridūręs, kad Peanut nužudymas taps tikrų pokyčių katalizatoriumi.