Aklavietėje atsidūręs ministras jau prabilo apie reikalingą pagalbą

Lietuva, NuomonėsRusnė Žiedelė
Suprasti akimirksniu
Aklavietė
Aklavietėje atsidūręs ministras jau prabilo apie reikalingą pagalbą. Josh Redd/Unsplash nuotrauka

Buvęs ministras Aurelijus Veryga: reikėjo galvoti anksčiau

Panašu, kad nuolat besidievagojantis ir ranką prie širdies pridėjęs kalbas sakantis „nuoširdusis“ Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys atsidūrė aklavietėje. Jis, kaip sako buvęs sveikatos ministras Aurelijus Veryga, pagaliau pripažino, kad be poliklinikų, ligoninių vadovų bei savivaldybių merų pagalbos ir įsitraukimo sutrumpinti pacientų eilių gydymo įstaigose nepavyks.

„Pagaliau teisingas pastebėjimas, kad ministras be gydymo įstaigų vadovų bendradarbiavimo yra tuščias pliurpalas, nepajėgus įgyvendinti jokių reformų. Tačiau apie tai reikėjo galvoti tuomet, kai su vadovais nebuvo bendraujama. Tiesą sakant, nesu tikras, kad vadovams ir dabar ministras randa laiko, tam, kad aptartų svarbius klausimus. Ne iš vieno vadovo girdėjau, kad iki ministro neįmanoma prisibelsti, – rašė A. Veryga. – Apie vadovus reikėjo galvoti ir tuomet, kuomet vos ne kiekviename medikų renginyje ministro kalbose buvo leidžiama suprasti, kokie tie vadovai „beviltiškai korumpuoti mobintojai.“

Na, o galų gale viskas prasideda nuo asmeninio pavyzdžio, kurio, kaip suprantu, nebus. Ministerijoje valdymo grandinėje gražinta pilna vertikalė. Kai kurios pavaldžios įstaigos iki šiol yra be vadovų ir po kelių nesėkmingų bandymų jau net nebesigirdi apie ketinimus spręsti situaciją. Ministras, bandydamas pateisinti savo neveiklumą, bando atsakomybę sukrauti visiems. Aiškina, kad ministerijoje yra laisvų etatų, tai jo teigimu, žinantys turėtų ateiti į ministeriją ir padaryti.

Tai gal visgi kažkas yra ne taip, kad nei į ministeriją, nei į pavaldžių ministrijų vadovus niekas nebenori eiti dirbti.“[1]

Sureagavo ir „basų mamų“ iniciatorė, ir kitos moterys

Po seimo nario įrašu sureagavo „basų mamų“ iniciatorė Vitalija Jankauskaitė, kuri rašė: „Galėčiau aš nueiti. Jei nepriimtų, tai mobingas juk? Ar gali nepriimti basos mamos su tinkamu išsilavinimu?“

Kita komentatorė dabartiniam sveikatos ministrui rėžė: „Nuo – širdžio žmogos plepalai. Kaip galima gerbti tokį žmogą, kuris jau NEbeturi SAVIGARBOS?“
Darbo vieta
Tai gal visgi kažkas yra ne taip, kad nei į ministeriją, nei į pavaldžių ministrijų vadovus niekas nebenori eiti dirbti. Ian dooley/Unsplash nuotrauka

Vien tik didesnis finansavimas problemos neišspręs

A. Dulkys kalbėjo, jog eilių gydymo įstaigose problema vien tik didesniu finansavimu gydymo įstaigoms nebus išspręsta. Pasak jo, „tai yra tiesiog išlaidos“, mat situacija nesikeis, jeigu gydymo įstaigų vadovai nesirūpins medikų darbo grafikais, modernios ir brangios įrangos prieinamumu, registratūros darbu ir panašiais organizaciniais reikalais.

Tuo metu Sauliaus Skvernelio Vyriausybėje sveikatos apsaugos ministro pareigas ėjęs „valstietis“ A. Veryga, nors ir antrina A. Dulkiui, visgi pabrėžia, kad sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo klausimas yra kompleksiškesnis, tad tik vadybiniai sprendimai problemos neišspręs.

„Man tiktai gal nepatinka, kad yra bandoma rasti super paprastą atsakymą ir kad tiktai vadovas gali kažką sudėlioti. Jis nesudėlios kažko, ko nėra. Jeigu nėra tiesiog specialistų, tai turbūt jis jokio grafiko jiems nesudėlios ir nieko net nesuvadybins“, – aiškino jis, tačiau pastebėjo, kad Lietuvoje yra eilė gerųjų praktikų, kai gerai besitvarkantys ligoninių vadovai pagerina situaciją[2].

Arūną Dulkį kritikuoja ir savi valdančiųjų atstovai

Kiek anksčiau Vyriausybės valandos metu socialdemokratė Orinta Leiputė atkreipė dėmesį į Lietuvos gyventojų galimybes patekti pas norimą specialistą – Seimo narės teigimu, kartais gyventojams savo eilės tenka laukti kelis mėnesius ar net metus.

Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys patikino, kad ši problema – viena iš pagrindinių ministerijos aktualijų.

„Kuo giliau lendame į analizę, kodėl taip yra su patekimu pas gydytojus, tuo įdomesnių dalykų atrandame, – komentavo ministras lyg pirmą dieną ministerijoje dirbtų. – Kai tik pradėjome domėtis, kodėl su tais laikais taip yra, įkeltų į sistemą laikų padaugėjo apie 15 procentų.“[3]

Visos valdžios žadėjo trumpinti be galo dideles eiles pas medikus, bet jos tik ilgėja. Ne išimtis ir šita valdžia.

Dabar jau Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys su savo komanda Seimo Sveikatos reikalų komitetui pareiškė turintis pokyčių planą, tačiau jį įgyvendinti pavyks tik tuo atveju, jeigu į procesus aktyviai įsijungs jau minėti poliklinikų, ligoninių vadovai bei savivaldybių merai. Vis tik pristatytos priemonės neįtikino netgi komiteto pirmininko Antano Matulo, nors jis, kaip ir ministras, irgi yra valdančiųjų atstovas.

A. Matulas konstatavo, kad ministerijos numatomų priemonių neužtenka.

„Per daug administracinių priemonių, nekalbama apie pacientų atsakomybę, gydytojų krūvio mažinimą, perteklinių biurokratinių reikalavimų mažinimą“, – kritikos pažėrė komiteto pirmininkas[4].