Airijos piliečiai balsavo dėl šeimų ir moterų vaidmens visuomenėje
Airijos gyventojai atidavė savo balsą dvigubame referendume dėl siūlomų šalies konstitucijos pataisų, susijusių su šeimos ir moterų vaidmenimis.
Vyriausybėje pritarimo sulaukę pasiūlymai, kuriais būtų išplėstas šeimos apibrėžimas ir patikslintos moterų pareigos, visuomenėje didelio palaikymo nesulaukė ir referendumo būdu buvo atmesti[1].
Pasiūlymais, vadinamais „šeimos pataisa“ ir „priežiūros namuose pataisa“ – buvo siekiama pakeisti 1937 m. Airijos konstitucijos 41 straipsnio tekstą.
Pirmuoju pasiūlymu buvo prašoma išplėsti šeimos apibrėžimą, į jį įtraukiant ne tik santuoka grindžiamą šeimą, bet ir ilgalaikius santykius puoselėjančias kartu gyvenančias poras ir jų vaikus. Šiuo metu Airijos konstitucija suteikia teisinę apsaugą šeimos vienetui, tačiau šeimos sąvoką sieja su santuokos institutu[2].
Šiuo referendumo klausimu buvo klausiama, ar konstitucinė šeimos sąvokos apibrėžtis turėtų būti išplėsta, o tai praktiškai reiškia, kad šeima galėtų apimti, pavyzdžiui, nesusituokusias poras ir vienišus tėvus.
Antruoju referendumo klausimu buvo pasiūlyta pakeisti formuluotę, susijusią su motinos „pareigomis namuose“, įtraukiant nuostatą, kuria pripažįstamas šeimos narių rūpinimasis vieni kitais.
Šiuo metu Airijos konstitucijoje teigiama, kad motinos neturėtų išeiti į darbą ir taip apleisti savo pareigų namuose. Dabartiniame dokumente taip pat pripažįstama, kad moterų rūpinimasis namais yra paramos valstybei šaltinis, būtinas bendram labui.
Šiuo referendumo klausimu rinkėjų buvo klausiama, ar reikėtų išbraukti straipsnį, kuris piliečių kasdienio gyvenimo fone yra seksistinis ir pasenęs.
Nors visuomenės nuomonės apklausos rodė, kad dauguma gyventojų pritaria vyriausybės planui išplėsti šeimos apibrėžimą, įtraukiant į jį ne tik santuoką, bet ir kitus ilgalaikius santykius, suskaičiavus balsus, 67,7 proc. piliečių pataisą atmetė, ją palaikė 32,3 proc.
Antrosios pataisos atveju išankstinės apklausos vėlgi rodė, kad ji greičiausiai bus priimta, tačiau šis pasiūlymas buvo atmestas dar didesniu skirtumu: 73,9 proc. prieš 26,1 proc.
Referendumai buvo surengti kovo 8 d., skirta Tarptautinei moters dienai, o rezultatai paskelbti kovo 9 d., likus dienai iki Airijoje tradiciškai švenčiamos Motinos dienos.
Airijos valdžioje esančios politinės jėgos palaikė konstitucinius pakeitimus
Visos pagrindinės politinės Airijos partijos rėmė balsavimą, tačiau pokyčių kritikai teigė, kad pataisose minimų „ilgalaikių santykių“ sąvoka yra neapibrėžta bei paini ir kad žodžiai „moterys“ ir „motinos“ išbraukiami iš konstitucijos. Be to, kraštutinių konservatyvių pažiūrų atstovai teigė, kad pakeitimai gali konstituciškai apsaugoti poligaminius santykius ir padidinti imigraciją per migrantų šeimų susijungimus.
Visus šiuos teiginius vyriausybė atmetė ir referendumui surengti išleido beveik 22 mln. dolerių. Be referendumo Airijos konstitucijos pakeisti nebuvo įmanoma. Nacionaliniu referendumu ji buvo sėkmingai pakeista 2015 m., kai piliečiai nusprendė panaikinti konstitucinius apribojimus tos pačios lyties asmenų santuokoms bei 2018 m., panaikinus apribojimus abortams.
Iš viso 1937 m. priimtą Airijos konstituciją buvo siūloma keisti net 40 kartų, iš kurių 20 buvo siūloma keisti per pirmuosius 63 metus, o nuo 2000 m. tai padaryti buvo bandoma dar 20 kartų.
Šiuo atveju, Airijos valdžioje esančios politinės partijos tikėjosi, kad šis referendumas sėkmingai pavyks, tačiau joms teko nusivilti.
Suskaičiavus visus balsus, ministras pirmininkas Leo Varadkaras pranešė, kad referendumai buvo „visapusiškai pralaimėti, esant neblogam dalyvavusiųjų aktyvumui“.
„Mūsų pareiga buvo įtikinti daugumą žmonių balsuoti „taip“. Manau, kad mums sunkiai sekėsi įtikinti žmones, kad referendumas apskritai yra būtinas ar reikalingas, jau nekalbant apie išsamią formuluotę. Akivaizdu, kad tai turėsime apsvarstyti per ateinančias savaites ir mėnesius“, – sakė jis.
Tačiau už tradicinę santuoką pasisakančio analitinio centro „Iona Institute“ direktorius Davidas Quinnas sakė, kad abiejų pasiūlymų atmetimas yra „geriausia įmanoma dovana prieš Motinos dieną“, pažymėjęs, kad vyriausybė paprašė rinkėjų išbraukti žodį „motina“ iš konstitucijos ir jie atsakė griežtu „ne“.
Savo ruožtu Airijos vyskupai nekvietė balsuoti „prieš“ nė dėl vieno iš šių pasiūlymų, tačiau pareiškime, skaitytame per mišias savaitgalį prieš balsavimą teigė, kad „šeima yra pamatinė visuomenės ląstelė ir yra labai svarbi bendrajam gėriui“.
Nereikia rengti referendumo, jeigu nesi tikras, kad jis pavyks?
Iš viso dėl siūlytų konstitucijos pataisų „Ne“ balsavo 1 114 620 žmonių, „Taip“ – 393 053. Rinkėjų aktyvumas siekė 47,86 proc. Iš visų 1 525 221 balsavusiųjų 17 548 balsai buvo negaliojantys.
Tai didžiausias procentas balsų „Ne“ per visus Airijos istorijoje vykusius referendumus. Kitas didžiausias procentas balsavusiųjų prieš buvo tų, kurie atmetė 35-ąją pataisą, kuria buvo siekiama iki 21 metų pakeisti amžiaus cenzą, nuo kurio galima būti renkamam į prezidento postą.
Tačiau dabar, kai pasiūlytos konstitucijos pataisos buvo atmestos griežtu „Ne“, ar gali būti, kad Airijos vyriausybė ir toliau bandys jas prastumti?
Politikos redaktorius Patas Leahy mano, kad referendumo baigtis galbūt nereiškia, kad bendra visuomenės tendencija visam laikui pakrypo konservatyvia linkme, bet tai neabejotinai reiškia, kad būsimos vyriausybės nemanys, jog panašūs konstituciniai pokyčiai yra savaime suprantamas ir būtinas dalykas[3].
„Pavyzdžiui, kai kurių nevyriausybinių organizacijų kampanijos tikslas yra toks: siūloma konstituciją papildyti teismine tvarka gintinomis socialinėmis ir ekonominėmis teisėmis. Dabar galbūt tai atrodys kiek kitaip. Ateities vyriausybės šiuos žingsnius žengs atsargiau. Viena akivaizdi pamoka yra ta, kad nereikėtų rengti referendumo, jei nesi tikras, kad jis rengiamas dėl to, ko žmonės tikrai nori“, – teigia politikos ekspertas.