Suprasti akimirksniu
  • Pasiūlė aukoti Ukrainai renkant pinigus teisminiam procesui?
  • A. Tapinas sieks paduoti į teismą šmeižikus. Andriaus Tapino/feisbuko paskyros ekrano nuotraukaTeigė surinkęs daugiau nei tikėjosi
  • Apkaltino šmeižtu
  • Pasirodė I. Vėgėlės straipsnis
  • Šansai lygūs nuliui?
  • Riebus kirtis R. Žemaitaičio biografijai
Šaltiniai
Aukos
A. Tapinas renka aukas, kad galėtų kreiptis į teismą. Pixabay/Pexels nuotrauka

Pasiūlė aukoti Ukrainai renkant pinigus teisminiam procesui?

Panašu, kad žurnalistas, „Laisvės TV“ įkūrėjas Andrius Tapinas sumanė pamokyti nepaklusnius ir, jo manymu, šmeižtą dėl paramos Ukrainai skelbiančius Rūtą Janutienę, Artūrą Orlauską, Remigijų Žemaitaitį, Igną Vėgėlę ir Algimantą Rusteiką. Jis paskelbė dabar renkantis aukas tam, kad šie asmenys būtų paduoti teisman. Vos pradėjęs rinkti pinigus, jis jau paskelbė ir tai, kad surinktos lėšos jau viršija reikiamas, tad pinigų likutį žada padovanoti Ukrainai. Tuo tarpu parlamentaras Mindaugas Puidokas prognozuoja, kad žurnalisto šansai teisme prieš kai kuriuos asmenis yra lygūs nuliui.

Savo galią viešojoje erdvėje, panašu, mėgstantis demonstruoti A. Tapinas, regis, tą panoro padaryti ir šįkart. Jis meistriškai pasinaudojo Seimo nario R. Žemaitaičio išsakyta kritika, kurioje šis darė prielaidas, kad A. Tapinas galimai vagia suaukotus žmonių pinigus ir dabar juda jau kiek kita linkme – skelbia renkantis aukas, kad galėtų kreiptis į teismą dėl galimo šmeižto. Visgi, pagrindiniu akcentu šioje istorijoje tampa nebe parama Ukrainai.

Todėl dabar, reaguodamas į minėtų asmenų pasisakymus, A. Tapinas siūlo Ukrainai aukoti kiek kitais būdais – surengti teisminį procesą. Tiksliau – tam aukoti pinigus. Kitaip tariant, pasiūlė susimesti, kad būtų atstatyta A. Tapino ir „Laisvės TV“ reputacija.

Kaip nurodė pats A. Tapinas, visos šios jo iniciatyvos išlaidos gali siekti 15–20 tūkst. eurų, o tokio biudžeto „Laisvės TV“ esą neturi, nes iš Ukrainai suaukotų pinigų teigė neliesianti nė cento.

Kadangi akcija su aukomis Bayraktarui pasiteisino, kaip nurodo pats A. Tapinas, dabar imamasi naujos akcijos – „susimeskime ir padėkim šmeižikus į vietą“. Mainais už tai pinigų aukotojai esą gausią „vietas pirmoje eilėje visame teismo procese“.

„Jeigu laimėsime bylas ir teismas priteis bylinėjimosi išlaidas – visi jūsų surinkti pinigai keliaus Ukrainai.
Jeigu prisiteisime neturtinę žalą – visi pinigai keliaus Ukrainai“, – savo feisbuko paskyroje pareiškė A. Tapinas.

A. Tapinas sieks paduoti į teismą šmeižikus. Andriaus Tapino/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
A. Tapinas sieks paduoti į teismą šmeižikus. Andriaus Tapino/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Teigė surinkęs daugiau nei tikėjosi

Ilgai netrukus A. Tapinas pasidalino ir surengtos akcijos rezultatais.

Paaiškėjo, kad žmonės taip puolė aukoti, jog per 3 valandas teisminiams procesams buvo surinkta net 39 250 eurų. 

„Tokios sumos su kaupu pakaks geriausiai teisininkų komandai, visiems ikiteisminiams darbams, ekspertų išvadoms, atstovavimui teismuose ir bylinėjimuisi iki pabaigos“, – socialiniame tinkle pareiškė „Laisvės TV“ vadovas.

Tiesa, net ir surinkus daugiau negu reikiamą sumą, aukojimas nebuvo sustabdytas, argumentuojant tuo, jog tai, kas liks „virš“, bus suaukota Ukrainai. Kiek vėliau A. Tapinas pateikė ir „rytinį atnaujinimą“ – paaiškėjo, kad į sąskaitą jau suplaukė 52 510 eurų suma.

O štai prisimenant Bayraktaro istoriją, 5 mln. eurų suma buvo surinkta vos per tris dienas[1].

Tokios situacijos tik parodo, kad žmonėms svarbu, kas prašo paramos ir ne visai svarbu, kokiu tikslu ji bus skiriama.

Pavyzdžiui, menkiau žinomi žmonės, prašydami finansinės pagalbos gydymui padengti, sulaukia žymiai menkesnio aukotojų atsako.

Apkaltino šmeižtu

Pats A. Tapinas neslepia, kad tokią jo reakciją iššaukė R. Žemaitaičio esą nepagrįsti kaltinimai dėl vagiliavimo. Seimo narys pasėjo abejones A. Tapino veikla ir rėžė, kad šis karo kontekste „suka varkes“. 

„Jeigu tokiuose procesuose jie suka „varkes“, tai ką jie realiai daro su Jūsų suaukotais pinigais? Kiek sau jie pasiima pinigų? Man tada tikrai tampa nenuostabu, kai už Jūsų suaukotus pinigus vienas varo Pokerio pažaisti už 150 tūkst. dolerių per vieną parą“, – socialiniame tinkle rėžė R. Žemaitaitis.

Politikas teigė, kad aukos Ukrainai tapo tikru pasipelnymo šaltiniu, o paramos rinkėjai esą galimai nusuko ne vieną tūkstantį eurų. R. Žemaitaitis pastebėjo, kad A. Tapinas 5 vnt. dronų įsigijo už 50 000 eurų, kai tuo tarpu internete vieneto kaina yra 8 500 eurų, tad perkant tokia kaina tiek vienetų dronų, galutinė suma esą turėjo būti net 7 500 eurų mažesnė.

Parlamentaras taip pat įtaria, kad pinigus nuo žmonių esą galimai nusukinėja ir paramą renkantis komikas Olegas Šurajevas, rinkęs lėšas šalmams, mat už 50 vnt. šalmų buvo sumokėta 13 750 eurų, o tai reiškia, kad vieneto kaina buvo 275 eurai. R. Žemaitaičio tvirtinimu, tokio šalmo kaina parduotuvėje – 159 eurai. Tad skirtumas tarp šalmų, kuriuos pirko O. Šurajevas ir parduotuvės kainų esą siekia net 5 800 eurų.

Kiek vėliau, gavus Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atsakymą, anot R. Žemaitaičio, paaiškėjo ir tai, kad visoms šioms prekėms įsigyti buvo taikomas 0 proc. PVM. Tad nuo šių sumų esą dar reikėtų minusuoti 21 proc. PVM.

Dėl šių R. Žemaitaičio pasisakymų O. Šurajevas taip pat teigė besikreipsiantis į teismą[2].

Pasirodė I. Vėgėlės straipsnis

Kyla klausimas, o iš kur gi A. Tapinas ištraukė I. Vėgėlę ir kodėl jis taip panoro paduoti jį teisman? Pasirodo, naujienų portalas „Delfi“ dar praėjusią savaitę išspausdino I. Vėgėlės straipsnį „Gerovės valstybė“[3], kuriame jis drįso suabejoti renkamos pagalbos skaidrumu.

Derėtų pastebėti, kad advokatas A. Tapino ir „Laisvės TV“ vardo niekur nepaminėjo, tačiau žurnalistas nusprendė, kad tai buvo adresuota būtent jam, kadangi „Laisvės TV“ rinko paramą tiek pandemijos, tiek karo Ukrainoje metu, o pats A. Tapinas šių metų liepą esą dalyvavo JAV vykusiame pasaulio pokerio čempionate, tad daro prielaidą, kad tai buvo skirta būtent jam.

„<...>. Jei tai skirta ne man, tada reikia įrodyti, kad yra dar kiti veikėjai, kurie lygiai taip pat tuo metu darė lygiai tą patį, arba mes vėl pagaunam Vėgėlę meluojantį ir manipuliuojantį“, – rašė A. Tapinas.

I. Vėgėlei nerimą pasėjo tai, kad apie pandemijos metu rinktas paramas nėra pakankamai informacijos. Pasak jo, vienintelė informacija, kurią galima gauti, tai yra juridinių asmenų ataskaitos valstybinei mokesčių inspekcijai.

„Atskleidžiu paslaptį – nei vienas subjektas, teikęs paramą ar labdarą per pandemiją, šios pareigos laiku (iki gegužės 1 dienos) neatliko. Gal nebuvo jokios paramos? Tas pats ir su pagalba Ukrainai? Atviras ir viešas klausimas: ar VMI nubaudė kokią įstaigą ar įmonę, gal girdėjome apie patikrinimus? Ne, baikit, kam? Gavai labdaros ir – į užsienį pokerio žaisti. Žiūrėk ir išloši labdaringus pinigus...“, – rašė teisininkas[3].

Tačiau A. Tapinas kiek vėliau pareiškė turėjęs konsultaciją su VMI, kuri nustačiusi, jog PRC913 forma (VMI duomenimis, šiuo metu nėra nei vienos tokios pateiktos), pasirodo, reikalinga tiems juridiniams asmenims, kurie įstatymo nustatyta tvarka „vykdo ekstremaliosios situacijos likvidavimo ir jos padarinių šalinimo darbus“.

O štai pagal įstatymą tokiomis įstaigomis esą gali būti tik Vyriausybė ir jos institucijos, Priešgaisrinės apsaugos departamentas, savivaldybės ir jų institucijos.

Dėl šios priežasties, kadangi „Laisvės TV“ tokia nėra, jai esą ir nebuvo taikomas tokios formos reikalavimas.

Šansai lygūs nuliui?

Pasirodžius žiniai apie A. Tapino užmojus, situaciją pakomentavo ir parlamentaras Mindaugas Puidokas. Anot jo, „Laisvės TV“ įkūrėjas minimus asmenis už suaukotus žmonių pinigus duoda į teismą, nors ir pats tikriausiai žino, kad nieko laimėti nepavyks. 

„<...>. Bent jau prieš profesorių Vėgėlę – jam 0 šansų. Dėl Žemaitaičio irgi labai abejotina ir arti 0, bet svetimus pinigus taškyti juk taip paprasta! Jei pinigus paduoti į teismą Landsbergį su Tapinu rinktų advokatams kas kitas – būtų sukelta tikra audra... Sakytų kaip žema – jei nori kariauti – tai už savo pinigus...“, – komentavo M. Puidokas.

Riebus kirtis R. Žemaitaičio biografijai

Visgi, šis skandalas neapsiėjo ir be riebių pareiškimų ir net įrašų biografijoje.

Įniršęs ir lupikavimu apkaltintas O. Šurajevas kaipmat kirto R. Žemaitaičiui šį pavadindamas „pedofilu“. Tiesa, toks žodis buvo pavartotas visiškai atsitiktinai ir ne pagal savo reikšmę. Tikėtina, tokios O. Šurajevo reakcijos R. Žemaitaitis sulaukė dėl to, kad irgi buvo nurodęs, jog pastarasis taip pat galimai galėjo iššvaistyti žmonių suaukotas lėšas Ukrainai. O komikas galimai taip norėjo pastarajam parodyti, kaip „skamba“ nepagrįsti kaltinimai.

Tiesa, į tai O. Šurajevas pažvelgė kaip į „nemokamą reklamą“ ir toliau kvietė aukoti lėšas Ukrainai. 

„Tai baisiau nei baisu, bet nieko, surinksim dar daugiau pinigų durniaus Žemaitaičio dėka. Mes renkam Charkivo daliniui didelę sumą, planavom 100 tūkstančių, bet surinksim tiek, kiek surinksim“, – rašė O. Šurajevas.

O štai dar įdomesnis istorijos vingis buvo pastebėtas Vikipedijoje, R. Žemaitaičio apraše. Šis buvo papildytas nauju punktu, jog „2022 m. liepos 18 d. internete pradėjo plisti informacija, kad Remigijus Žemaitaitis galimai yra pedofilas“. Teigiama, kad šią informaciją pirmasis paskleidė O. Šurajevas savo laidoje, o parlamentaras jos esą nėra paneigęs.

Kiek vėliau šis prierašas buvo pašalintas.

Primename, kad pagal Vikipedijos apibrėžimą, pedofilas – tai asmuo, kenčiantis nuo lytinio nukrypimo, kuris pasireiškia lytiniu potraukiu prepubertetinio ar ankstyvojo prepubertetinio amžiaus vaikams (pagal Tarptautinę ligų klasifikacijos diagnozę, mergaitėms iki 14 m. ir berniukams iki 16 m.)[4].