Suprasti akimirksniu
  • Buvo galimybė išgelbėti A. Navalną, kuria JAV nepasinaudojo
  • Derybos dėl A. Navalno vyko ir asmeniniame lygmenyje
  • Išlaisvinimą nubraukė A. Navalno mirtis
Šaltiniai
Aleksejus Navalnas
Pagal vieną iš versijų, Aleksenus Navalnas buvo nužudytas, kad nebeliktų klausimų dėl jo iškeitimo, Eltos nuotrauka

Buvo galimybė išgelbėti A. Navalną, kuria JAV nepasinaudojo

Derybose su Rusija dėl galimybės iškeisti rusų opozicionierių Aleksėjų Navalną į Rusijoje kalinčius amerikiečius dalyvavo ir buvusi JAV valstybės sekretorė Hilari Klinton (Hillary Clinton), remdamasis šaltiniais pranešė „The Wall Street Journal“ (WSJ).[1]

Leidinio duomenimis, būtent H.Klinton pasiūlė Baltiesiems rūmams įtraukti A.Navalną į diskusiją. WSJ teigimu, buvusi valstybės sekretorė į derybas įsitraukė po to, kai į ją kreipėsi A.Navalno bendražygis iš Bulgarijos Christo Grozevas. Jis pasiūlė H.Klinton Baltiesiems rūmams pristatyti idėją apie opozicionieriaus įtraukimą.

Laikraštis išsiaiškino, kad amerikiečiai A.Navalną tikėjosi iškeisti į Vokietijoje iki gyvos galvos įkalintą rusą Vadimą Krasikovą. Jam tokia bausmė buvo skirta už čečėnų lauko vado Zelimchano Hangošvilio nužudymą.

Opozicionieriaus našlė Julija taip pat neoficialiai kreipėsi į Vokietijos valdžią, prašydama padėti apsikeitimo procese, tačiau Vokietija vieningo požiūrio šiuo klausimu neturėjo. Šalies URM vadovė Analena Berbok (Annalena Baerbock) pasisakė prieš tokį sandėrį, o kancleris Olafas Šolcas (Olaf Scholz) palankiai vertino galimybę išlaisvinti rusų politiką iš kalėjimo per mainus.

Hilari Klinton į derybas dėl A. Navalno paleidimo įsitraukė jo bedražygių prašymu, Eltos nuotrauka
Hilari Klinton į derybas dėl A. Navalno paleidimo įsitraukė jo bedražygių prašymu, Eltos nuotrauka

Derybos dėl A. Navalno vyko ir asmeniniame lygmenyje

2024 m. vasario 9 d. O. Šolcas Vašingtone susitiko su JAV prezidentu Džo Baidenu (Joe Biden). WSJ teigia, kad už uždarų durų buvo aptartas vienas sudėtingiausių apsikeitimų nuo pat šaltojo karo laikų. Po susitikimo buvo sutarta neoficialiai, per tarpininkus, pasiūlyti Rusijai iškeisti A.Navalną į V.Krasikovą.

Opozicionieriaus bendražygiai bei sutuoktinė tikėjosi informaciją apie galimą apsikeitimą paviešinti per Miuncheno saugumo konferenciją, prasidėjusią vasario 16 d. Tačiau tądien ir pasirodė pranešimas apie netikėtą A. Navalno mirtį.

WSJ primena, kad Rusijos kalėjimuose kali nemažai šnipinėjimu apkaltintų JAV piliečių. Tai atveria Maskvai plačias galimybes siūlyti juos iškeisti į Vakaruose kalinčius rusus.

Kai Dž.Baidenas ir O.Šolcas tarėsi dėl galimų A.Navalno ir V.Krasikovo mainų, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atvirai užsiminė, kad pasirengęs iškeisti ir šnipinėjimu kaltinimą žurnalistą Evaną Gerškovičių (Evan Gershkovich).

Užsistoti kalintį žurnalistą mėgino ir buvęs „Fox News“ laidų vedėjas Takeris Karlsonas (Tucker Carlson), apsilankęs Maskvoje vasario pradžioje. Pasak leidinio, interviu su V.Putinu metu, T.Karslonas tikėjosi pastarąjį paspausti ir pareikalauti paleisti E.Gerškovičių čia ir dabar.

WSJ teigimu, kai kalba pasisukdavo apie mainus, rusai laikėsi principo „šnipas už šnipą“. V. Putiną domino tik vienas kandidatas – V. Krasikovas, įkalintas už nusikaltimą, kurį, Vakarų šalių nuomone, užsakė Rusijos valdžia. Laikraštis teigia, kad V. Putinas ir V. Krasikovas buvo bičiuliai.

Išlaisvinimą nubraukė A. Navalno mirtis

Vasario pabaigoje, po opozicionieriaus mirties, jo bendražygė Marija Pevčih papasakojo apie planus iškeisti jį į V. Krasikovą. Pasak jos, V. Putinui tokią idėją išsakė neoficialus derybininkas Romanas Abramovičius. [2]

Tai lėmė, kad netrukus A. Navalnu buvo nusikratyta, nes tik į jį Vakarai sutiko iškeisti V. Krasikovą. Vėliau apie derybas dėl apsikeitimo kaliniais pranešė ir kita Vakarų žiniasklaida, įskaitant „The New York Times“ ir „Financial Times“.[3]

Kovo 18 d. Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad V. Putinas nepripažįsta derybų dėl A. Navalno fakto. Pasak jo, naktį prieš galutinį prezidento rinkimų rezultatų skaičiavimą, V. Putinas tik užsiminė, kad vienas iš žmonių pasiūlė iškeisti A. Navalną. Prezidentas su šia idėja esą sutiko.[4]

A.Navalnas įkalinimo įstaigoje mirė 2024 m. vasario 16 d.[5]

V. Sokolovas (Krasikovas) Aukščiausiojo Berlyno teismo įkalintas iki gyvos galvos už 2019 m. įvykdytą čečėnų kilmės Gruzijos piliečio, 2000 m. kovojusio čečėnų separatistų pusėje, Z. Hangošvilio nužudymą.

Polas Vilanas (Paul Whelan) Maskvoje buvo sulaikytas 2018 metais. Pasak prokurorų, jis šnipinėju Amerikos specialiųjų tarnybų naudai. 2020 m. jam už šnipinėjimą buvo skirta 16 metų kolonijos.

„The Wall Street Journal“ korespondentas E. Gerškovičius Jekaterinburge buvo sulaikytas 2023 m. kovą. Jam už šnipinėjimą gresia iki 20 metų kalėjimo.