Baltarusijos prezidentas viešėjo pasienyje su Lietuva
Kovo 26 d. Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka apsilankė pasienyje su Lietuva esantį Ašmenos rajoną. Čia pastaruoju metu vyksta karinių dalinių ir junginių kovinės parengties patikra. [1]
Adresuodamas savo žodžius kaimyninėms ES šalims jis pareiškė:
„Pasakysiu viešai: bet kokiai provokacijai kelias turi būti užkertamas ginklu. Nebandykite su mumis juokauti. Pažeisite valstybinę sieną, būsite sunaikinti. Niekas su nieko nesiceremonins. Mes būtent taip ir elgsimės. Todėl bet kas, pažeidęs valstybinę sieną, bus sunaikintas. Jie [ES šalys] supranta tik jėgą.“
Taip pat A.Lukašenka garsiai pasvarstė apie bendrą Rusijos ir Baltarusijos ataką prieš Lietuvą, tačiau vėliau patikino, kad niekas nesiruošia taip elgtis. Kita vertus, pasak jo, atsipalaiduoti irgi negalima, nes tuomet esą puls Lietuva.
Teigiama, kad Lietuva telkia pajėgas pasienyje su Baltarusija
Baltarusijos karinių pajėgų Šiaurės vakarų operatyvinės vadovybės vadas Aleksandras Naumenko prezidentą informavo, kad pastaruoju metu situacija pasienyje sudėtinga ir įtampos turi tendencijas augti. Pasak kariškio, tai lemia kaimyninių šalių pasienyje esą įrengiamos fortifikacijos linijos su prieštankiniais grioviais, ugnies taškais bei pasienyje esančiuose kariniuose sandėliuose kaupiamos techninės priemonės bei amunicija. Taip pat A. Naumenko pranešė, šiaurės vakarų kryptimi iš ES pusės buvo sustiprinta sienų apsauga. Jo teigimu, bendras, į pasienį su Baltarusija permestas pasieniečių skaičius esą siekia 3,2 tūkst. žmonių, iš jų 2,8 tūkst. sudaro Lietuvos pasienio pajėgos ir 500 – Latvijos.[2]
Taip pat bendrai Lietuvos, Latvijos ir Estijos teritorijose yra dislokuoti, įvairių užduočių vykdymui paruošti 7,7 tūkst. NATO karių. Kariškis nurodė, kad Baltijos šalyse ir Lenkijoje esantys Aljanso kariai šiuo metu daug dėmesio skiria operatyviniam ir kariniam pasirengimui.
A.Naumenko duomenimis, kaimyninėse šalyse, įskaitant Lenkiją ir Lietuvą, vyksta karinės pratybos „Kvadriga 2024“. Jų rėmuose Pabradės poligone, esančiame per 15 kilometrų nuo Baltarusijos-Lietuvos sienos, dislokuoti tris batalionai – Vokietijos pėstininkų ir mechanizuotas batalionai bei JAV tankų batalionas. [3]
Minskas teigia, kad taip arti sienos esantys daliniai gali būti panaudoti provokacijoms arba vykdyti diversines-žvalgybines užduotis, pasitelkiant tam nelegalias ginkluotas grupuotes. Taip pat esą nuolat vykdoma Baltarusijos teritorijų žvalgyba iš oro ir per parą fiksuojami 4-5 žvalgybinių lėktuvų skrydžiai. Šiuo metu šiaurės vakarų operacijų kryptimi dislokuoti 132 kariniai lėktuvai, priklausantys NATO aviacinei grupuotei.
A. Lukašenka ramina: nesirengiame pulti
Tokius duomenis pateikia Baltarusijos žiniasklaidos priemonės.
Pats A. Lukašenka liko ištikimas sau ir pareiškė: „Jie ką, tikrai galvoja, kad mes su rusais rengiamės arba pulsime juos? Nes kam tada rausia prieštankinius griovius? Mes juk nesirengiame tenai [į kaimynines valstybes] eiti.“
Nepaisant viešų neiginių, dalis apžvalgininkų abejoja Baltarusijos vadovo nuoširdumu. Juk jis nuolat kartojo, kad nei pats atakuos Ukrainą, nei leis Rusijai pasinaudoti šalies teritorija tokioms atakoms, tačiau 2022 metais viskas pasikeitė.
Jie gali būti teisūs, nes pats A. Lukašenka pridūrė: „Mes negalime atsipalaiduoti. Neabejojame, kad jeigu mes tik nusiraminsime, jie tikrai mus puls. Bet mes patys pas juos neisime.“
Reaguodama į tokius pareiškimus, Lietuvos Krašto apsaugos ministerija patikino, kad Baltarusijai nėra ko bijoti.
Nepaisant to, Lietuvos karinė žvalgyba nuolat seka ir analizuoja situaciją kaimyninėje šalyje: „Fiksuojamas baltarusių karinių dalinių aktyvumas Lietuvos pasienyje, tačiau pavojaus lygis dėl to nedidėja. Nerimauti nėra dėl ko.“[4]