Izraeliui – raginimas iš JAV nekartoti palestiniečių okupacijos
JAV valstybės sekretorius Antony‘is Blinkenas trečiadienį paragino Izraelį nesiimti pakartotinės Gazos Ruožo okupacijos, kai baigsis dabartinis karas su „Hamas“ grupuote[1].
Kalbėdamas su žurnalistais po Japonijoje surengto Didžiojo septyneto (G7) šalių užsienio reikalų ministrų susitikimo, A. Blinkenas išvardijo, anot jo, „svarbiausius elementus“, galinčius padėti įtvirtinti „ilgalaikę taiką ir saugumą“.
Amerikiečių diplomato teigimu, Jungtinės Valstijos mano, jog svarbu užtikrinti, kad nei dabar, nei po karo nevyktų prievartinis palestiniečių perkėlimas iš Gazos Ruožo, kad ši teritorija nebūtų naudojama kaip platforma terorizmui ar kitiems smurtiniams išpuoliams, ir kad pasibaigus konfliktui Gazos Ruožas nebūtų pakartotinai okupuotas.
A. Blinkenas pridūrė, kad taip pat neturi būti bandoma vykdyti Gazos Ruožo blokadą ar apsiaustį ar mėginti sumažinti Gazos Ruožo teritoriją. Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo atstovas spaudai Johnas Kirby taip pat pareiškė, kad tokią Amerikos poziciją prezidentas Joe Bidenas išsakė kolegoms Izraelyje.
„Aktyviai diskutuojame su Izraelio kolegomis apie tai, kaip atrodys Gazos Ruožas po konflikto. Prezidentas laikosi savo pozicijos, kad Izraelio pajėgų reokupacija nėra tinkamas sprendimas“, – žurnalistams sakė J. Kirby[2].
B. Netanyahu apie paliaubas nekalba, planuoja, kad Gazos Ruožą ateityje valdys Izraelis
Vieši aukšto rango JAV pareigūnų teiginiai apie tai, kad Gazos Ruožas ateityje neturi būti pakartotinai okupuotas pasirodė po Izraelio premjero Benjamino Netanyahu interviu JAV televizijai „ABC News“.
Jo metu, Izraelio premjeras pareiškė, kad pasibaigus kovoms, Izraelis turės prižiūrėti Gazos Ruožo saugumą tam, kad būtų užkirstas kelias būsimiems išpuoliams[3]. B. Netanyahu teigimu, būtent Izraelis turi būti neribotą laiką bus atsakingas už „bendrą teritorijos saugumą“.
„Manau, kad Izraeliui neribotą laiką teks bendra atsakomybė už saugumą, nes matėme, kas atsitinka, kai jos neturime. Kai neturime šios atsakomybės už saugumą, kyla tokio masto „Hamas“ teroras, kokio negalėjome įsivaizduoti“, – sakė B. Netanyahu.
Išsamaus interviu metu, Izraelio ministras pirmininkas dar kartą atmetė idėją nutraukti ugnį Gazos Ruože ir sakė, kad tai padarytų tik tuomet, jei „Hamas“ paleis dar spalio 7 d. paimtus įkaitus.
„Na, nebus jokių paliaubų, bendrų paliaubų Gazoje, jei nebus paleisti mūsų įkaitai. Kalbant apie nedideles taktines pauzes, valandą čia, valandą ten. Mes jas turėjome anksčiau, manau, patikrinsime aplinkybes, kad būtų galima įvežti prekes, humanitarines prekes, arba išvežti mūsų įkaitus, atskirus įkaitus. Bet nemanau, kad bus visuotinės paliaubos“, – sako B. Netanyahu.
Izraelio premjero teigimu, paliaubos tik trukdytų karo veiksmams ir jo šalies kariuomenės pastangoms išlaisvinti įkaitus. Pasak jo, būtent karinis spaudimas tėra vienintelė veiksminga priemonė prieš „Hamas“. Vis dėlto, B. Netanyahu pabrėžia, kad jei grupuotė nuspręstų paleisti pagrobtus įkaitus, Izraelis sutiktų paskelbti paliaubas.
JAV laviruoja tarp pagalbos Izraeliui ir paklusimo tarptautinėms normoms
Pastarosiomis dienomis vis garsiau kalbant apie humanitarinę krizę Gazoje ir Izraelio kariuomenės, galimai tarptautinę teisę pažeidžiančius veiksmus prieš civilius palestiniečius, JAV atsidūrė sudėtingoje situacijoje. J. Bidenas ir toliau deklaruoja nepalaužiamą paramą Izraeliui, tačiau kartu, ragina šalį neperžengti ribų.
JAV prezidentas J. Bidenas anksčiau net sakė, kad Izraelis padarytų didelę klaidą, jeigu vėl okupuotų Gazos Ruožą, iš kurio pasitraukė 2005 m. Tačiau kartu, jis teigė, kad Gazos Ruožas po dabartinio konflikto, negali likti „Hamas“ organizacijos rankose.
Kita vertus, daugelio tarptautinių organizacijų teigimu, Gazos Ruožas ištisus yra laikoma okupuota teritorija, nes Izraelis visiškai kontroliuoja jos sienas, oro erdvę ir teritorinius vandenis, nors 2005 m. iš anklavo oficialiai ur išvedė savo pajėgas. 2007 m. Izraelis pradėjo vykdyti teritorijos blokadą[4].
Primename, kad atsakant į spalio 7 d. „Hamas“ smogikų išpuolį, per kurį, Izraelio valdžios teigimu, žuvo 1 400 izraeliečių, dauguma jų – civiliai, o įkaitais buvo paimta dar maždaug 240 žmonių, Izraelio ginkluotosios pajėgos be atvangos bombardavo Gazą ir plečia savo veiksmus sausumoje. „Hamas“ kontroliuojama sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad aukų skaičius Gazoje viršijo 10 300, dauguma žuvusiųjų taip pat yra civiliai.