
Nemokamas aukštasis mokslas Namibijoje, skelbia prezidentė
Naujoji Namibijos prezidentė Netumbo Nandi-Ndaitwah ketvirtadienį paskelbė, kad šalies vyriausybė nuo kitų metų pradės visiškai subsidijuoti aukštąjį mokslą valstybinėse universitetuose ir technikos kolegijose.
Šį pareiškimą pirmoji moteris, užėmusi valstybės vadovės postą Namibijoje, pateikė kreipdamasi į šalies parlamentą per savo pirmąją kalbą apie padėtį valstybėje (State of the Nation Address).
„Džiaugiuosi galėdama paskelbti, kad nuo 2026 mokslo metų aukštasis išsilavinimas taps 100 % valstybės subsidijuojamas“, sakė Nandi-Ndaitwah.
Aukštasis mokslas be mokesčių už studijas ir registraciją
Šiuo metu Namibijoje nemokamas mokslas jau teikiamas valstybinėse pradinėse ir vidurinėse mokyklose, nors tėvams tenka padengti išlaidas už uniformas, raštines priemones, vadovėlius ir bendrabučius.
Naujasis sprendimas reiškia, kad universitetuose ir technikos kolegijose bus panaikinti visi mokymosi ir registracijos mokesčiai. Tokia politika buvo ilgai laukiama, gyventojai jau daugelį metų ragina valstybę subsidijuoti visus švietimo lygius.
„Išgirdome jūsų balsus“, kalboje sakė prezidentė. Ji pabrėžė, kad sprendimas priimtas siekiant suteikti daugiau galimybių jaunimui, ypač susiduriant su nedarbo ir skurdo iššūkiais. Oficialiais duomenimis, iš maždaug 3 milijonų Namibijos gyventojų net 2,1 mln. yra jaunesni nei 35 metų.
Subsidijos apims universitetus ir profesinio mokymo centrus
Pagal naująją politiką nemokamą išsilavinimą siūlys dvi iš septynių šalies universitetų, kurie priklauso valstybei. Be to, visi septyni valstybiniai profesinio rengimo centrai taip pat nuo 2026 metų atsisakys studijų mokesčių.
Nandi-Ndaitwah sprendimas ženklina reikšmingą žingsnį šalies švietimo sistemos plėtroje, o ekspertai tikisi, kad tai padės sumažinti jaunimo socialinę atskirtį ir atverti daugiau profesinių galimybių visoje šalyje.