Mokyklų valgyklose – kelis kartus brangesni pietūs, nei turėtų būti?
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) atliko išsamų 8 ugdymo įstaigų Kaune ir Vilniuje maitinimo sutarčių vertinimą ir atskleidė nemažai rimtų pažeidimų. Tarp patikrintų mokyklų – Kauno Kazio Griniaus progimnazija, Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazija, Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija ir kitos. Tyrimas parodė, kad tiekėjai dažnai faktiškai taiko kainas, kurios kelis kartus viršija sutartyse nurodytas.
Pavyzdžiui, vienas iš patiekalų – guliašas – pagal sutartį turėjo kainuoti 0,84 euro, tačiau buvo parduodamas net už 4 eurus. Ugdymo įstaigos tokių kainų nekontroliuoja, neįgyvendina sankcijų ir toleruoja tiekėjų pažeidimus[1].
Be to, paaiškėjo, kad mokyklos neretai neatsakingai renkasi ekonominio naudingumo kriterijus, tokias kaip elektroninių užsakymų sistemų diegimas ar „švediško stalo“ principo taikymas, tačiau vėliau neseka, ar šie reikalavimai iš tiesų įgyvendinami. Kai kurios mokyklos net pripažįsta, kad šių kriterijų įgyvendinimui iš esmės nėra sąlygų ar jų pasirinkimas įvyko „per klaidą“.
Tiekėjų sutartyse – gausu trūkumų
Taip pat VPT atkreipė dėmesį į silpną tiekėjų atitikties aplinkos apsaugos ir ekologiškos produkcijos kriterijams kontrolę. Tiekėjai teikia deklaratyvias ataskaitas be pakankamų įrodymų, o kai kurie visai nevykdo sutartyse numatytų įsipareigojimų.
Atsižvelgdama į šiuos pažeidimus, Tarnyba visoms ugdymo įstaigoms pateikė rekomendacijas, o Kauno VDU „Atžalyno“ progimnazijai netgi įpareigojo siūlyti sutartį kitam tiekėjui, kai pirmasis nepateikė reikiamo pirkimo sutarties užtikrinimo.
VPT vadovas Darius Vedrickas pabrėžia, kad tokie pasikartojantys pažeidimai rodo rimtą problemą, kurią reikia spręsti iš esmės.
„Iki šiol mokėme ugdymo įstaigas, kaip tinkamai kontroliuoti sutartis, tačiau akivaizdu, kad to nepakanka. Todėl 2025 m. rugsėjo–lapkričio mėnesiais planuojame intensyvų šių sutarčių vykdymo vertinimą ir numatome administracinę atsakomybę už aplaidumą“, – teigia jis.
D. Vedrickas kviečia į šį procesą aktyviau įsitraukti ne tik mokyklų vadovus, bet ir mokinių tėvus bei savivaldybes, nes tik bendromis pastangomis bus galima užtikrinti kokybišką ir skaidrų vaikų maitinimą.

Mokinių tėvai piktinosi drastiškai šoktelėjusiomis kainomis
Tuo tarpu šių metų pradžioje pateiktais duomenimis, maisto kainos mokyklų valgyklose ir toliau drastiškai augo – kai kuriose Panevėžio mokyklose dienos pietų komplekso kaina pakilo net apie eurą. Tėvai piktinasi, kad už tokią sumą vaikai mokykloje maitinasi prasčiau nei galėtų kavinėje ar restorane[2].
Pavyzdžiui, V. Žemkalnio gimnazijoje pietūs šiemet kainuoja 4,55 euro, kai pernai – 3,58 euro. Dėl to vis daugiau moksleivių renkasi neštis maistą iš namų, nes mokyklos valgyklų porcijos yra mažos, o kainos – per didelės.
Situacija tapo netikėta ne tik tėvams, bet ir miesto savivaldybei, nes valgyklas Panevėžio mokyklose aptarnaujanti bendrovė „Skirtingi skoniai“ pakėlė kainas be jokio oficialaus pranešimo ar sutarimo. Savivaldybė pradėjo tyrimą, siekdama išsiaiškinti, ar kainų šuolis buvo teisėtas, nes kiti maisto tiekėjai kainų didinimus derino iš anksto. Vietos valdžia tuomet pabrėžė, kad sutartys su tiekėjais numato kainų ribas ir be objektyvių priežasčių jų kelti negalima.