Valstybinėms įstaigoms – trigubai didesnė parama elektromobiliams nuo liepos
Nuo liepos 1-osios laikinai nutraukiama finansinė parama viešosioms įstaigoms, kurios perka naujus ar naudotus elektromobilius arba automobilius su vandenilio varikliais. Tačiau jau artimiausiu metu, liepos mėnesį, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) ketina paskelbti naujus kvietimus, kuriuose kompensacijos bus žymiai didesnės.
APVA Žaliosios transformacijos departamento vadovė Agnė Markauskienė pabrėžia, kad nors valstybės ir savivaldybių institucijos vis aktyviau diegia elektromobilius, šis procesas galėtų vykti greičiau. Todėl parama viešajam sektoriui dabar padidinta net tris kartus, siekiant dar labiau paskatinti pereiti prie aplinkai draugiškų transporto priemonių[1].
Pagal naują paramos schemą, už kiekvieną naują elektrinį arba vandeniliu varomą M1 ar N1 klasės automobilį bus galima gauti iki 15 tūkstančių eurų (anksčiau – 5 tūkstančius). Už naudotus, tačiau ne vyresnius nei ketverių metų automobilius, kompensacija pakils iki 7 500 eurų (anksčiau – 2 500 eurų). Paramos paraiškas galės teikti viešieji juridiniai asmenys, o išmokos bus mokamos jau įsigijus transporto priemonę.
Senąją paramą netikėtai nutraukė
Tuo tarpu dar praėjusią savaitę buvo pranešta apie netikėtą APVA sprendimą stabdyti paramos teikimą viešiesiems juridiniams asmenims už elektromobilių ir vandeniliu varomų automobilių įsigijimą. Šis sprendimas kelia klausimų, nes senoji parama nutraukta dar neišnaudojus visų galimybių – likus beveik pusei metų iki kvietimų pabaigos.
Iki šiol ES investicijų buvo skirta beveik 38 mln. eurų, tačiau išmokėta suma labai maža: 19 pareiškėjų gavo 120 tūkst. eurų už 24 naujus elektromobilius, o 3 – 7,5 tūkst. eurų už naudotus automobilius.
Parama skirta valstybės ir savivaldybių įstaigoms bei organizacijoms, nevykdančioms pelno siekiančios veiklos, o kompensacijos bus mokamos įsigijus automobilį. APVA tikisi, kad didesnė parama pagreitins viešojo sektoriaus perėjimą prie tvaresnio transporto, tačiau staigus senosios paramos stabdymas kelia diskusijų dėl paramos tęstinumo ir skaidrumo.

Viešojo sektoriaus automobilių parkas tikrai neskursta
2023 metais Susisiekimo ministerija skatino viešąjį sektorių atnaujinti automobilių parką ir keisti senus taršius automobilius į elektromobilius bei vandeniliu varomus automobilius. Iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano ministerija skyrė net 38 mln. eurų kompensacijoms tiek naujų, tiek naudotų netaršių transporto priemonių įsigijimui.
Ministerijos duomenimis, viešasis sektorius valdo apie 12 tūkst. iškastiniu kuru varomų automobilių, o elektromobilių ir vandeniliu varomų automobilių skaičius augo per lėtai. Tikimasi, kad finansinė parama paskatins įsigyti daugiau nei 12 tūkst. žaliųjų automobilių – apie 2 700 naujų ir 9 500 naudotų. Kompensacijos siekė 5 tūkst. eurų už naują ir 2,5 tūkst. eurų už naudotą automobilį.
Paraiškas teikė valstybės ir savivaldybių institucijos, viešosios įstaigos bei nevykdančios ūkinės veiklos religinės bendruomenės. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) priėmė paraiškas iki 2026 metų kovo, o buvo pradėti rengti teisės aktų pakeitimai, leidžiantys kompensacijas gauti ir už lizingu įsigytas transporto priemones.
Lietuvos automobilių parkas išliko vienas seniausių Europoje – vidutinis automobilio amžius siekė beveik 15 metų, o elektromobiliai sudarė vos 0,54 proc. visų lengvųjų automobilių.