Neregėto masto skandalo kratoma „Foxpay“ bendrovė buvo aktyvi viešųjų pirkimų laimėtoja
Pastarosiomis savaitėmis galime išvysti daugybę straipsnių ir žinių reportažų apie „Foxpay“ skandalą. Yra skaičiuojami su tuo susijusių asmenų pinigai, prabangūs automobiliai ir net laikrodžiai, taip pat kalbama apie didžiulius kyšius.
Tačiau pati svarbiausia šios skandalingos istorijos, kurios tyrimas vis dar tebevyksta, esmė – didžiulio masto nusikaltimai, į kuriuos buvo įtrauktos valstybinės institucijos. O tai reiškia, kad su šia istorija susijusiems asmenims turtai atkeliavo vagiant iš visų Lietuvos gyventojų. Juk pervedant mokesčius visi žmonės sumokėdavo ir sukčiams – gudriai tarp valstybinių institucijų įsisukusiam tarpininkui „Foxpay“.
Įsigilinus į šios bendrovės veiklą, išaiškėja, jog „Foxpay“ gali pasigirti išties nemenku viešųjų pirkimų laimėjimų bagažu. Viešai prieinamais Rekvizitai.lt duomenimis, vien per praėjusius metus „Foxpay“ laimėjo 40 viešųjų pirkimų. Ne ką mažiau šiai bendrovei nuskilo ir 2022 metais, nes sėkmingai laimėjo 35 viešuosius pirkimus. Tad šį kartą kviečiame paskaityti 77.lt tyrimą apie „Foxpay“ turtus, kurie buvo susikrauti per valstybines institucijas.
„Foxpay“ turi daugiau nei 113 tūkst. eurų vertės sutartį su Kauno miesto poliklinika
Dar šių metų kovo 18 dieną VšI Kauno miesto poliklinika sudarė sutartį su „Foxpay“, kuri galios net dvejus metus, iki pat 2026 metų kovo vidurio. Kauno miesto poliklinika iš dabar didžiulio skandalo kratomos bendrovės užsisakė savitarnos mokėjimo terminalų nuomą ir įmokų surinkimo paslaugą.
Viešųjų pirkimų sistemos duomenimis, šio pirkinio vertė siekia net 113 920 eurų.
O birželio 5 dieną buvo sudaryta mažesnės vertės sutartis už 1 950 eurų. Ši sutartis galios dar ilgiau – iki pat 2029 metų birželio 4 dienos. Už šią sumą Kauno miesto poliklinika pirko elektroninės parduotuvės įskiepį su įmokų surinkimo paslauga.
Tad bendra Kauno miesto poliklinikos su „Foxpay“ sutarčių suma siekia net 115 870 eurų.
Čia reikėtų pabrėžti, jog šie pinigai atkeliavo iš mokesčių mokėtojų surinkto biudžeto, tad iš esmės „Foxpay“ sumokėjo visi Lietuvos gyventojai. Tokia pati situacija yra ir su visomis kitomis valstybės įstaigomis, kurios sugalvojo naudotis šios bendrovės paslaugomis.
Su „Foxpay“ sutartį sudarė Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė: vadovės vyras – įtariamasis korupcijos tyrimuose
Su „Foxpay“ sutartis spėjo sudaryti net kelios skirtingų miestų ligoninės. Pavyzdžiui, VšI Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė sėkmingai sudarė sutartį su „Foxpay“ dar 2021 metų kovo 3 dieną. Tiesa, ši sutartis nustojo galioti praėjusių metų lapkričio 9 dieną.
Už papildomą susitarimą dėl mokėjimo terminalų nuomos paslaugos Vilniaus universitetinė ligoninė sumokėjo 40 506 eurus.
Čia išryškėja įdomus faktas: sutartį su „Foxpay“ pasirašė ligoninės direktorė Jelena Kurkauskienė. O jos sutuoktiniui Kęstučiui Kutkauskui pareikšti įtarimai jau antrame pastaraisiais metais vykdomame su sveikatos priežiūros sistema susijusiame korupcijos tyrime.
J. Kurkauskienės vyras yra įtariamas reikalavęs kyšio už tai, kad paveiktų savo žmonos vadovaujamą RVUL administraciją dėl kitos įmonės vadovui palankių sprendimų.
Tačiau K. Kutkauskas taip pat vis dar yra įtariamasis dar 2021 metais pradėtame ikiteisminiame tyrime, kuris irgi susijęs su korupcija sveikatos apsaugos sistemoje. Tyrimo duomenimis, medicinos priemonėmis ir įranga prekiaujančių įmonių atstovai, galimai veikdami įvairiomis neteisėtomis priemonėmis, per ilgesnį nei vienų metų laikotarpį galėjo sudaryti sąlygas įmonėms neteisėtai laimėti įvairių Lietuvos gydymo įstaigų pirkimų už daugiau kaip 3 mln. eurų. Taigi, čia neteisėti veiksmai galimai vyko jau ne vienerius metus.
Kauno ligoninė sumokėjo daugiau nei 30 tūkst. eurų, o kitos ligoninės – po daugiau nei 10 tūks. eurų
O štai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninė sudarė sutartį dėl savitarnos mokėjimo terminalo nuomos.
Ši sutartis sudaryta 2024 metų balandžio 15 dieną ir galios net trejus metus, t. y., iki 2017 metų balandžio 14 dienos. O LSMU Kauno ligoninės pirkinio vertė atsiėjo 30 420 eurų.
„Foxpay“ taip pat pavyko sudaryti sutartį su Joniškio ligonine. Ji pasirašyta 2024 metų balandžio 17 dieną ir galios iki 2025 metų balandžio 16 dienos. Joniškio ligoninė nusprendė pirkti sistemų ir aptarnavimo paslaugas (buhalterinės programos aptarnavimo paslaugas).
Tiesa, Joniškio ligoninės pirkinys buvo kur kas pigesnis nei LSMU Kauno ligoninės atveju, nes mokesčių mokėtojams atsiėjo 11 820 eurus.
Dar šiek tiek mažiau kainavusią sutartį šiais metais sudarė VšĮ Abromiškių reabilitacijos ligoninė. Sutartis su „Foxpay“ buvo pasirašyta 2024 metų balandžio 24 dieną ir galios iki 2025 metų birželio 11 dienos. Kaip ir kitos ligoninės, Abromiškių reabilitacijos ligoninė užsisakė savitarnos mokėjimo terminalo nuomą ir įmokų surinkimo paslaugą.
Šio pirkinio vertė – 10 452 eurai.
Su „Foxpay“ sutartis sudarinėjo įvairūs sveikatos priežiūros centrai
„Foxpay“ tapo svarbiu savitarnos mokėjimo terminalų nuomos bei mokėjimų surinkimo paslaugos tiekėju ne tik ligoninėms, bet ir įvairiems sveikatos priežiūros centrams. Pavyzdžiui, Telšių rajono pirminės sveikatos centras su čia bendrove sudarė sutartį šių metų balandžio 3 dieną. Sutartis, kurios metu buvo įsigyta įmokų surinkimo per savitarnos mokėjimo terminalą ir savitarnos mokėjimo terminalo nuomos paslaugos, galios daugiau nei trejus metus, t. y. iki 2027 metų birželio 10 dienos.
Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centras sumokėjo 29 437 eurus.
Sutartį su „Foxpay“ pasirašė įstaigos direktorė Laima Jurytė-Zakarauskienė, kuri yra Darbo partijos narė. Prieš tapdama Telšių rajono pirminės sveikatos centro vadove, ji buvo Telšių rajono savivaldybės tarybos narė.
Viešoji įstaiga Jūrininkų sveikatos priežiūros centras su „Foxpay“ sudarė sutartį šių metų balandžio 4 dieną. Sutartis skirta beveik dvejiems metams, t. y., iki 2026 metų sausio 30 dienos. Kaip ir kitos valstybės įstaigos, Jūrininkų sveikatos priežiūros centras pirko įmokų surinkimo paslaugą drauge su terminalo nuoma.
„Foxpay“ iš Jūrininkų sveikatos priežiūros centro gavo 16 335 eurus.
77.lt primena, jog Jūrininkų sveikatos priežiūros centras liūdnai pagarsėjo dar praėjusiais metais, kai išaiškėjo, kad šioje gydymo įstaigoje iš pacientų reikalaujama susimokėti už nemokamas procedūras. Čia vyko neteisėtas moksleivių sveikatos patikrinimo apmokestinimas.
Nors buvo teisinamasi, jog tai tebuvo žmogiška klaida, vėliau ir toliau iš pacientų buvo reikalaujami pinigai už iš tiesų visiškai nemokamas, iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų jau apmokėtas paslaugas.
O grįžtant prie „Foxpay“, su čia bendrove sutartį sudarė ir Dainų pirminės sveikatos priežiūros centras. Tai įvyko šių metų kovo 28 dieną. Mokėjimo paslaugos bus teikiamos dvejus metus, t. y. iki 2026 metų kovo 15 dienos.
Dainų pirminės sveikatos priežiūros centras pasirašė 15 674 eurų vertės sutartį.
Sutartį su „Foxpay“ pasirašė Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Eurika Koncienė. Iš menkos informacijos, kurią galima rasti internete, panašu, jog šios įstaigos vadovė yra socialdemokratų gretose.
Šiek tiek mažesnės vertės sutartį su „Foxpay“ šiais metais pasirašė Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centras šių metų gegužės 31 dieną. Sutartis, kurios pagalba buvo įsigyta terminalų nuoma su įmokų surinkimu, galios iki 2025 metų rugsėjo 10 dienos.
Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centras „Foxpay“ sumokėjo 13 704 eurus.
Sutartį pasirašė įstaigos vadovė Agnė Šlekienė, kuri yra Acokavų bendruomenės pirmininkės, aktyvios „valstiečių“ partijos narės Laimos Šlekienės marti. Be to, prieš tai buvusi įstaigos vadovė iš pareigų išėjo anksčiau nei planuota, nes pateko į STT akiratį.
O Grigiškių sveikatos priežiūros centras „Foxpay“ sumokėjo 9 706 eurus. Beje, ši sutartis buvo pasirašyta dar šį mėnesį, spalio 4 dieną.
Karoliniškių poliklinika irgi tapo „Foxpay“ partnere: sumokėjo virš 80 tūks. eurų
Karoliniškių poliklinika pastaruoju metu spėjo sudaryti net kelias sutartis su liūdnai pagarsėjusia „Foxpay“. Kaip rodo viešai prieinami viešųjų pirkimų duomenys, Karoliniškių poliklinika sudarė tris sutartis, kurių vertė viršija 80 tūkst. eurų.
2021 metų balandžio 30 dieną įstaiga sudarė trejų metų trukmės sutartį už 42 969 eurus. Kaip ir kitos įstaigos, Karoliniškių poliklinika pirko savitarnos mokėjimo terminalo nuomos ir įmokų surinkimą.
2022 metais, dar net nepasibaigus pirmąjai sutarčiai, Karoliniškių poliklinika sudarė naują Savitarnos mokėjimo terminalų nuomos ir įmokų surinkimo paslaugos sutartį. Šį sykį pirkinio vertė buvo įvertinta 21 100 eurų suma.
O trečioji sutartis buvo pasirašyta šių metų gegužės 27 dieną. Nors ji galios vos iki spalio 31 dienos, tačiau kaina išties įspūdinga: 16 575 eurai.
Verta pažymėti, kad šias sutartis pasirašė Karoliniškių poliklinikos vadovas Vismantas Matulas. Pastarasis yra politiko Antano Matulo sūnus. O pastarasis yra konservatorių partijos narys nuo pat 1994 metų. Pats Vismantas Matulas irgi ne sykį dalyvavo rinkimuose po konservatorių sparnu.
Beje, su „Foxpay“ bendrove sutartį sudarė ir Šiaulių centro poliklinika, kuri tam išleido 18 150 eurus.
„Foxpay“ ne vienerius metus uždirbo iš Lietuvos gyventojų – tam padėjo sutartys su daugiau nei 40 valstybės įstaigų
Šie aukščiau paminėti pirkimai tėra tik lašas jūroje, mat „Foxpay“ jau ne vienerius metus krovėsi turtus iš Lietuvos gyventojų suneštų mokesčių. Juk įmonė sėkmingai sudarinėjo sutartis su daugiau kaip 40 šalies valstybės įstaigų, įskaitant Valstybinę mokesčių inspekciją, Aplinkos ministeriją, daugelį savivaldybių ir „Regitrą“. Pilnas sąrašas atrodo taip:
- Alytaus miesto savivaldybės administracija
- Alytaus rajono savivaldybės administracija
- Anykščių rajono savivaldybės administracija
- Druskininkų savivaldybės administracija
- Ignalinos rajono savivaldybės administracija
- Informatikos ir ryšių departamentas
- Joniškio rajono savivaldybės administracija
- Kauno miesto savivaldybės administracija
- Klaipėdos miesto savivaldybės administracija
- Klaipėjos rajono savivaldybės administracija
- Kupiškio rajono savivaldybės administracija
- Lietuvos centrinis valstybės archyvas
- Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
- Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija
- Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra
- Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba
- Marijampolės savivaldybės administracija
- Muitinės departamentas
- Nacionalinė švietimo agentūra
- Pakruojo rajono savivaldybės administracija
- Palangos miesto savivaldybės administracija
- Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka
- Panevėžio miesto savivaldybės administracija
- Raseinių rajono savivaldybės administracija
- SĮ Vilniaus atliekų sistemos administratorius
- Šiaulių miesto savivaldybės administracija
- Šiaulių rajono savivaldybės administracija
- Telšių rajono savivaldybės administracija
- Trakų rajono savivaldybės administracija
- Ukmergės rajono savivaldybės administracija
- Utenos rajono savivaldybės administracija
- Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba
- Valstybinė miškų tarnyba
- Valstybinė mokesčių inspekcija
- Varėnos rajono savivaldybės administracija
- VĮ Regitra
- VĮ Žemės ūkio duomenų centras
- Vilniaus miesto savivaldybės administracija
- Vilniaus Technologijų ir Inžinierijos mokymo centras
- Visagino savivaldybės administracija
- VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba
- VšĮ Transporto kompetencijų agentūra
- Zarasų rajono savivaldybės administracija
Tiesa, sąraše atsidūrusi Generalinė prokuratūra neigia, jog turėjo kažkokių ryšių su „Foxpay“. Anot prokuratūros, nors ir buvo pasirašyta sutartis, ji nebuvo pradėta taikyti ir yra nutraukta nuo birželio 19 dienos.
„Atsižvelgiant į viešai paskelbtus ir visuomenę nepagrįstai klaidinančius teiginius dėl bendrovės „Foxpay“ neva gautos finansinės naudos sudarius sutartį su prokuratūra, Generalinė prokuratūra informuoja, kad sutartis nebuvo pradėta taikyti ir yra nutraukta nuo šių metų birželio 19 d.“, – rašoma pranešime.
„Foxpay“ jau ilgą laiką galėjo džiaugtis lengvai byrančiais pinigais, mat įmonei buvo suteikta išskirtinė teisė tarpininkauti tarp susimokėti norinčių gyventojų ir įstaigų, teikiančių elektronines paslaugas per Elektroninius valdžios vartus.
Kitaip tariant, kiekvieną kartą, kai Lietuvos gyventojai susimokėdavo už kokias nors paslaugas, ši dar neregėtame skandale skęstanti įmonė ėmė papildomą mokestį. Net ir dabar, kai jau ima aiškėti didžiulo masto afera, ši bendrovė ir toliau nuomoja mokėjimo terminalus, kuriais ir toliau yra surenkami pinigai. Tad mokesčių mokėtojai moka du kartus: tiek už pačius terminalus bei pinigų surinkimą, tiek ir už atliktą mokėjimą.
77.lt primena, kad teisėsaugos institucijoms atliekant ikiteisminį tyrimą dėl „Foxpay“ veiklos, iš viso buvo sulaikyti 7 asmenys, kuriems pateikti įtarimai. Tarp jų yra ir šios įmonės savininkė I. Trinkūnaitė, jos sugyventinis Vilhelmas Germanas bei eksministrės M. Navickienės vyras M. Navickas.
Jau buvo atliktos 32 kratos, kurių metu rastos didelės grynųjų pinigų sumos, meno dirbinių, technikos ir elektroninės informacijos, kriptovaliutos ir su tuo susijusio turto, taip pat prabangių laikrodžių bei mašinų. Šiuo metu manoma, kad bendrininkai vien per 2023-2024 metus galimai legalizavo mažiausiai 17 mln. eurų sumą, o galimų kyšių suma siekia per 100 tūkst. eurų.