Geras laikas pradėti taikos derybas, tačiau V. Zelenskis ir toliau žada nenusileisti
Alain Juillet, prancūzų žvalgybos specialistas, strategijos ir krizių valdymo ekspertas, įvertino Ukrainos ir Rusijos karo situaciją prabėgus beveik dešimčiai mėnesių nuo invazijos pradžios. Eksperto manymu, Vladimiro Putino įsiveržimą į Ukrainą išprovokavo JAV, kurios šiuo metu vadovauja ir veikia visoms NATO sąjungininkėms. Jis taip pat mano, kad dabar yra metas pradėti taikos derybas, tačiau panašu, kad joms kelią gali užkirsti į kompromisus nelinkęs Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Ekspertas akcentuoja, kad karas šiuo metu yra pasiekęs trečiąjį – žiemos etapą, o Rusija gali planuoti trauktis į Pietus. Nors A. Juillet teigimu, branduolinio ginklo panaudojimo scenarijus ir toliau lieka mažai tikėtinas, žvalgybininkas vis dėlto akcentuoja, kad karo eskaluoti nereikėtų ir pažymi, kad būtent dabar atėjo metas derėtis su Rusija.
Tačiau V. Zelenskis negirdi raginimų derėtis. Vizito JAV metu jis patvirtino, kad bandant užbaigti karą „jokių kompromisų nebus“.
Savo ruožtu Kremlius atsakė, kad Ukrainos vadovo kelionė į Vašingtoną „nieko gero nežada“, o ir pati Rusija nemato jokių galimybių pradėti taikos derybų su Kijevu.
Dėl karo Ukrainoje kaltina Ameriką
Pasak prancūzų žvalgybininko A. Juillet, karo Ukrainoje situacija prasidėjo gerokai anksčiau nei Rusija pradėjo karą Donbase 2014 m. ar nusprendė rengti plataus masto puolimą šių metų vasarį.
„Prieš 2014 m. amerikiečiai per daug investavo į Ukrainą, ketindami nuversti režimą ir vietoj jo įvesti provakarietišką režimą. Jie tai pripažino. Viktorija Nuland prisipažino Kongresui. Viena vertus, jie investavo penkis milijardus dolerių, kad nuverstų valdžią, kita vertus, jie įsteigė provakarietišką vyriausybę ir užkulisiuose investavo daug papildomų lėšų. Visada pamirštame, ir nežinau, ar žinote, kad prezidentas Obama savo viceprezidentą J. Bideną vadino „Pone Ukraina“. Nes visi žinojo, kad J. Bidenas buvo labai įsitraukęs į Ukrainos reikalus. Jis turi sūnų, kuris Ukrainoje elgėsi labai įtartinai. JAV vyksta tyrimai. Iki tol demokratai, žinoma, nenorėjo, kad eitume ir pasižiūrėtume. Tačiau respublikonams perėmus Atstovų Rūmų valdymą, buvo sukurta komisija ir paskirtas prokuroras. Bus atliktas tyrimas, nes akivaizdu, kad būta tam tikrų gudrybių“, – teigia ekspertas[1].
Vis dėlto, jis pažymi, kad Bidenų ryšiai Ukrainoje nėra tai, kas paskatino karą ar net sukūrė tam palankias sąlygas. Esminis dalykas yra Amerikos parama Ukrainai, kurios buvo imtasi dėl strateginių priežasčių.
Karas pasiekė situaciją, kai laimėtojų galime nebeišvysti
Nors karo priežastys svarbios, kad analogiškų konfliktų išvengtume ateityje, šiuo metu svarbiausia koncentruotis į tai, kas jau vyksta mūšio laukuose Ukrainoje. O eksperto A. Juillet teigimu, dabar jau pasiektas trečiasis karo etapas, kuris apims visą žiemos laikotarpį.
„Tai svarbus laikotarpis, nes šioje Europos dalyje karas žiemą yra ne toks kaip kitur: kareiviai sušąla, nukenčia įranga, didelio šalčio metu įranga neveikia taip kaip įprastu metu. Viskas daroma siekiant stabilizuoti pozicijas. Ką dabar jie ketina daryti? Šiaurinėje dalyje, Charkovo link, visoje Ukrainos kariuomenės užimtoje dalyje, rusai bandys sukurti „Verdeno“ gynybos liniją, kad išgyventų žiemą. Jie ketina pasitraukti į Pietus, nes dabar akivaizdu, kad Putinui siena yra Dniepras, skiriantis rusakalbę dalį nuo ukrainietiškos“, – teigia A. Juillet.
Žvalgybininko manymu, dabar padėtis stabilizavosi, o rusai kontroliuoja visą dalį, kurią norėjo kontroliuoti, išskyrus centrinę dalį. Pasak eksperto, dabartinis rusų tikslas yra pralaužti sistemos centre esantį užraktą ir priartėti prie Kramatorsko, o kitos pozicijos artimiausiais mėnesiais nebus keičiamos.
Žvalgybos ekspertas ragina svarstyti derybų scenarijų ir baigti europietiškas fantazijas
Vis dėlto, nepaisant stabilizuotos situacijos, būtina galvoti apie šio siaubingo karo užbaigimą. Kaip teigia A. Juillet, dabar galime išvysti tai, kad abi pusės atsidūrė strateginėje aklavietėje.
„Rusijos pajėgos pasieks Ukrainos pajėgų „lygiavertiškumo lygį“. Esame strategiškai palankioje padėtyje, leidžiančioje vesti derybas vietoje. Geografiniu požiūriu, logiškai mąstant, mes turėtume derėtis. Yra tokių, kurie sako: „Ne, mes turime tęsti! Bet ne, jiems nepavyks“. Kai kas sako: „Rusijos kariuomenė nebeturi ginklų“. Tai netiesa! Jie juos randa, turi Rusijoje ir perka kitur“, – sako ekspertas.
A. Juillet kalbas, kad Rusijos atsargos senka taip, kad kariai yra priversti naudoti net pasenusią ginkluotę ar amuniciją vertina atsargiai:
„Bombos, kurių galiojimo laikas pasibaigęs, kai jos nukrenta ant žmonių galvos, vis tiek yra bombos… Turime nustoti fantazuoti. Europiečiai savo norus dažnai priima kaip realybę“.
Pasak A. Juillet, turime nustoti fantazuoti, kad priešas yra „ligotas, pamišęs, beprotis, neturi jokios įrangos, o mes esame grėsmingi“:
„Tai netiesa. Šiandien, deja, esame labai sunkiame kare, kuriame kenčia abi pusės ir kuriame akivaizdu, kad negali būti nugalėtojo, tikro nugalėtojo. Taigi turime rasti sprendimą“, – teigia ekspertas.
Ukraina ir toliau vengia kalbų apie derybas
Vis dėlto, apie taikos derybas Ukraina girdėti net nenori. Trečiadienį Vašingtone netikėtai apsilankęs Ukrainos prezidentas V. Zelenskis pažadėjo, kad bandant užbaigti karą „nebus jokių kompromisų“ ir pabrėžė, kad JAV ir Ukraina toliau kurs „vieningą gynybą“[2].
Paklaustas, kaip Ukraina bandys užbaigti konfliktą, V. Zelenskis atmetė J. Bideno suformuluotą „teisingos taikos“ idėją:
„Man, kaip prezidentui, „teisinga taika“ yra jokių kompromisų.“
V. Zelenskis taip pat sakė, kad karas baigsis, kai bus atkurtas Ukrainos suverenitetas, laisvė ir teritorinis vientisumas, taip pat bus „atlyginta už visą Rusijos agresijos padarytą žalą“.
„Negali būti jokios „teisingos taikos“ kare, kuris mums buvo primestas“, – kalbėjo V. Zelenskis.
Kremlius pareiškė, kad tolesnis Vakarų ginklų tiekimas Ukrainai paskatins konflikto „gilėjimą“
Savo ruožtu Kremlius pareiškė, kad iš trečiadienį įvykusios Ukrainos prezidento kelionės į Vašingtoną „nieko gero nebus“ ir kad Rusija nemato jokių galimybių pradėti taikos derybas su Kijevu[3].
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, kalbėdamas su žurnalistais, sakė, kad tolesnis Vakarų ginklų tiekimas Ukrainai paskatins konflikto „gilėjimą“, o tai gali atsigręžti prieš Kijevą.
„Ginklų tiekimas tęsiasi, o tiekiamų ginklų asortimentas plečiasi. Visa tai, žinoma, veda prie konflikto gilinimo. Tai nežada nieko gero Ukrainai“, – sakė D. Peskovas.
D. Peskovo komentarai buvo pirmoji oficiali Rusijos reakcija į žinią, kad Ukrainos prezidentas vyksta į Vašingtoną dalyvauti aukščiausiojo lygio susitikime su JAV prezidentu.
Ši kelionė buvo pirmoji žinoma V. Zelenskio kelionė į užsienį nuo vasario 24 d.