Politikei nepatogius klausimus uždavinėjęs žurnalistas buvo sulaikytas
Naujienų portalo „Rebel News“ žurnalistas Davidas Menziesas buvo suimtas už tai, kad Kanados finansų ministrei Chrystiai Freeland bandė užduoti klausimus apie vyriausybės sprendimą neįtraukti Islamo revoliucinės gvardijos korpuso (IRGC) į teroristinių organizacijų sąrašą[1].
Tai įvyko renginyje, skirtame paminėti 2020 m. Irano numušto „Ukrainian International Airlines“ lėktuvo aukas, tarp kurių buvo ir daug kanadiečių.
„Rebel News“ yra Kanados dešiniųjų politinių ir socialinių pažiūrų žiniasklaidos organizacija. Ją 2015 m. įkūrė Ezra Levantas, Kanados žiniasklaidos veikėjas ir politinis aktyvistas.
Naujienų portalas yra žinomas dėl savo dešiniosios pakraipos ir populistinių pažiūrų, portalo žurnalistai dažnai kritikuoja pagrindinę žiniasklaidą,valdžią, pasisako už konservatyvias pažiūras.
Dabartinis incidentas kilo tuomet, kai norėdamas pateikti klausimus finansų ministrei, D. Menziesas tariamai užpuolė policijos pareigūną. Internete paskelbtuose vaizdo įrašuose matoma, kaip D. Menziesas susiduria su policijos pareigūnu bandandt paklausti Ch. Freeland apie IRGC.
„Ponia Freeland, kodėl Islamo revoliucijos gvardijos korpusas nėra teroristinė grupuotė? Kodėl jūsų vyriausybė remia islamo nacionalizmą?“, – klausė žurnalistas.
Pareigūnas užstojo kelią D. Menziesui ir neleido prieiti arčiau ministrės. Žurnalistui neatsitraukus, pareigūnas sugriebė D. Menziesą už atlapų, prispaudė jį prie sienos, apkaltino užpuolimu ir suėmė jį.
„Nė vieno žmogaus neliečiau. Tai sufabrikuotas kaltinimas užpuolimu, žmonės. Atėjau čia ne tam, kad sukelčiau kokių nors problemų. Atėjau čia dirbti savo darbo, o dabar man uždėti antrankiai. Dabar tai jūsų Kanada, žmonės“, – kalbėjo žurnalistas.
Dėl pareigūnų veiksmų pradėtas tyrimas
Iš karto po sulaikymo žurnalistas D. Menziesas paprašė jo sulaikiusio pareigūno pasakyti savo vardą, pavardę, parodyti savo ženklelio numerį. Neaišku, ar jis tai padarė, bet neilgai trukus, policininkas buvo atpažintas Jorko regiono policijos atstovų, kurie nurodė, kad pareigūnas yra Kanados karališkosios policijos (RCMP) apsaugos būrio narys[2].
RCMP atstovas spaudai dabar teigia, kad policijos pajėgos dalyvavo incidente vykdant apsaugos operaciją ir tik vėliau buvo nustatyta, kad jokios realios grėsmės saugumui nebuvo, tad sulaikytas asmuo netrukus buvo paleistas. Vis dėlto, dėl pareigūno elgesio pradėtas vidinis tyrimas.
„RCMP tiria incidentą ir visų susijusių šalių veiksmus. Šiuo metu daugiau komentarų nepateikiama“, – teigiama jų pranešime spaudai.
Finansų ministrė Ch. Freeland praeityje yra tapusi grasinimų taikiniu, tad policija nuolat stebi jos saugumą, ypač viešų, masinių renginių metu. Savo ruožtu žurnalistas D. Menziesas praeityje taip pat turėjo susidūrimų su policija ir saugumo tarnybomis.
2021 m. Toronte jį sulaikė Kanados premjero Justino Trudeau apsaugos darbuotojai. Žurnalistas taip pat buvo suimtas dėl 2021 m. susitikimo su politike Melissa Lantsman Tornhile, kurio metu galimai įžeidžiančiai kalbėjo apie jos seksualinę orientaciją. 2019 m. žurnalistas buvo pašalintas ir iš tuomečio konservatorių lyderio Andrew Scheerio rinkimų kampanijos renginio.
„Rebel News“ vadovas svarsto galimybę imtis teisinių veiksmų prieš policiją, politikai stoja žurnalisto pusėn
„Rebel News“ įkūrėjas ir savininkas E. Levantas sako, kad jis ir D. Menziesas svarsto galimybę imtis teisinių veiksmų prieš policiją dėl to, kas įvyko.
„Mes dar nesame baigę savo teisinės strategijos, bet šiuo metu manau, kad paduosime į teismą tiek RCMP, tiek Jorko regiono policiją, tiek Ch. Freeland dėl neteisėto suėmimo, neteisėto įkalinimo, piktavališko persekiojimo ir užpuolimo. Davido bylinėjimąsi finansuosime sutelktinėmis lėšomis“, – sako E. Levantas.
Po šios istorijos paviešinimo, žurnalisto pusėn stojo ir dalis Kanados politikų. Kaip teigia Pierre’as Poilievre’as, Kanados parlamento narys, kandidatuojantis į ministrus pirmininkus, tokia dabar yra Kanados spaudos padėtis, po aštuonerių J. Trudeau valdymo metų.
„Dirbau kartu su Davidu Kanados naujienų tinkle „Sun News Network“. Sąžiningas, uolus, darbštus reporteris. Dabar jį areštuoja už tai, kad viešoje erdvėje uždavė klausimus politikui. Tikrai, tai šiandien yra Trudeau Kanada?“, – apie situaciją pasisakė leidinio „Breitbart“ vyriausiasis redaktorius Simonas Kentas.
Ronas Chinzeris, buvęs Peel regiono policijos pareigūnas, dabar kandidatuojantis į vietos valdžią, šį žurnalisto areštą pavadino absoliučia gėda policininko profesijai[3].
Į incidentą sureagavo net milijardierius Elonas Muskas. Jis socialiniame tinkle „X“ atsakė vienam komentatoriui, kuris rašė, kad reporteris buvo suimtas neteisingai.
„Tikrai taip atrodo. Gerai, kad pareigūnas užblokavo žmogų, bandantį prieiti prie aukšto rango vyriausybės pareigūno, bet neteisinga sakyti, kad jis tyčia užpuolė pareigūną“, – sako E. Muskas.
Žurnalistas domėjosi Kanados pozicija dėl Irano grupuotės, kuri numušė civilinį lainerį
Šis aptartas incidentas įvyko renginyje, skirtame paminėti 2020 m. Irano numušto „Ukrainian International Airlines“ lėktuvo aukas.
Lėktuvas buvo numuštas netrukus po pakilimo 2020 m. sausio 8 d. Skrydis vyko iš Teherano Imamo Chomeinio tarptautinio oro uosto (IKA) Irane, į Kijevo Borispolio tarptautinį oro uostą (KBP) Ukrainoje.
Katastrofa įvyko praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Iranas, keršydamas už Irano generolo Qasemo Soleimani nužudymą, pradėjo raketų smūgius į JAV karines bazes Irake.
Iš pradžių Irano valdžios institucijos neigė, kad yra kaip nors susijusios su šia katastrofa, ir teigė, kad jos priežastis yra techninės problemos. Tačiau 2020 m. sausio 11 d. Irano vyriausybė pripažino, kad lėktuvą netyčia numušė Irano revoliucinės gvardijos korpusas (IRGC), tai esą įvyko dėl žmogiškosios klaidos.
Tragiško incidento metu žuvo visi 176 lėktuve buvę žmonės, tarp jų 57 kanadiečiai, 11 ukrainiečių ir 17 Švedijos piliečių.
Iranui pripažinus atsakomybę, tarptautinė bendruomenė pasmerkė Iraną, paragino atlikti išsamų tyrimą. Be to, dėl šio incidento kilo susirūpinimas dėl civilinių kelionių lėktuvais saugumo konfliktų zonose.
Galutinę tragedijos ataskaitą 2021 m. kovo mėnesį paskelbė Irano civilinės aviacijos organizacija. Ji avariją priskyrė neteisingam priešlėktuvinės gynybos padalinio nustatymui, dėl kurio orlaivis buvo klaidingai identifikuotas kaip priešiškas taikinys. Ataskaitoje taip pat nurodyta, kad Irano kariuomenėje esama ryšių ir koordinavimo trūkumų.
Kanada iki šiol IRGC nepriskyrė teroristų grupuočių sąrašui, nors žuvusiųjų šeimos to reikalauja jau ne vienerius metus. Tiesa, ministras pirmininkas J. Trudeau neseniai teigė, kad vyriausybė ieško būdų, kaip tai padaryti atsakingai[4].
„Irano režimas turi būti patrauktas atsakomybėn. Mes tęsime savo darbą, įskaitant tolesnį ieškojimą būdų, kaip atsakingai įtraukti IRGC į teroristinės organizacijos sąrašą ir išnagrinėti visas kitas galimybes. Vienas iš dalykų, skiriančių Kanadą nuo to režimo, yra tai, kad esame įstatymų ir principų šalis, ir turime užtikrinti, kad ir toliau laikytumėmės tų įstatymų ir principų, nes būtent tokiu būdu priversime tą režimą atsakyti“, – sako J. Trudeu.