Brazilijoje jau netrukus gali būti užblokuotas „X“
Socialinės žiniasklaidos platforma „X“, kurios savininku yra JAV milijardierius Elonas Muskas, šeštadienį pranešė, kad „nedelsiant“ nutrauks savo veiklą Brazilijoje[1].
Sprendimas grindžiamas tuo, kad Brazilijos teisėjas Alexandre de Moraesas priėmė „cenzūros nurodymus“ ir net slapta grasino vienam iš bendrovės teisinių atstovų areštu, jei jis nevykdys teisinių nurodymų pašalinti tam tikrą turinį iš savo platformos.
Trečiadienį paskelbtame įsakyme teisėjas A. de Moraesas nurodė E. Muskui „per 24 valandas paskirti naują bendrovės teisinį atstovą Brazilijoje“. Jei įsakymas nebus įvykdytas, sprendime numatoma sustabdyti socialinio tinklo veiklą šalyje.
Teisėjas teigė, kad pagal Brazilijos įstatymus reikalaujama, jog technologijų bendrovės, norėdamos teikti interneto paslaugas, turėtų teisinį atstovą šalyje.
Kai 2022 m. žinučių siuntimo paslauga „Telegram“ nepateikė atsakymo Brazilijos Aukščiausiajam Teismui, teisėjas pradėjo šios paslaugos uždraudimo šalyje procesą. Tuomet „Telegram“ greitai pateikė atsakymą[2].
O reaguodamas į dabartinę situaciją, E. Muskas paskelbė, kad pats teisėjas A. de Moraesas ne kartą pažeidė įstatymus. Socialinės žiniasklaidos milžinė taip pat paskelbė nuotraukas dokumento, kurį, kaip įtariama, pasirašė A. de Moraesas ir kuriame teigiama, kad „X“ atstovei Rachel Nova Conceicao bus skirta 20 000 realų arba 3 653 JAV dolerių bauda ir arešto dekretas, jei platforma visiškai neįvykdys nurodymų.
„Siekdami apsaugoti savo darbuotojų saugumą, priėmėme sprendimą nedelsiant nutraukti savo veiklą Brazilijoje“, – teigiama „X“ pranešime.
Vėliau E. Muskas dar kartą pasisakė šia tema ir minimą Brazilijos teisėją pavadino „absoliučia gėda teisingumui“, teigdamas, kad bendrovė negalėjo sutikti su teisėjo „slaptos cenzūros ir privačios informacijos perdavimo reikalavimais“.
Savo ruožtu Brazilijos Aukščiausiasis Teismas, kuriame ir dirba A. de Moraesas sakė, kad šiuo klausimu nekalbės.
„X“ arba tviteris anksčiau jau buvo uždraustas užsienyje. 2021 m. birželį Nigerijos vyriausybė uždraudė šią platformą po to, kai ji ištrynė tuometinio šalies prezidento Muhammadu Buhari įrašus, kuriuose buvo grasinama smurtu. Prieiga buvo atkurta maždaug po septynių mėnesių, kai bendrovė sutiko įsteigti juridinio asmens pareigybę šalyje.
Indijoje vyriausybė taip pat reikalavo, kad „X“ įsteigtų vietos padalinį, ir pagrasino sulaikyti arba areštuoti jos darbuotojus, jei bendrovė nevykdys teisinių reikalavimų. Keliose šalyse per protestus paslauga taip pat buvo laikinai užblokuota arba pristabdyta, kad demonstrantai negalėtų naudotis „X“ savo veiksmų koordinavimui.
Konfliktas tarp Brazilijos teisėjo ir E. Musko trunka jau ne vieną mėnesį
„X“ paslauga ir toliau prieinama Brazilijos gyventojams, tačiau neaišku, kiek ilgai tai truks. O konfliktas tarp platformos valdytojo bei Brazilijos teismų sistemos trunka jau kuris laikas.
Šių metų pradžioje teisėjas A. de Moraesas nurodė „X“ užblokuoti tam tikras paskyras, kurios buvo kaltinamos melagingų naujienų ir neapykantos žinučių skleidimu kraštutinių dešiniųjų pažiūrų, buvusio prezidento Jairo Bolsonaro valdymo laikotarpiu[3]. Netrukus, teisėjas pradėjo tyrimą dėl E. Musko, po to, kai šis pareiškė, kad vėl aktyvuos paskyras, kurias buvo nurodyta blokuoti. E. Muskas A. de Moraeso sprendimus pavadino „antikonstituciniais“. Vėliau „X“ atstovai pakeitė retoriką ir Brazilijos Aukščiausiajam Teismui pranešė, kad socialinės žiniasklaidos milžinė laikysis teisinių sprendimų.
Dėl E. Musko Brazilijoje taip pat atliekamas atskiras teisminis tyrimas. Jis vykdomas dėl įtariamos schemos, pagal kurią valstybės lėšos buvo naudojamos dezinformacijos kampanijoms J. Bolsonaro ir jam artimų asmenų naudai organizuoti.
E. Muskas garsiai palaikė J. Bolsonaro ir bendradarbiavo su juo siekdamas, kad E. Musko interneto paslauga „Starlink“ būtų įdiegta Brazilijoje.
Perėmęs tviterio kontrolę E. Muskas tapo aktyviu žodžio laisvės šalininku
E. Muskas tviterį įsigijo 2022 m. rudenį. Šis sandoris jam atsiėjo 44 mlrd. dolerių. Žodžio laisvės šalininku save besivadinančiam E. Muskui perėmus tviterio kontrolę, socialiniame tinkle tikėtasi didžiulių permainų. Jų ilgai laukti neteko.
Perėmęs platformos valdymą jis ne tik suskubo keisti jos vidaus politikos taisykles ar pavadinimą, tačiau į socialinį tinklą sugražino ir anksčiau užblokuotas paskyras. Viena jų – buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo paskyra, kuri buvo užblokuota po skandalingų 2021 m. sausio 6 d. Kapitolijaus riaušių.
Tai sukėlė nemažai diskusijų JAV, o jau vėliau dėl savo žodžio laisvės politikos E. Muskas įsivėlė į konfliktus ir su kitų šalių valdžios institucijomis. Tarp tokių šalių atsidūrė ne tik jau minėta Brazilija, bet ir Australija.
E. Musko nesutarimai su šios šalies elektroninio saugumo komisaru vyksta dėl retorikos apie tiesiogiai incidentą, kai per transliuojamas pamaldas ortodoksų asirų bažnyčioje Sidnėjuje buvo įvykdytas išpuolis. Policija dėl šio išpuolio pateikė kaltinimus penkiems paaugliams, įskaitant 16-metį, kaltinamą peiliu sužalojus vyskupą ir kunigą[4].
Po šio siaubingo išpuolio Australijos elektroninio saugumo komisarė Julie Inman Grant paskelbė visuotinį pranešimą apie įvykio vaizdo įrašų pašalinimą. Pranešimas buvo skirtas ir socialinės žiniasklaidos bendrovėms, tokioms kaip „X“, „Meta“, „Facebook“ ir „Instagram“, J. I. Grant teigė, kad išpuolio įrašai turėtų būti pašalinti visur, taip pat ir už Australijos ribų, nes interneto naudotojai gali lengvai naudotis virtualiaisiais privačiais tinklais (VPN), kad apeitų vietinį geografinį blokavimą.
Nors „Meta“ įvykdė įsakymą, „X“ vaizdo įrašus geografiškai blokavo tik Australijoje. Dėl to, Australijos federalinis teismas paskelbė skubų įsakymą, kuriuo „X“ buvo įpareigota pašalinti vaizdo įrašus. Tačiau E. Muskas atsisakė nusileisti, kaltindamas Australiją bandymu įvesti cenzūrą visame pasaulyje. Į šią situaciją sureagavo net Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese, kuris apkaltino E. Muską manant, kad jis yra aukščiau įstatymų ir teigė, kad šis elgiasi kaip „arogantiškas milijardierius“.
E. Muskas tam tikros kritikos yra sulaukęs ir Amerikoje. Jam nepritariantys teigia, kad milijardierius elgiasi hipokritiškai ir pažymi, kad jo žodžio laisvės principai galioja tik toms asmenybėms, su kuriomis jis pats asmeniškai sutinka, pavyzdžiui, Brazilijos prezidentui J. Bolsonaro, naujajam Argentinos prezidentui Javierui Milei ar D. Trumpui, o kitokia nei paties E. Musko nuomonė ar tuo labiau jį kritikuojantys ar pašiepiantys toliau yra tildomi.