Žarnyno vėžio galima išvengti laiku pasitikrinus

MedicinaDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Vėžys yra viena iš nemaloniausių diagnozių
Vėžio diagnozė skamba kaip nuosprendis. Ivan Samkov/ Pexels nuotrauka

Jauni žmonės vis dažniau serga žarnyno vėžiu: ką apie jį žinome?

Storosios žarnos (colon) vėžys išsivysto, kai storojoje žarnoje susiformuoja piktybiniai augliai. Ankstyvosiose stadijose šis vėžys dažnai nesukelia jokių simptomų, tačiau žmonės turėtų kreiptis į gydytoją, jei pastebi nuolatinius žarnyno įpročių pokyčius.

Kartais šio susirgimo laiku nepastebime, bet reguliariai tikrinantis galima išvengti šio vėžio išplitimo. Medicinos įstaigose sveikatos specialistai nemokamai suteikia patikrinimus tam tikrų amžiaus grupių žmonėms. Sulaukus 45-erių reiktų tikrintis reguliariai ir lankytis pas proktologą, atlikti kolonoskopiją kartą per 10 metų, o radus pakitimų, kartoti tyrimus dažniau.

Ne vienas ligonis gailisi, kad to nedarė, kai galėjo, nes tik tokiais tyrimais galima užbėgti įvykiams už akių. Sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja reguliariai tikrintis dėl storosios žarnos vėžio 45-75 metų amžiaus suaugusiesiems. Simptomai ir požymiai gali būti vienas ar keli iš toliau išvardytų:

  • viduriavimas arba vidurių užkietėjimas,
  • išmatų konsistencijos pokyčiai, pavyzdžiui, laisvos, siauros išmatos,
  • kraujas išmatose, dėl kurio išmatos gali atrodyti tamsiai rudos arba juodos spalvos,
  • ryškiai raudonas kraujavimas iš tiesiosios žarnos,
  • pilvo skausmas, mėšlungis, pilvo pūtimas ar dujų kaupimasis,
  • nuolatinis noras tuštintis, nepaisant išmatų išsiskyrimo,
  • silpnumas ir nuovargis,
  • nepaaiškinamas svorio kritimas,
  • dirgliosios žarnos sindromas,
  • geležies stokos anemija.

Storojoje žarnoje organizmas iš kietųjų atliekų pašalina vandenį ir druską. Tuomet atliekos keliauja per tiesiąją žarną ir išeina iš organizmo per išangę. Tiesiosios žarnos vėžys atsiranda tiesiojoje žarnoje, paskutiniuose keliuose storosios žarnos centimetruose, esančiuose arčiausiai išangės.

Amerikos vėžio draugijos (ACS) duomenimis, storosios žarnos vėžys yra trečias dažniausiai diagnozuojamas vėžys JAV, neskaitant odos vėžio. ACS prognozuoja, kad kiekvienais metais vis daugiau žmonių bus naujai diagnozuotas storosios žarnos vėžys.

Vėžio susirgimai vis dažniau užklumpa žmones, kurie nesitiki sirgti

Svorio kritimas ir pilvo skausmas paprastai pasireiškia vėlesnėse ligos stadijose. Jei vėžys išplinta į naują kūno vietą, pavyzdžiui, kepenis, jis gali sukelti papildomų simptomų, pavyzdžiui, geltą. Ankstyvųjų stadijų storosios žarnos vėžys dažnai nesukelia jokių simptomų, tačiau ligai progresuojant, simptomai gali tapti labiau pastebimi.

Jei ankstyvosiose stadijose žmonėms pasireiškia simptomai, jie gali būti šie:

  • kraujas išmatose,
  • pasikeitęs tuštinimosi dažnumas arba tipas, pavyzdžiui, viduriavimas, vidurių užkietėjimas arba siauros, į juostelę panašios išmatos,
  • jausmas, kad po tuštinimosi neištuštėja viduriai,
  • pilvo skausmas, mėšlungis ar pilvo pūtimas,
  • pykinimas ir vėmimas,
  • mažakraujystė dėl kraujavimo iš žarnyno,
  • apetito praradimas,
  • nuovargis ir silpnumas,
  • nepaaiškinamas svorio kritimas.
Storosios žarnos - colon vėžys yra dažnas
Vis dažniau serga jauni. Anna Tarazevich/ Pexels nuotrauka

Storosios žarnos vėžio stadijos

Yra įvairių būdų, kaip vėžiui priskirti stadiją. Stadijos rodo, kiek vėžys išplitęs ir kokio dydžio yra augliai. Storosios žarnos vėžio stadijos skirstomos taip:

  • 0 stadija: dar vadinama karcinoma in situ, šiuo metu vėžys yra labai ankstyvos stadijos. Jis nėra išaugęs toliau nei vidinis storosios žarnos sluoksnis ir paprastai būna lengvai išgydomas.
  • 1 stadija: vėžys įaugęs į kitą audinio sluoksnį.
  • 2 stadija: vėžys pasiekė išorinius storosios žarnos sluoksnius, tačiau neišplito už storosios žarnos ribų.
  • 3 stadija: vėžys peraugo išorinius gaubtinės žarnos sluoksnius ir pasiekė nuo vieno iki trijų limfmazgių. Jis nėra išplitęs į tolimesnes vietas.
  • 4 stadija: vėžys pasiekė kitus audinius už storosios žarnos sienelės ribų. Progresuojant 4 stadijai, storosios žarnos vėžys pasiekia tolimesnes kūno dalis.

Tikrintis reikėtų sulaukus 45 metų

Tarp jaunesnių JAV suaugusiųjų vis daugėja storosios žarnos vėžio atvejų. Amerikos vėžio draugijos duomenimis, per 25 metus dvigubai padaugėjo šia liga sergančių jaunesnių nei 55 metų žmonių. Naujoje ataskaitoje teigiama, kad 2019 m. 20 proc. storosios žarnos vėžio atvejų užregistruota tarp jaunesnių nei 55 metų suaugusiųjų, o 1995 m. tokių atvejų buvo tik 11 proc.

Be to, tyrėjai nustatė, kad 2019 m. žmonių, kuriems diagnozuotas pažengusios stadijos vėžys, dalis siekė 60 %, palyginti su 52 % 2000-ųjų viduryje. Prieš pradedant taikyti plačiai paplitusią atrankinę patikrą, 1995 m. pažengusios ligos atvejų buvo 57 %. Vėžio ekspertai yra suglumę, ypač dėl to, kad skaičius mažėja bendroje populiacijoje.

Nežinoma, kas lemia storosios žarnos vėžio atvejų didėjimą tarp jaunų žmonių. Atliekama daug tyrimų. Kai kurie žmonės sako, kad tai tikriausiai gali būti nutukimas arba blogi mitybos pokyčiai, susiformavę per pastaruosius dešimtmečius, tačiau iš tiesų tiksliai nežinoma, kas lemia tokį spartų sergamumo storosios žarnos vėžiu didėjimą.

Šiais metais daugiau nei 153 000 amerikiečių bus diagnozuotas storosios žarnos vėžys, o 52 550 amerikiečių nuo šios ligos mirs, pažymi mokslininkai. Ekspertai pabrėžia, kad geriausia apsauga nuo storosios žarnos vėžio yra atrankinė patikra.

Vėžio draugija rekomenduoja vidutinės rizikos žmonėms pradėti tikrintis sulaukus 45 metų. Tačiau tyrėjai sako, kad tik 4 iš 10 suaugusiųjų yra tikrinami. Jei storosios žarnos vėžio atrankinę patikrą padidintume iki 80 proc., manoma, kad būtų galima išvengti dešimčių tūkstančių atvejų ir išgelbėti tūkstančius gyvybių.

Tiriant laiku galima išvengti ligos
Rimta diagnozė gali būti nustatyta per vėlai. Edward Jenner/ Pexels nuotrauka

Ankstyvas ligos aptikimas gali išgelbėti gyvybę

Gydytojas gali jums atlikti kraujo išmatose tyrimą arba nukreipti atlikti kolonoskopinę patikrą. Tai būtų tyrimų pradžia. Kolonoskopijos privalumas tas, kad ją reikia atlikti tik kas 10 metų, o kitus tyrimus reikia atlikti kasmet.

Ekspertai sako, kad kliūtys, trukdančios atlikti atrankinę patikrą, yra tai, kad pirminis gydytojas nerekomenduoja atlikti atrankinės patikros. Nors storosios žarnos vėžiu suserga vis jaunesni suaugusieji, tyrėjai nemano, kad rekomenduojamas pasitikrinti amžius mažės.

Tai labai mažai tikėtina, nes bus atlikta sąnaudų ir naudos analizė, o iš visų storosios žarnos vėžio atvejų, kurie pasireiškia iki 50 metų, 43 proc. atvejų pasitaiko 45-49 metų amžiaus žmonėms. Taigi, labai mažai tikėtina, kad būtų kokia nors nauda, jei pereitume prie jaunesnio amžiaus.

Pasikeitę žarnyno įpročiai ir kraujavimas yra vieni iš dažnesnių gaubtinės žarnos vėžio simptomų. Savijautos pasikeitimai, vėžio šeimoje atvejai yra priežastys, dėl kurių reikėtų kreiptis į gastroenterologą. Jau pasireiškus simptomams gali būti vėlu, todėl kuo anksčiau, tuo geriau.

Tiesiog reikia suvokti, kad storosios žarnos vėžys nebėra senų žmonių liga. Dabar tai vidutinio amžiaus žmonių liga. Atrodo, kad nepakankamai žmonių tikrinasi. Kuo akyliau pasitikrinate, tuo ramiau gyvenate būdami sveiki.