Artimiausiais metais bus sukuriama vis mažiau darbo vietų
Pasaulio ekonomikos forumo (WEF) ekspertų atliktos „The Future of Jobs Report 2023“ ataskaitos duomenimis, iki 2027 m. pasaulyje bus panaikinta milijonai darbo vietų, o dėl to, tarp kitų veiksnių, kalta gali būti ir paskutiniu metu plačiai aptarinėjama dirbtinio intelekto (DI) plėtra.
WEF teigia, kad vien per ateinantį pusmetį visame pasaulyje iš viso numatoma panaikinti net 14 mln. darbo vietų[1]. Ekspertų nuomone, per ateinančius penkerius metus, vis daugiau įmonių pradės taikyti DI technologijas, o pasaulio ekonomikos būklė sparčiai blogės. Būtent tai nulems esminius darbo rinkos sukrėtimus.
Šie sukrėtimai reikš, kad iki 2027 m. globaliai turėtų būti prarasta apie 83 mln. darbo vietų, o sukurta tik 69 mln. darbo vietų. Tai reiškia, kad grynąja verte bus prarasta 14 mln. darbo vietų. Tai sudaro maždaug 2 proc. dabartinio darbo rinkos užimtumo.
Pasaulio ekonomikos forumo ataskaitoje teigiama, kad dėl tokių darbo rinkos pokyčių beveik ketvirtadalis darbuotojų pakeis darbą, kiti – dėl lėto ekonomikos augimo, infliacijos ir darbinės pasiūlos trūkumo gali būti priversti susidurti su mažėjančiu atlygiu.
Negana to, dėl dirbtinio intelekto plėtros kils tiesioginis pavojus daugeliui darbinių pozicijų, o žmones vis dažniau pakeis kalbos robotai ir kitos DI technologijos. Pavyzdžiu, WEF teigimu, iki 2027 m. net 26 mln. gali sumažėti raštvedybos ir administracinių darbo vietų skaičius.
WEF duomenimis, DI plėtra labiausiai paveiks klientų aptarnavimo sritį
WEF apklausoje dalyvavusių kompanijų atstovai pareiškė, kad pagrindiniai veiksniai, lemiantys darbo vietų skaičių, jų augimą ar nuosmukį, yra investicijos ir didesnis tiekimo grandinių lokalizavimas. Daugiau nei 50 proc. įmonių atstovų taip pat teigė, kad per ateinančius penkerius metus darbo vietų skaičių augimą paskatins DI technologijų diegimas.
Daugiau nei 80 proc. apklaustų įmonių atstovų nurodė, kad tikisi, jog iki 2027 m. jos pradės diegti skaitmenines platformas[2]. Kibernetinio saugumo mechanizmus ar e. prekybos programas diegti planuoja daugiau nei 75 proc. apklausų įmonių atstovų, o 74 proc. teigė, kad greičiausiai pasitelks dirbtinį intelektą.
Net 25,6 proc. įmonių atstovų teigė, kad dirbtinis intelektas padėtų kurti naujas darbo vietas. Šios technologijos ypač pasitarnaus DI ir mašininio mokymosi srityje, taip pat plečiant tvarumo ekspertų, verslo žvalgybos analitikų ar informacijos saugumo analitikų gretas.
Tačiau DI plėtra neigiamai atsilieps daugeliui kitų darbinės veiklos sričių, pavyzdžiui, aptarnavimo sektoriui. WEF apklausoje teigiama, kad ateityje DI technologijomis greičiausiai bus pakeisti bankų kasininkai, pašto tarnybos tarnautojai, kasininkai, bilietų pardavėjai, duomenų įvedimo specialistai, administracijos ir vykdomieji sekretoriai.
Atkreipiamas dėmesys ir į tai, kad WEF apklausos duomenimis, daugiau nei pusės pasaulio darbuotojų pagrindiniai darbiniai įgūdžiai per ateinančius penkerius metus išliks nepakitę, tad darbuotojai neprisitaikys prie naujos darbinės specifikos. Kita vertus, net 44 proc. darbuotojų žada persikvalifikuoti ar tobulinti savo įgūdžius taip, kad šie atitiktų naujausias tendencijas.
Technologijų milžinės darbuotojus jau keičia robotais
O tam tikri pokyčiai darbo rinkoje jau vyksta. Dalis globalių kompanijų darbuotojus jau keičia DI technologijomis. Pavyzdžiui, JAV kompiuterių gamintojos IBM generalinis direktorius Arvindas Krishna neseniai pareiškė, kad technologijų bendrovė lėtina naujų darbuotojų samdymo mastus, nes mano, kad vis daugiau užduočių galės atlikti DI. Dėl to IBM žada atsisakyti maždaug 26 000 darbo pozicijų[3].
„Nesunkiai matau, kad per penkerius metus 30 proc. iš jų pakeis dirbtinis intelektas ir automatizavimas“, – sakė A. Krishna, pareiškęs, jog mano, kad dirbtinis intelektas gali pakeisti iki 7 800 darbo vietų.
IBM atstovai spaudai vėliau teigė, kad dalis šio darbo vietų mažinimo proceso nebus susijusi su masiniais atleidimais, veikiau, artimiausiais mėnesiais atlaisvintos darbo vietos tiesiog nebus naujai užpildomos.
Panašių pokyčių imasi ir „BuzzFeed“. Kompanijos generalinis direktorius Jonah Peretti paskelbė, kad bendrovė atleidžia visą savo naujienų skyrių. Šis žingsnis buvo žengtas praėjus vos keliems mėnesiams po to, kai bendrovė pradėjo skelbti dirbtinio intelekto sukurtą turinį.
Dirbtinis intelektas mažiausiai paveiks pramonės sritį
Tačiau panikuoti, kad DI technologijos ir pokalbių robotai jau netrukus iš daugelio mūsų atims darbus, dar nereikėtų. Neseniai „Goldman Sachs“ paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad nors DI technologijos gali iš esmės pakeisti darbo rinką, tačiau artimiausiu metu tai turės įtakos tikrai ne visoms profesijoms.
Ekspertai mano, kad daugumoje profesijų dirbtinis intelektas pirmiausia tarnaus kaip papildoma priemonė darbuotojams, kuri padės jiems tapti produktyvesniems, automatizuojant kai kurias užduotis, o dalies darbo sferų DI plėtra kurį laiką reikšmingai gali net nepaliesti[4].
„Goldman Sachs“ ataskaitoje nustatyta, kad kelios pramonės šakos yra palyginti mažai veikiamos automatizacijos, kurią lemia dirbtinio intelekto technologijos. Dažniausiai tai yra valymo, įrengimo, priežiūros ir remonto, statybos ir gavybos, gamybos ir transporto judėjimo pramonės sritys.
Kiekvienoje iš jų daugiau nei pusė užduočių yra vertinamos kaip neautomatizuojamos, o likusioms užduotims atlikti dirbtinis intelektas daugiausiai tarnauti gali tik kaip papildoma priemonė.
„Goldman Sachs“ ataskaitoje taip pat nustatyta, kad sveikatos priežiūros specialistai ir pagalbinis personalas, žvejai, ūkininkai ir miškininkai, apsaugos darbuotojai taip pat susiduria su darbinėmis užduotimis, kurios negali būti iki galo automatizuojamos: manoma, kad šiose sferose automatizuoti galima mažiau nei ketvirtadalį užduočių.
„Goldman Sachs“ tyrėjai teigia, kad daugumoje sričių dirbtinis intelektas galėtų tiesiog papildyti žmones. Manoma, kad tokia pagalba būtų itin naudinga ir efektyvi architektūroje, inžinerijoje, menuose, dizaine, pramogų versle, žiniasklaidoje, sporte, verslo ir finansų srityje, socialinėse paslaugose, IT ir matematikos srityje, švietime, vadyboje bei pardavimuose.