Virginijus Savukynas dėl teisės kritikuoti valdžią kreipėsi į teismą

Lietuva, NuomonėsRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
žodžio laisvė
V. Savukynas savo teisę į laisvą žodį turės ginti teisme. Markus Winkler/Unsplash.com nuotrauka

Žurnalistas savo žodžio laisvę gins teisme: teisė kritikuoti valdžią turi būti apginta

Mokesčių mokėtojų pinigais išlaikoma nacionalinė žiniasklaidos priemonė – Lietuvos radijas ir televizija – baudžia žurnalistą Virginijų Savukyną už tai, kad jis savo socialiniame tinkle drįso sukritikuoti valdžią. Konkrečiai – ponią Eweliną Dobrowolską. Trumpas įrašas žurnalistui kainavo etikos komisijos nagrinėjimus, kuriuose jis buvo pripažintas nusižengusiu LRT etikai. Tačiau V. Savukynas apsisprendė savo žodžio laisvę apginti teisme.

„Mūsų teisė kritikuoti valdžią turi būti apginta. Lietuvos Respublikos Konstitucija suteikia visiems teisę turėti savo nuomonę ir kritikuoti valdžią. Konstitucijoje aiškiai teigiama, kad už valdžios kritiką negali būti persekiojamas nė vienas pilietis“, – sako žurnalistas ir priduria, kad tai, kas parašyta Konstitucijoje, turi veikti realiame gyvenime. Konstitucija – ne tik gražūs žodžiai, pagal juos mes visi gyvename.

Žurnalistas rašo, kad jei ši laisvė nebus užtikrinta, arba bus duotas precedentas žurnalistų užčiaupimui, žurnalistika Lietuvoje žlugs su ta pačia diena. 

„Šiemet LRT etikos kontrolierės priimtas sprendimas dėl mano neva padaryto LRT etikos kodekso pažeidimo kritikuojant ministrės elgesį taip pat pastarąjį palaikęs LRT Tarybos sprendimas sukėlė dar daugiau abejonių dėl teisės dirbti savo darbą, puoselėti savo profesiją bei reputaciją ir, svarbiausia, dėl mano, kaip žmogaus ir piliečio, teisės reikšti savo nuomonę“, – rašo žurnalistas.

Teismo jis prašys panaikinti LRT Etikos komisijos nuosprendį jam[1].

komentaras
Feisbuko įrašas

S. Malinauskas šaržuoja: keistuolis, negali ištrinti kelių sakinių!

Tinklaraštininkas Skirmantas Malinauskas juokais rašė, kad keistas tas Virginijus Savukynas – negali pasiduoti LRT spaudimui ir ištrinti tų kelių sakinių, parašytų apie politikę. 

„Ne kažkokią laidą, ne tyrimą, ne keliolika įrašų. Vieną vienintelį. Ištrintų, atsiprašytų ministrės, atsiprašytų visuomenės bei darbdavio ir toliau ramiai gyventų“, – šaržuoja jis.

Jis priduria, kad bet kas Lietuvoje turi teisę pasakyti, kad ministras nevertas užimamo posto ir turi trauktis. 

„Mes galim ginčytis, pateikti savo argumentus, bet baimė būti nubaustam už tokius žodžius yra autoritarinių valstybių požymis. Nieko bendro su neva pažeista etika tai neturi“, – rašo tinklaraštininkas[2].

LRT grietinėlė V. Savukyną baudžia už išsakytą nuomonę feisbuke

Dar pernai rugsėjį žinomas Lietuvos žurnalistas Virginijus Savukynas savo feisbuko paskyroje pasidalino įrašu, kritikuojančiu Eweliną Dobrowolską. 

„Teisingumo ministrė iškėlė drausminę bylą Ignui Vėgėlei dėl to, kad jis kėlė klausimus. Jie gali patikti, gali nepatikti, tačiau tokią teisę garantuoja Lietuvos Respublikos Konstitucija. Manau, kad tai yra vienas iš baisiausių žingsnių, kuriuo pasikėsinta į laisvę. Kaip ir putino ruzzijoje nepatinkančius žmones siekiama užčiaupti. Nemanau, kad šiai ministrei yra vieta vyriausybėje“, – tada rašė žurnalistas[3] ir už šį savo įrašą buvo… taip pat nubaustas. Tik šį kartą ne ministrės, o kolegų iš LRT.

V. Savukynas esą pažeidė tris etikos kodekso straipsnius 

LRT kontrolierė pripažino, kad V. Svukynas savo įrašu pažeidė net 3 etikos kodekso straipsnius ir pareikalavo įrašą ištrinti. Maža to, LRT administracijai rekomenduota žurnalistą ir dar kaip nors nubausti.

LRT etikos kontrolierė rašė, kad perskaičius V. Savukyno įrašą galima daryti „prielaidą, kad žurnalisto Facebook paskyroje minėto įrašo teiginiai šios paskyros sekėjams galėjo sukelti regimybę, kad žurnalistas pasisako LRT vardu ir tas pasisakymas yra šališkas“. 

Maža to, pasak etikos sargų, žurnalistas pažeidė net tris straipsnius: 12 straipsnį, kuriame rašoma, kad žurnalistas negali išskirti ar akcentuoti nė vienos politinės organizacijos, valstybės institucijos ar kitų interesų grupių požiūrio, 47 straipsnį, kuriame rašoma, kad LRT viešąsias socialinių tinklų paskyras traktuoja kaip viešąją erdvę ir laisvai prieinamą informacijos šaltinį; juose žurnalistai veikia vadovaudamiesi šiuo kodeksu ir kitais teisės aktais.

Taip pat žurnalistas esą pažeidė ir 50 straipsnį, kuriame sakoma, kad LRT žurnalistai, asmeniškai pasisakydami ar komentuodami socialiniuose tinkluose, turi laikytis kodekso nuostatų[4]

V. Savukynas sprendimą apskundė, bet palankumo nesulaukė

V. Savukynas nesutiko su tokiu etikos sargų sprendimų ir jų nuosprendį apskundė. Deja, bergždžiai – LRT taryba paliko galioti etikos sargų sprendimą ir pakomentavo, kad „žodžio laisvė nėra absoliuti“.

Portalui „Delfi“ LRT tarybos pirmininkas Eugenijus Valatka sakė nemanantis, kad toks sprendimas kertasi su žodžio laisve. 

„Kadangi klausiate mano nuomonės dėl žodžio laisvės, tai galiu Jus patikinti – tai yra pamatinė kiekvieno iš mūsų teisė, be kurios apskritai neįsivaizduojama demokratija. Tačiau žodžio laisvė nėra absoliuti – jos ribojimai atsiranda, kuomet iškyla kolizija su vertybinėmis nuostatomis, kurios įtvirtintos organizacijos veiklą reglamentuojančiais dokumentais, tame tarpe etikos kodeksu“, – kalbėjo E. Valatka[5].

D. Radzevičius: šis įvykis bus įrašytas į žurnalistikos istoriją

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius savo feisbuko paskyroje reiškia palaikymą V. Savukynui.

„Man šokas. Yra blogai. Labai blogai. Blogiau ir būti negali. Bet tikrai gali ir turi būti ateityje geriau.

Daugybė LRT eteryje dirbančių žurnalistų savo Facebook paskyrose o ir laidose yra gerokai aštriau pasisakę apie buvusius premjerus, ministrus, merus ar net dabartinį Lietuvos Prezidentą ar kitų šalių politikus. Gerokai aštriau, pikčiau ir net, sakyčiau, užgauliau. Bet tai yra normalu demokratinėje šalyje“, – rašė jis, per šalį riedant pirmajai skandalo bangai[6].

Jis pridūrė, kad visa ši istorija, kad ir kaip baigsis, įeis į Lietuvos žurnalistikos istoriją. Tikėtina, kad ji bus žinoma žurnalistams ir kitose pasaulio šalyse.

„Šis atvejis jau dabar yra egzaminas, kurio kai kas neišlaikė. Ir jis jau tikrai įeis ne tik į Lietuvos žurnalistikos istoriją, bet ir tikrai bus žinomas toli už Lietuvos ribų. Žodžio laisvę savo vieša pozicija ginantis žurnalistas yra baudžiamas ir persekiojamas ne šiaip kur nors, o visuomeniniame transliuotojuje!“, – rašė jis[7]

komentaras
Feisbuko įrašas

Palaikymą V. Savukynui reiškia ir PEN centras

Lietuvių PEN centras – lietuvių kalba kuriančių prozininkų, poetų, eseistų, dramaturgų, vertėjų, leidėjų, literatūros kritikų ir mokslininkų asociacija – išreiškė susirūpinimą dėl priemonių, kurių imamasi prieš žurnalistą. 

„Lietuvių PEN centro valdyba reiškia susirūpinimą dėl galimo žodžio laisvės varžymo, Lietuvos radijo ir televizijos Tarybai patvirtinus nuobaudą žurnalistui Virginijui Savukynui.

Žurnalisto baudimas už kritiką valdžios atžvilgiu yra visiškai nepriimtina nacionalinio transliuotojo praktika“, – teigiama jų internetinėje svetainėje[8]