Šiurpus nusikaltimas Teksase: vyras savo nužudytos žmonos kūną slėpė šaldytuve
Curtisas Hollidėjus – Teksaso verslininkas, sulaukė teismo bausmės už tai, kad nužudė savo jauną žmoną ir jos kūną slėpė tiesiog namų šaldytuve.
C. Hollidėjus buvo suimtas dar 2020 m. už tai, kad nuolat mušė savo 29 metų žmoną Chi Le, kuri buvo daugiau nei trimis dešimtmečiais už jį jaunesnė. Netrukus jam buvo oficialiai išduotas draudimas artintis prie jos.
Teismo dokumentuose išsamiai aprašytas jo smurtas prieš žmoną, įskaitant jos mušimą, ilgalaikį užrakinimą kambaryje, įžeidinėjimą, gąsdinimus, kad jei jis ją nužudys, niekas apie tai nesužinos, o jis išsisuks.
Po keturių mėnesių, jo grasinimai tapo tiesa. Jau teismo suole vyras aiškino, kad nužudė savo žmoną iš pavydo, nes ji ketino jį palikti dėl kito vyro.
2024 m. birželį, Teksaso Hariso apygardos apylinkės teisme 62-iejų metų C. Hollidėjus pripažino savo kaltę dėl nužudymo mainais į dešimties metų laisvės atėmimo bausmę[1].
Teisme jis pasakojo, kad su C. Le susipažino per „WeChat“ programą dar 2015 m. Prieš pradėdama gyventi su juo, ji dirbo jo versle: pora pirko ir pardavinėjo namų apyvokos daiktus. Netrukus pora ėmė gyventi kartu, po metų gimė jų dukrą, o 2019 m. pora susituokė.
Nors iš pirmo žvilgsnio jų gyvenimas atrodė įprastas, namų durys slėpė pragarą. C. Le kentėjo dažną smurtą ir pažeminimus, o galiausiai tiesiog pradingo.
C. Le mirtis į viešumą iškilo 2020 m. balandį, kai jo tetai Simonai jau kelias savaites neskambino dukterėčia.
Teta paskambino į policiją ir papasakojo, kas nutiko, paprašė policininko stebėti poros namus.
Policija pastebėjo moterį, kuri prižiūrėjo poros dukrą, tačiau tai nebuvo buvusi C. Hollidėjaus žmona ir tai nebuvo pati C. Le.
Po mėnesio policija taip pat pastebėjo didelį šaldiklį vieno iš kambario viduryje. Prietaisas ne tik buvo neįprastoje vietoje, bet ir pakankamai didelis, kad jame tilptų žmogus. Tada policija nuvyko į poros namus ir šaldiklyje rado į plastiką suvyniotą C. Le kūną.
Vėliau C. Hollidėjus prisipažino įkišęs žmoną į šaldiklį, tačiau laikėsi versijos, kad ji nusižudė, o jis tik paslėpė kūną. Tačiau valdžios institucijos buvo skeptiškos. Be to, prieš dukterėčios mirtį C. Le teta socialiniame tinkle „Facebook“ pastebėjo žinutę, kurioje moteris rašė, kad jeigu dings, policija turi patikrinti jos vyrą, nes šis nuolat grasina, kad ją nužudys.
Smurtas artimoje aplinkoje – dažna problema
Smurtas šeimoje arba smurtas artimoje aplinkoje yra opi socialinė problema. Tai gali būti apibrėžiamas kaip elgesio modelis bet kokiuose santykiuose, kuris naudojamas siekiant įgyti ar išlaikyti galią ir kontrolę partnerio atžvilgiu[2].
Tai fiziniai, seksualiniai, emociniai, ekonominiai ar psichologiniai veiksmai arba grasinimai atlikti veiksmus, kuriais daroma įtaka kitam asmeniui. Tai apima ir bet kokį elgesį, kuriuo kas nors gąsdinama, bauginama, terorizuojama, manipuliuojama, skaudinama, žeminama, kaltinama, žalojama ar sužeidžiama.
Smurtas šeimoje paliečia bet kurios lyties, visų socialinių ir ekonominių sluoksnių, ir išsilavinimo lygių žmones. Nors neretai manoma, kad smurtiniai incidentai yra pavieniai, jų dažnumas ir sunkumas paprastai didėja.
Deja, bet smurtas šeimoje gali baigtis sunkiais fiziniais sužalojimais arba net mirtimi. Ekspertai pastebi, kad tam, jog smurtautojas atrodytų labiau pavojingas, jis prieš auką naudoja ne tik jėgą, bet ir baimę[3].
Grasinimai nužudyti auką ar jai brangius asmenis yra įprasta taktika, kurią naudoja smurtautojai, siekdami įgyti ar išlaikyti valdžią ir kontrolę santykiuose. Vieno JAV atlikto projekto metu paaiškėjo, kad 55 proc. mirtimi pasibaigusių incidentų namuose buvo žinoma, kad smurtautojai anksčiau grasino nužudyti auką. Grasinimai sužaloti auką panaudojant ginklą taip pat buvo labai dažni: aukos šiuos grasinimus patiria 38 proc. dažnumu.
Grasinimai mirtimi tampa realybe
Ekspertai jau seniai nustatė ryšį tarp smurto artimoje aplinkoje ir žmogžudysčių. „The Washington Post“ ataskaita, paskelbta 2018 m. atskleidė, koks glaudus šis ryšys. Joje teigiama, kad beveik pusę per dešimtmetį JAV nužudytų moterų nužudė dabartinis arba buvęs jų partneris[4].
Išanalizavus 47 didžiųjų JAV miestų duomenis, nustatyta, kad daugiau nei trečdalis vyrų, dalyvavusių nužudyme šeimoje, buvo žinomi kaip potencialūs smurtautojai. Jiems anksčiau buvo taikytas apribojimo orderis arba jie buvo nuteisti už smurtą šeimoje ar smurtinį nusikaltimą, įskaitant nužudymą.
Ataskaitoje detalizuotas atvejis, kai JAV, Fort Vorthe buvo nužudyta moteris. Iki jos mirties likus keliems mėnesiams, ieną dieną ji atvyko į ligoninę. Ji buvo aštuntą mėnesį nėščia, o ant jos kaklo buvo smaugimo žymės, jai kraujavo lūpa, nosis.
Valdžios institucijos teigė, kad jos sugyventinis smurtavo prieš ją. Byla kurį laiką buvo tarsi užstrigusi, o kai ji buvo vėl pradėta nagrinėti, policija suėmė sugyventinį. Moteris per tą laiką pagimdė trečią poros vaiką ir nusprendė, kad nenori pateikti kaltinimų vyrui.
Maždaug po 15 mėnesių, šv. Kalėdų rytą moteris sugyventinis ją nušovė. Vyras pats pranešė policijai, tačiau teigė, kad pistoletas netyčia iššovė pats. Atvykus policijai, moteris jau buvo negyva, o šalia jos gulėjo sveikas, tačiau siaubingai išsigandęs poros kūdikis.
Tokių atvejų, kai grasinimai arba nuolatinis smurtas galiausiai pasiekia įtampos piką ir tampa kruvina žmogžudyste kasmet tiek JAV, tiek ir visame pasaulyje fiksuojama daugybė. Ekspertai ragina išdrįsti ieškoti pagalbos, o smurtą pastebinčius – pranešti apie tai atsakingoms institucijoms bei policijai.