Valstybė reikalauja 4 mln., o regionas gali paskęsti šiukšlėse
Šiaulių regionas gali paskęsti šiukšlėse. Netrukus čia gali nebelikti kam tvarkyti atliekų, nes dėl valstybės reikalavimo, kad VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) grąžintų 4 mln. eurų, kurių jis net akyse neregėjo, šiam gresia bankrotas.
Pasirodo, minėtam atliekų tvarkymo centrui dar 2010 metais avansu buvo pervesti 4 milijonai eurų, kurių, žlugus Snoro bankui, ŠRATC nei matė, nei panaudojo. Tačiau Lietuvos valdžios supratimu – dabar turi grąžinti šiuos pinigus kaip skolą valstybei. Ir taškas.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas kreipėsi į Lietuvos politinių partijų, turinčių savo narius Seime, vadovus, prašydamas padėti Šiaulių regionui. Konkrečiai – atliekų administravimo įmonei VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC).
Teismas priteisė sumokėti visą prarastą pinigų sumą
Apie aplinkybių įkaite tapusią šiauliečių įmonę buvo informuota ir ankstesnė valdžia, tačiau akivaizdu, informacija norimo rezultato neatnešė – skola kapsi ir toliau.
Dar 2020 metų birželį visi Šiaulių regiono merai raštu kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, prašydami išspręsti ŠRATC slegiančią absurdišką situaciją.
Kaip rašė regiono naujienų portalas skrastas.lt, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras jau tuomet balansavo ant bankroto ribos.
Dešimties metų senumo istorija prasidėjo, kai ŠRATC pateikė paraišką gauti Europos Sąjungos fondų finansavimą. Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) pervestos lėšos – per 4 mln. eurų dingo žlugus „Snoro“ bankui.
Pinigai nebuvo panaudoti, o projektui žlugus, Šiaulių regionas turėjo tenkintis kur kas prastesne atliekų perdirbimo gamykla nei buvo pastatytos kituose regionuose. Visą procesą valdė Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra, tačiau atsakomybė dėl patirtų nuostolių permesta ant Šiaulių regiono gyventojų.
ŠRATC daug metų bylinėjosi dėl to, kad negali vienas atsakyti už tai, kad veikė su valstybės institucijomis suderintu būdu ir, bankui bankrutavus, negali iš jo susigrąžinti sąskaitoje buvusių ir nepanaudotų lėšų.
Vis dėlto šiuo metu yra įsiteisėję teismų sprendimai, kurių pagrindu VĮ „Turto bankui“ iš ŠRATC priteista visa banke SNORAS prarastų lėšų suma[1].
„Tą galima padaryti kelis kartus branginant atliekų rinkliavos įkainius gyventojams arba finansinę naštą permetant ir taip sunkiai biudžetus renkančioms ŠRATC steigėjoms – regiono savivaldybėms. Priešingu atveju, ŠRATC žlugus, nebūtų kam tvarkyti atliekų ir kiltų ekologinė krizė“, – rašo skrastas.lt[2].
Atliekų tvarkymo centras gali bankrutuoti
Ankstesnei valdžiai problemos neišsprendus, A. Visockas rankų nenuleidžia ir toliau ieško pagalbos centrinės valdžios koridoriuose.
Kreipdamasis į šalies parlamentarus jis teigė, kad ŠRATC situaciją sunkina ne tik besivelkanti 4 milijonų eurų skola, bet ir naujos, kasmet vis susidarančios skolos.
„Pastarieji metai ŠRATC ypatingai sunkūs, susidariusi situacija netgi grasina bankrotu. Buvo nutraukta neefektyvi, nesąžininga ir nuostolinga atliekų tvarkymo sutartis su UAB „NEG Recycling“, dėl kurios savivaldybių gyventojai patyrė didelę žalą, o 2020–2021 metais ŠRATC turėjo padengti teismo priteistus UAB „Energijos parkas“ dėl nepakankamo dujų išgavimo neva patirtus nuostolius – virš 2 milijonų eurų“, – aiškina Šiaulių meras[3].
Ar yra reali išeitis yra?
Šiaulių meras sako, kad esant politinei valiai, išeitį rasti būtų galima.
„Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba pateikė išaiškinimą, jog yra skolos nurašymo galimybė. Po šio atsakymo tiek ŠRATC, tiek visi ŠRATC dalininkai siekė susitikti su Finansų bei Aplinkos ministerijos atstovais tam, kad būtų išspręsta ši įsisenėjusi problema. Tokio susitikimo surengti nepavyko“, – savo rašte akcentuoja A. Visockas.
Jis pabrėžė, kad šios skolos sumokėjimas ŠRATC būtų nepakeliamas, tačiau labiausiai nukentėtų visi regiono gyventojai.
„Tokios įmonės veiklos paralyžiavimas ar net nutraukimas akivaizdžiai prieštarautų viešajam interesui ir negali būti laikomas priimtinu sprendimu. Juo labiau, kad pats skolos susidarymas nėra susijęs su jokiais ŠRATC veiksmais ar bent kokia šios įstaigos kalte“, – įsitikinęs A. Visockas.