Mitingavo trūkstančiai suvažiavusiųjų iš visos Lietuvos
Prie Seimo vakar buvo surengtas mitingas prieš Vyriausybės planuojamus ribojimus nepasiskiepijusiems ir COVID-19 liga nepersirgusiems žmonėms. Mitingo dalyviai išdėstė reikalavimus – atšaukti galimybių pasą, atmesti prievartinės vakcinacijos projektus suaugusiesiems ir vaikams, atšaukti privalomąjį testavimą, nepriimti kvietimo jungtis į Davoso forumą, galiausiai – Vyriausybei atsistatydinti. Policijos duomenimis mitinge dalyvavo maždaug 5000, o organizatorių duomenimis – 20000 žmonių, suvažiavusių iš visos Lietuvos.
Seimo nariai vakar rinkosi į neeilinį Seimo posėdį svarstyti su nelegaliais migrantais susijusių klausimų.
Į mitingą žmonės ėmė rinktis 8 ryto – prieš susirenkant Seimo nariams. Mitingas prasidėjo 9 val. Valdžios darbu nepatenkinti žmonės buriavosi prie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, kur buvo įrengta nedidelė scena, taip pat plote tarp bibliotekos, Gyvėjų gatvės ir Gedimino prospekto – artintis arčiau nei 75 m nuo Seimo pastato jiems buvo uždrausta (toks ribojimas yra nustatytas Susirinkimų įstatyme).
Buvo pastatytos stilizuotos kartuvės „Lietuvos išdavikams“, skanduojami šūkiai „Gėda“, „Laisva Lietuva“, buvo leidžiami dūmai („išrūkomas“ Seimas). Scenoje kalbėjo Seimo nariai Mindaugas Puidokas, Dainius Kepenis, Petras Gražulis, buvęs Seimo ir Europos parlamento narys Viktoras Uspaskich, teisininkas Alvis Mozeris, filosofė Nida Vasiliauskaitė, menininkė Jurga Lago, gydytojas Eduardas Vaitkus.
Renginį dienos metu saugojo kelios dešimtys policijos pareigūnų, dirbo didžiųjų naujienų portalų, televizijos kanalų žurnalistai – tiesa, jiems susirinkusieji negailėjo priekaištų ir kandžių replikų, neatsakinėjo į jų klausimus, vadino melagiais, klausinėjo už kiek yra parsidavę. Žurnalistus buvo galima nesunkiai atpažinti, nes jie vieninteliai minioje dėvėjo veido kaukes. Renginyje dirbęs 15min operatorius teigė, kad vienas mitinguotojas ėmė šaukti, kad jis čia nėra pageidaujamas, nes dirba prieš Lietuvą, ir kurį laiką net turėjo slėptis Seimo rūmuose.
„Visus iš žiniasklaidos veja. Yra kažkokie iniciatoriai, kurie patys gyvai transliuoja iš aikštės. Tiesiog pamato kokią nors žiniasklaidos priemonės atributiką, pavyzdžiui, ant mano kameros pamatė lipduką, pradėjo šaukti, kas aš iš 15min, tada visa minia atsisuko agresyviai rėkdama „Lauk iš čia“, – pasakojo operatorius. Pasak portalo, kliuvo ir kitoms žiniasklaidos priemonėms, pavyzdžiui, LNK televizijos atstovai buvo apstumdyti, kažkas neva vėliavos kotu kliudė jų filmavimo kamerą – teko slėptis už policijos pareigūnų, o vėliau taip pat užuovėjos ieškoti Seimo rūmuose.
Politikai pasikalbėti su mitinguotojais taip ir nesiteikė
Nedidelė grupelė protestuojančių buvo įleista į Seimą – juos atsivedė P. Gražulis. Protestuotojai pareikalavo, kad mitinge pasirodytų konservatorių atstovas, tačiau partijos nariai teigė, kad pasirodyti miniai baiminasi.
Premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad diskutuoti neis, nes Vyriausybė turi saugoti ir daugiau kaip pusės pasiskiepijusių Lietuvos gyventojų interesus. O Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad dar reikia diskutuoti kokie draudimai turėtų galioti „imuniteto koronavirusui neturintiems“ asmenims.
Nors mitingas buvo taikus, Vilniaus apskrities policija pranešė išvežusi du neblaivius asmenis. Vienas jų, anot policijos atstovo Tomo Bražėno, mitinge vartojo necenzūrinius žodžius ir taip pažeidė viešąją tvarką, o tikrintis blaivumą atsisakė. Kitas neblaivus žmogus nubaustas už pareigūno įžeidimą, jis galimai turėjo ir narkotinių medžiagų.
Leidimas mitingui buvo išduotas iki 17 val. Jį gavo žinoma kovotoja už žmogaus teises, lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė. Nors po 17 val. didžioji dalis mitinguotojų išsiskirstė, grupelė liko laukti prie Seimo, tikėdamasi, kad valdžios atstovai visgi išdrįs išeiti pasikalbėti.
Užblokuoti Seimo nariai užsisakė maisto per „Bolt“ kurjerį. Vėliau buvo iškviesta Riaušių policija, atvyko du šarvuočiai, mitinguotojai nustumti nuo Seimo rūmų vartų į kitą gatvės pusę. Vienu metu kilo riaušės – į pareigūnus buvo pradėta svaidyti akmenis. Pasak liudininkų, akmenis rinko ir svaidė keletas asmenų, turėjusių ausines ir mikrofonus, vėliau neva policija leido jiems nekliudomai pasišalinti. Pareigūnai ėmė purkšti ašarines dujas bei vandenį į minią, taip pat metė garsinę granatą tik provokatoriams pasitraukus. Taip pat į vieną žmogų buvo šaudoma guminėmis kulkomis.
Įtarimą mitinguotojams sukėlė ir tai, kad išpuolis prasidėjo tuo metu, kai į teritoriją atvyko TV3 žurnalistai ir pradėjo filmuoti. „Atrodė, kad tai – užsakyta – žurnalistai tik įjungė kamerą, ir mėtymas prasidėjo. Įdomu, kad policininkai mėtančiųjų nelietė, nors aiškiai matė, kas mėto, o vėliau pradėjo į visus purkšti dujas, vandenį. Viena moteris nukrito ant žemės, jai prasidėjo traukuliai. Vėliau paaiškėjo, kad ji turėjo širdies stimuliatorių. Šalia nebuvo nei vieno greitosios pagalbos automobilio – jis atvyko tik už gero pusvalandžio“, – kalbėjo mitingo dalyvis. Kiek dalyvių nukentėjo, neskelbiama, tačiau policija tvirtina, kad per riaušes nukentėjo 15 pareigūnų, viena jų buvo paguldyta į ligoninę.
Nepaisant nepasitenkinimo, visuomenę piktinantys sprendimai priimti
Sužinoję, kad likę protestuotojai puolami, išvykę apsuko automobilius, autobusus ir pajudėjo atgal į Vilnių, tačiau į miestą nebuvo įleisti – pagrindiniai keliai buvo užblokuoti. Prie Seimo sugrįžo tik dalis buvusiųjų Vilniuje, tačiau jie taip pat buvo atkirsti ir prisijungti prie likusių protestuotojų negalėjo. Žmonės prie Seimo budėjo maždaug iki 2 val. nakties.
Seimo nariai buvo iš rūmų išgabenti autobusu, kiti išlydėti per kitoje rūmų pusėje esančias duris. Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius 21.22 val. savo feisbuko paskyroje paskelbė įrašą: „Jau namie“ ir susilaukė daug kritiškų komentarų dėl to, kad taip ir neišdrįso pasirodyti.
Pasak policijos, naktį areštuoti 26 žmonės, šiuo metu laikomi Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate Birželio 23-siosios g. Jie sulaikyti 48 valandoms, pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 283 str. 1 d. už riaušių organizavimą ar išprovokavimą. Už šį nusikaltimą baudžiama areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų. Mitingo organizatorė A. G. Astrauskaitė suimta nebuvo.
Sostinės savivaldybė taip pat pranešė, kad organizatoriams pateiks sąskaitą už teritorijos tvarkymą, nes neva buvo palikta daug šiukšlių. Nors sąskaita dar nėra pateikta, ir organizatoriai net neturėjo progos jos pamatyti, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas juos jau gąsdina teismais: „Mėginsime teisiniu keliu išsireikalauti tas tvarkymo lėšas“. Jis taip pat teigė, kad renginio dalyviams yra išrašyta apie 200 baudų už netinkamą automobilių statymą. Be to Vilniaus savivaldybė nusprendė atšaukti visus iki šiol išduotus leidimus susirinkimų renginiams, tame tarpe ir mitingui, kuris turėjo vykti prie Seimo rugsėjo 10 d. ir kreipėsi į Seimą su prašymu koreguoti Susirinkimų įstatymą bei jame numatyti bausmes renginių organizatoriams, kurie savivaldybių sprendimų nevykdo.
Vyriausybė savo ruožtu šiandien pritarė nutarimo projektui, pagal kurį galimybių paso neturintys asmenys negalės apsipirkti didesnėse parduotuvėse, lankytis maitinimo įstaigose, gauti kitų paslaugų. Ši tvarka turėtų įsigalėti rugsėjo 13 d., tačiau įmonėms leidžiama pradėti ją taikyti ir anksčiau. Neturintys galimybių paso taip pat uždarose patalpose privalės dėvėti veido kaukes, kai jį turintys nuo šios prievolės bus atleisti.