Įžeidinėjimai skrieja iš pasisakančių prieš neapykantos kalbą lūpų
Seimo nariams posėdžiaujant nuotoliniu būdu neišvengiama ne tik kartas nuo karto ekranuose pasirodančių pikantiškų vaizdelių. Kartais čia liejasi ir pritrenkiantys pasisakymai bei ne patys gražiausi epitetai vienas kito atžvilgiu.
Tokie epitetai praėjusią savaitę pasipylė ir Seimo žmogaus teisių komiteto posėdyje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nario Dainiaus Kepenio atžvilgiu.
Iš Vilniaus miesto savivaldybės darbuotojo skridę nekorektiški epitetai nepatiko ir kitiems posėdyje dalyvavusiems, todėl buvo kreiptasi į posėdžiui pirmininkavusį Žmogaus teisių komiteto pirmininką „laisvietį“ Tomą Vytautą Raskevičių. Jis į D. Kepeniui mestą įžeidimą sureagavo tik po kolegų išsakytos pastabos.
Įžvelgia žiniasklaidos taikomus dvigubus standartus
Sekmadienį D. Kepenis savo socialinėje feisbuko erdvėje pasidalino atsakomuoju įrašu po to, kai Seimo žmogaus teisių komiteto posėdžio metu „netyčia“ buvo išvadintas „lavonu“.
Politikas atkreipė dėmesį, kad tokie epitetai skrieja ne iš ko kito, kaip iš tų, kurie patys griežtai pasisako prieš neapykantos kalbą, lūpų. Seimo narys pareiškė niekada į tokius pareiškimus nekreipiantis didelio dėmesio, kadangi patyčių ir pykčio kupinas kalbas dažniausiai inspiruoja politiniai oponentai, kurie tik ir siekia trikdyti normalų Seimo nario darbą.
„Bet šį kartą problema giliašaknė ir tiesiogiai susieta su „Naujos realybės“ kūrėjais Lietuvoje ir pasaulyje. Jų „kūryba“ apima daug sričių – nuo tautinių valstybių atidavimo valdyti bankams ir korporacijoms, „pakoregavimo“ jų kalbos, tradicijų, papročių iki konstitucijos ir įstatymų pertvarkymo pagal „Great reset“ ideologiją“, – savo paskyroje rašė D. Kepenis.
D. Kepenis stebėjosi ir kreivų veidrodžių karalyste Lietuvoje – po tokio akibrokšto nebuvo sulaukta jokio sisteminės žiniasklaidos dėmesio – kaip nieko ir nebūta. O štai, pasak jo, jei situacija būtų apversta į kitą pusę ir tokį įžeidimą išgirstų koks „laisvietis“, o dar ir pačiame partnerystės įstatymo svarstymo įkarštyje, tikriausiai reakcija būtų visai kita.
„Pykčio, neapykantos, patyčių bangos toli pasiektų. O dabar? Gerai, kad dar gyva „Respublika“, – rėžė parlamentaras.
Seimo narį Dainių Kepenį išvadino „lavonu“
Pekla dėl įžeidinėjimų, skriejančių iš valstybės tarnautojų lūpų, užsikūrė komitetui svarstant Susirinkimų įstatymo pakeitimus. Bekalbant Vytautui Bakui, fone pasigirdo vieno iš posėdžio dalyvių balsas, veikiausiai per neatsargumą dėl neužtildyto mikrofono nuskriejęs į viešumą.
„Žmogaus teisių…. Kepenis sėdi. Koks tas lavonas. Jo jo jo jo…“ – tokiomis frazėmis svaidėsi Vilniaus miesto savivaldybės Administracinės veiklos skyriaus vedėjas Gintaras Leperskas[1].
Į tokią valdininko frazę kaipmat sureagavo V. Bakas: „Kas čia taip dabar įsiterpė?“. O štai komiteto pirmininkas T. V. Raskevičius ir toliau nė nesureagavo į tokį D. Kepenio pusėn skriejusį įžeidimą ir nekreipdamas į tai jokio dėmesio, vedė posėdį toliau, iki kol ta tema posėdžio metu pasisakė parlamentaras Tomas Bičiūnas.
„Aš norėčiau sureaguoti į čia mūsų esamų svečių komentarus. Girdėjau, kad ant kito Seimo nario buvo pasakyti labai nekorektiški žodžiai. Tai, pirmininke, kažkaip ir jūs į tai sureaguokite, kad tie, kurie ateina, nesisvaidytų čia savo nuomone viešai“, – vaizdo įraše kalbėjo T. Bičiūnas.
Tačiau net ir po tokių parlamentarų pastabų, komiteto pirmininko, panašu, ši frazė nelabai sudomino. T. V. Raskevičius pabrėžė kaip komiteto pirmininkas negalintis atsakyti už svečių naudojamas formuluotes, tačiau pridūrė raginantis visus komiteto posėdyje dalyvaujančius laikytis etikos ir pagarbos vienas kitam standartų. Ir toliau kaip niekur nieko vedė posėdį.
Į viešą įžeidimą sureagavo pats D. Kepenis ir kreipėsi į T. V. Raskevičių, kuris, kaip jis pabrėžė, yra labai tvirtai nusistatęs prieš neapykantos ir pykčio kalbą, prašydamas išsiaiškinti, kas posėdžio metu sau leido taip kalbėti.
„Apgailestauju, jei jums, Dainiau, buvo nemalonus tas komentaras, o mes komitete po posėdžio atsuksime tą įrašą ir tuomet atitinkamai suformuluosime komiteto poziciją ir kreipsimės į tą instituciją, kuriai atstovauja tą komentarą išsakęs žmogus. Dar kartą apgailestauju, kad komitete teko girdėti tokią pastabą savo atžvilgiu“, – kalbėjo T. V. Raskevičius.
Tačiau posėdyje taip pat dalyvavęs liberalas Eugenijus Gentvilas paragino komiteto pirmininką nedaryti išvadų, kad jeigu D. Kepeniui nebuvo maloni ši pastaba, kam nors ji apskritai buvo maloni.
„Kiauliškas“ elgesys kaip reta
Į tokį akibrokštą sureagavo ir Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė, pareiškusi, kad jos paviešintame vaizdo įraše iš nuotolinio Seimo žmogaus teisių komiteto posėdžio – kaip reta „kiauliško“ elgesio pavyzdys.
„Mere Šimašiau, gal atsiprašysit už pavaldinį – Vilniaus miesto savivaldybės Administracinės veiklos skyriaus vedėją darbo metu? Nes iš kalbėjimo aišku, kad pats jis nesusivoks atsiprašyt. O gal Jūs, Aušrine Armonaite, atsiprašysit už savo partijos gėdą?“ – savo socialinio tinklo platformoje viešai klausė A. Širinskienė.