Valdantieji nušalino opoziciją nuo posėdžių vedimo
Panašu, kad Lietuvos Seime opozicija nebereikalinga, mat valdantieji savavališkai ėmė ir pašalino jos vicepirmininkus iš birželio mėnesio parlamento posėdžių vedimo grafikų. Dėl to ketvirtadienį Seime užvirė aistros – opozicija net paliko Seimo posėdžių salę.
Kibirkštis tarp valdžios atstovų įžiebė trečiadienį skubiai sušauktas neeilinis Seimo posėdis, apie kurį parlamentarai sužinojo tik antradienio vakarą gerokai po darbo valandų – apie 20 val.
Minėtame neeiliniame posėdyje buvo svarstomas žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko likimas po to, kai opozicinė Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“, surinkusi 56 parlamentarų parašus inicijavo ministrui interpeliaciją.
Nepasitikėjimą ministru tada pareiškė ir „valstiečiai“, socialdemokratai, „darbiečiai“, Lietuvos regionų bei demokratų frakcijų atstovai[1].
Valdančiųjų sprendimą pavadino demaršu prieš opoziciją
Opozicija šiame svarstyme nedalyvavo ir akcentavo, kad taip pasielgė todėl, kad valdantieji tik antradienio vakarą paskelbė apie neeilinio posėdžio sušaukimą, kai dauguma Seimo narių jau ilsėjosi po darbo.
Neabejojama, kad toks skubus ir vėlyvas neeilinio pasėdžio sušaukimas turėjo būti naudingas pačiam K. Navickui ir valdantiesiems tikintis, jog dauguma parlamentarų į posėdį nesusirinks ir taip pavyks išgelbėti ministrą. Tokios prognozės iš tiesų pasitvirtino: opozicijai boikotavus neeilinį posėdį, ministras savo poste išliko, tačiau jau šį rytą valdantieji pateikė minėtą akibrokštą.
Ketvirtadienio rytą Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas prieš plenarinį posėdį žurnalistus informavo, kad visi opozicijos atstovai, kurie paprastai popiet pirmininkaudavo Seimo posėdžiams, nuo šių pareigų nušalinti.
„Taip nušalinti opozicijos atstovai, Seimo vicepirmininkai, nuo Seimo plenarinių posėdžių pirmininkavimo visą birželio mėnesį“, – pirmininkavimo grafiką žurnalistams rodė socialdemokratas.
Anot jo, tai padaryta be jokio paaiškinimo.
„Tiesiog atsiuntė ir viskas“, – sakė jis. – Tai reiškia, kad opozicijos atstovai Seimo posėdžiuose nereikalingi.“
Tokį valdančiųjų sprendimą jis pavadino demaršu prieš opoziciją.
Opozicija nepasimetė ir susivienijo
Smūgio iš valdančiųjų sulaukę opozicijos atstovai nepasimetė ir palikę Seimo salę, pasirinko posėdžiauti atskirai nuo valdančiųjų kitoje parlamento vietoje.
„Nežinau, koks jūsų tikslas buvo? Ar sumenkinti opoziciją, ar išgelbėti ministrą Kęstutį Navicką, bet faktas, kad opozicija susivienijo, opozicija šiandien yra vieninga. Tęsti posėdžio tokioje aplinkoje tikrai negalime, organizuojame pasitarimą Kovo 11-sosios salėje, tęsime darbą ten“, – po valdančiųjų akibrokšto pranešė Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas.
Po šių žodžių opozicijos atstovai ir paliko salę[2].
„Galutinai sutrypė demokratijos likučius ir Seimą bando padaryti vaikų darželiu“
Opozicijos atstovams paliekant Seimo salę, Seimo vicepirmininkas „darbietis“ Andrius Mazuronis sakė, kad nuo pirmininkavimo nušalinę opozicijos atstovus valdantieji „galutinai sutrypė demokratijos likučius“.
„Paskutinis lašas šiandien buvo, kai opozicijos atstovai buvo išbraukti iš pirmininkavimo grafiko birželio mėnesį, nepaisant jokių demokratinėse tradicijose nusistovėjusių normų, kad parlamento darbe dalyvauja tiek pozicijos, tiek opozicijos atstovai. Pozicija galutinai bando ištrinti opoziciją iš politinio žemėlapio ir galutinai bando Seimą padaryti vaikų darželiu“, – kalbėjo A. Mazuronis.
Panašiai savo socialinio tinklo Facebook paskyroje trečiadienio rytą prie nuotraukos, kurioje matomi posėdžiaujantys tik pozicijos atstovai, paliko prierašą ir V. Fiodorovas:
„Neeilinis Seimo posėdis iš išskaičiavimo – valdantieji šiandien gelbėja žemės ūkio ministrą VIENI. Spektaklis – ne kitaip”.
Stengėsi švelninti situaciją
Alternatyviai vykstančiam posėdžiui pirmininkaujantis Seimo vicepirmininkas „valstietis“ Jonas Jarutis sakė, kad darbotvarkėje numatyta aptarti veiksmų planą ir reikalavimus daugumai.
„<…> deja, tokia situacija susidarė, kad parlamente dauguma bando pastatyti opoziciją į vietą, ačiū opozicijai, kad susitelkėm ir padarėm, ką turėjom padaryti. <…>“, – sakė J. Jarutis.
Opozicija nusprendė sudaryti darbo grupę, kuri iki ketvirtadienio 14 val. parengs rezoliucijos projektą su reikalavimais valdantiesiems, ir tuomet kvies valdančiųjų atstovus juos išklausyti. Iki to laiko opozicijos posėdyje padaryta pertrauka.
Tuo metu stengdamasis švelninti situaciją ir sausus iš balos ištraukti košės privirusius valdančiųjų atstovus konservatorių lyderis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ketvirtadienį plenarinio posėdžio pradžioje viešai kreipėsi į Seimo vadovybę, kad ši ištaisytų klaidą ir grąžintų opozicijos atstovus pirmininkauti posėdžiams.
O pirmasis vicepirmininkas konservatorius Jurgis Razma vis dar stengėsi detalizuoti neva pačios opozicijos sukurtą konfliktinę situaciją ir dėl ko su ja taip buvo pasielgta:
„Suprantama, kad boikotuojantys vicepirmininkai pirmininkauti posėdžiui nebūtų galėję.“
J. Razma pažadėjo ištaisyti „nesusipratimą“, jei opozicijos atstovai vis dėlto nutartų likti dirbti plenarinių posėdžių salėje.
Parlamento vadovė: „Sumaišties jokios nėra“
Parlamento vadovė šioje situacijoje nieko rimto neįžvelgė, o susidariusią situaciją vadino lengvai sprendžiamais nesklandumais.
„Sumaišties jokios nėra. Yra tam tikras opozicijos susierzinimas dėl nepavykusios interpeliacijos. Iki šios dienos buvo vieni priekaištai. Aš vakar buvau susitikusi, beje, su opozicijos frakcijų seniūnais ir mes kalbėjome pakankamai konstruktyviai. Apie pirmininkavimą posėdžiams klausimas yra naujas, bet jis labai lengvai išsprendžiamas. Tiesiog natūralu, kad turiu pasirengti tokiai galimybei, kad kolegos ir toliau boikotuos posėdžius – kažkas juos turi vesti“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Darbietis A. Mazuronis, kuris yra vienas iš Seimo vicepirmininkų, teigė, kad paskutinis lašas opozicijos kantrybės taurėje buvo jų atstovų išbraukimas iš posėdžių pirmininkavimo grafiko.
„Ši kadencija man ketvirta parlamente ir aš pirmą kartą mačiau tokį pirmininkavimo grafiką“, – tvirtino politikas.