Vairuotojai piktinasi – „Waze“ neberodo policijos įspėjimų

LietuvaG. B.
Suprasti akimirksniu
„Waze“
Programa „Waze“ neberodo informacijos apie policiją. Brett Jordan/Unsplash nuotrauka

Informacija apie pareigūnų buvimo vietą dingo

Lietuvoje, kaip ir kitose pasaulio šalyse, yra ne vienas būdas sužinoti, kur vairuotojų gali laukti policijos pareigūnai ir patikrinimai. Vienas tokių būdų yra daugeliui gerai žinoma programėlė „Waze“. Vis dėlto, neseniai pastebėta, kad pastaruoju metu ji nerodo dalies informacijos[1].

Policijos įspėjimai neveikia visiems vartotojams Lietuvoje, taip pat ir kitose Europos šalyse, tokiose kaip Portugalija, Jungtinė Karalystė, Vokietija, Italija, Kipras. Funkcija neveikia ir Australijoje, Brazilijoje.

Ši funkcija išjungta serveriuose, tad jokios alternatyvos nepadeda. Kodėl funkcija išjungta būtent dabar? „Waze“ bendruomenės atstovų Lietuvoje teigimu, dėl to kalti techniniai gedimai. Būtent dėl jų yra išjungta dalis programos funkcijų, pavyzdžiui, vartotojų pranešimai.

Dalis „Waze“ funkcijų neveikia dėl techninių gedimų

„Waze“ atstovų teigimu, šiuo metu yra susiduriama su problemomis, kurios paveikia uždarymų ir įspėjimų rodymą „Map Tool“ ir „Waze“ programėlėje.

Skelbiama, kad kai kurios programos funkcijos išjungtos dėl programinės įrangos klaidų. Problema pastebėta vartotojų, kurie pastebėjo policijos spąstus maršruto peržiūros ekrane, tačiau naudojant navigaciją, įspėjimai nebuvo rodomi.

Kol kas nėra aišku, kada programos funkcijos vėl grįš į įprastą veikimą. „Waze“ yra itin populiari navigacijos programa. Ji gali būti naudojama ne tik kaip navigacija, tačiau padeda sužinoti realaus laiko informaciją apie eismo situaciją, ribojimus kelyje ir pan.

Policija
Policija žino apie vairuotojų praktiką pranešti dėl pareigūnų budėjimo keliuose. ELTA nuotrauka

Piliečiai vieni kitus apie policiją perspėja ir socialiniuose tinkluose

Tai, kad vairuotojai nori iš anksto žinoti apie kelyje galbūt būdinčius policijos pareigūnus, organizuojamus reidus ar kitas akcijas, nėra naujiena. Juk daugelį metų tokie perspėjimai buvo pamirksėjimas lempomis, o dabar tokios informacijos dalijimasis persikėlė ir į socialinių tinklų erdvę.

Policijos departamento Viešosios tvarkos biuro vadovas Vytautas Grašys neslepia, jog policija žino, kad yra ir tam tikros programėlės, kuriose galima pažymėti vienoje ar kitoje vietoje patruliuojančius policijos pareigūnus[2]

Vis tik, jo teigimu, asmenims reikia susivokti, kad galbūt perspėjama ne tik apie greičio viršytojus, bet apie asmenis, kurie daro ar yra padaręs nusikalstamą veiką, automobilyje veža draudžiamas priemones arba net pagrobtą žmogų. Kita vertus, V. Grašio teigimu, tokių perspėjimų ar pamirksėjimų mažėja, žmonės jaučiasi atsakingesni. Padeda ir kasmet organizuojamos policijos priemonės, kuomet tikrinamas blaivumas, greičio viršijimas ir pan.

Dalies ekspertų teigimu, pranešimai apie keliuose budinčius pareigūnus turi ir naudos, ir žalos. Teigiama, kad jei žmogus vairuoja automobilį ir skaito „Facebook“ informaciją, tai jau kelią pavojų. Tačiau jei vairuotojas, manydamas apie konkrečioje vietoje esančius pareigūnus eisme dalyvauja atsakingiau, tai gali paskatinti teigiamus vairavimo įpročius[3].

Nors įprastai toks elgesys yra vertinamas kritiškai, manoma, kad tokie perspėjimai gali atlikti ir prevencinį darbą. Pavyzdžiui, jei nors vienas išgėręs vairuotojas, pamatęs, kad kelyje, kuriuo ruošiasi važiuoti, yra policijos, atsisakys savo kelionės, tai jau gali būti teigiamas dalykas.

Iš tiesų, praktika pranešti apie budinčius kelyje pareigūnus nėra nauja. Jau prieš daug metų kai kuriose radijo stotyse buvo net atskiros laidos, kuriose buvo galima pranešti, kur stovi policija, žmonės vieni kitus visada stengdavosi informuoti mirktelėjimu šviesomis. Net buvo girdima istorijų, apie specialias racijas naudojančius žmones, kurie prisijungia prie sunkvežimių ir taksi automobilių dažnių bei sužino ne tik apie policijos reidus, bet ir kitus įvykius, pavyzdžiui, avarijas.