Vaikų prievartautojai Tenesyje bus baudžiami mirties bausme

Pasaulis, TeisėG. B.
Suprasti akimirksniu
Įstatymai
Vaikų prievartautojai Tenesyje baudžiami itin griežtai. Tingey Injury Law Firm/Unsplash nuotrauka

Tenesyje – mirties bausmė vaikų išnaudotojams

Tenesio valstijos gubernatorius Billas Lee patvirtino teisės aktą, kuriuo leidžiama skirti mirties bausmę už vaikų išprievartavimą.

Naujuoju Tenesio įstatymu, kuris įsigalios liepos 1 d., valstijai leidžiama taikyti mirties bausmę, kai suaugęs asmuo nuteisiamas už vaiko išžaginimą sunkinančiomis aplinkybėmis[1]. Nuteistieji gali būti nuteisti mirties bausme, įkalinimu iki gyvos galvos be galimybės būti paleistiems lygtinai arba įkalinimu iki gyvos galvos.

Floridos valstijos gubernatorius Ronas DeSantis beveik prieš metus priėmė panašų įstatymo projektą. Praėjus keliems mėnesiams po jo priėmimo, gruodžio mėnesį Floridos apygardos prokurorai paskelbė, kad siekia mirties bausmės vyrui, kaltinamam jaunesnio nei dvylikos metų amžiaus nepilnamečio seksualiniu prievartavimu. Mirties bausmės informacijos centro duomenimis, ši byla laikoma pirmąja byla, nagrinėjama pagal naująjį įstatymą.

Aidaho įstatymų leidėjai anksčiau šiais metais irgi pritarė panašiam teisės aktui, tačiau pasiūlymas galiausiai užstrigo Senate.

Po tokių iniciatyvų, demokratų įstatymų leidėjai ir vaikų teisių gynėjai nerimauja, kad įstatymas gali įvaryti daugiau baimės prievartavimo aukoms. Manoma, jog pasisakius apie prievartą ir žinant, kad nusikaltėliui gali būti įvykdyta mirties bausmė, daug vaikų tiesiog neprabils. Kiti teigė, kad nusikaltėliai taip gali būti priversti nužudyti savo aukas, kad išvengtų griežtesnės bausmės.

JAV mirties bausmės vykdymo įstatymas numato, kad nusikaltimai turi būti susiję su aukos mirtimi arba išdavyste prieš vyriausybę, kad būtų galima skirti mirties bausmę.

Beveik prieš 40 metų Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad mirties bausmė yra per griežta bausmė už seksualinę prievartą, o 2008 m. teisėjai priėmė panašų sprendimą byloje dėl vaiko išžaginimo.

Šiuo metu Tenesyje visos mirties bausmės vykdymas sustabdytas, nes valstijos pareigūnai peržiūri mirtinos injekcijos proceso pakeitimus.

Nusikaltimai
Už vaikų tvirkinimą Tenesyje gresia mirties bausmė. Bernard Hermant/Unsplash nuotrauka

Diskusijos dėl mirties bausmės taikymo Tenesyje tęsiasi jau ne vieną šimtmetį

1838 m. Tenesis tapo pirmąja valstija, kurioje buvo atsisakyta tradicinio privalomo mirties nuosprendžio ir prisiekusiesiems suteikiama teisė savo nuožiūra skirti bausmę už žmogžudystę nuteistiems asmenims[2].

Progreso epochoje (1890-1920 m.) Tenesis buvo vienintelė buvusi Konfederacijos valstija, įstatymiškai panaikinusi mirties bausmės vykdymą už nužudymą. Tenesis taip pat buvo paskutinė pietinė valstija, atnaujinusi mirties bausmės vykdymą naujaisiais laikais.

1915 m., Tenesio valstijos įstatymų leidėjai net panaikino mirties bausmę už žmogžudystę, bet tada įstatymo projektą vetavo gubernatorius. Nepaisant to, mirties bausmės uždraudimas vis tiek įsigaliojo, nes veto buvo atidėtas, bet po kelerių metų, 1919 m., mirties bausmė vėl buvo įteisinta.

1965 m. Tenesio gubernatorius Frankas Klementas sušvelnino bausmes po to, kai mirties bausmės panaikinimo įstatymo projektas buvo atmestas tik vienu balsu.

1990 m. Tenesis tapo viena iš pirmųjų keturių valstijų, kurioje mirties bausmė pradėta netaikyti protinę negalią turintiems asmenims. 2021 m. Tenesio įstatymų leidžiamoji valdžia balsavo už įstatymų projektus, pagal kuriuos būtų sukurtas teisinis mechanizmas, leidžiantis mirties bausme nuteistiems kaliniams užginčyti mirties nuosprendį remiantis tuo, kad jie turi protinę negalią.

2022 m. atlikus nepriklausomą Tenesio egzekucijų vykdymo praktikos tyrimą, buvo padaryta išvada, kad 2018-2022 m. valstija, vykdydama septynias egzekucijas ir rengdamasi aštuntajai, pakartotinai nesilaikė savo protokolų.

2023 m. gubernatorius B. Lee paskelbė, kad Tenesis neatnaujins mirties bausmės vykdymo, kol valstija neišspręs sisteminių problemų, susijusių su mirties bausmės vykdymo protokolo administravimu.

Mirties bausmė
Didelė dalis amerikiečių vis dar palaiko mirties bausmę. Tim Hufner/Unsplash nuotrauka

JAV vis dar vyrauja palankus požiūris į mirties bausmę

Dėl mirties bausmės moralinių, etinių ir teisinių pasekmių JAV intensyviai diskutuojama dešimtmečius. Juk beveik visos kitos išsivysčiusios šalys panaikino mirties bausmę, o Amerika tokio sprendimo dar nepriėmė.

2022 m. JAV buvo tarp penkių šalių šalys, kuriose buvo įvykdyta daugiausia mirties bausmės egzekucijų. Kitos šalys buvo Kinija, Iranas, Saudo Arabija ir Egiptas[3].

Tačiau apklausos rodo, kad nepaisant kitų šalių praktikos, didelė dalis JAV piliečių palaiko mirties bausmės taikymą.

„YouGov“ apklausa rodo, jog amerikiečiai mano, kad mirties bausmė kartais turėtų būti taikoma tam tikrų sunkių nusikaltimų, pavyzdžiui, žmogžudysčių ir terorizmo, atvejais[4].

Lyginant mirties bausmę su įkalinimu iki gyvos galvos, manoma, kad pirmoji bausmė yra ekonomiškesnė ir labiau atgraso nuo nusikaltimų. Daugelis amerikiečių taip pat mano, kad mirties bausmė paprastai taikoma teisingai, nors kiti ir įžvelgia jos taikymo skirtumų dėl rasės, lyties ir klasės.

Remiantis pačių naujausių apklausų duomenimis, 62 proc. JAV piliečių mano, kad mirties bausmė turėtų būti taikoma, įskaitant 51 proc. demokratų ir net 80 proc. respublikonų.

Savo ruožtu Europos Sąjunga (ES) tvirtai pasisako prieš mirties bausmę. Jos panaikinimas yra pagrindinis Bendrijos žmogaus teisių politikos tikslas. Be to, mirties bausmės panaikinimas yra išankstinė stojimo į ES sąlyga. Europoje mirties bausmė toliau aktyviai taikoma tik Baltarusijoje.