V. Zelenskis su „pergalės planu“ sieks NATO narystės ir paramos iš JAV

Nuomonės, Pasaulis, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Susitikimas Vilniuje
Nors Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis (kairėje) teigia, kad turi pergalės planą, jo oponentai Maskvoje tai vertina skeptiškai, asociatyvi Eltos nuotrauka

Rugsėjo pabaigoje Ukrainos „pergalės planas“ bus pristatytas JAV prezidentui

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė visiškai pasirengęs Ukrainos „pergalės planui“. Laukiama, kad rugsėjo pabaigoje jis bus pristatytas JAV prezidentui Džo Baidenui (Joe Biden) bei kandidatams į prezidentus Donaldui Trumpui ir Kamalai Haris, taip pat JAV Kongresui. Koks yra „pergalės plano“ tikslas, ką jis apima ir kaip jis vertinamas?[1]

V. Zelenskis rugpjūčio pabaigoje paskelbė apie „pergalės plano“ rengimą. Jis pažymėjo, kad planą sudaro keturios kryptys, o Ukrainos ginkluotųjų pajėgų invaziją į Kursko regioną pavadino viena iš jų.

Pasak V. Zelenskio, plane taip pat minima Ukrainos strateginė vieta pasaulio saugumo infrastruktūroje bei diplomatinėmis ir ekonominėmis priemonėmis „į vietą pastatyta“ Rusija. Interviu CNN Ukrainos prezidentas patikslino, kad plane yra penktasis punktas, kurio Kijeui reikės pasibaigus karo veiksmams, tačiau detalių nepateikė.[2]

Rugsėjo 18 dieną V. Zelenskis savo vakarinėje kalboje paskelbė, kad „pergalės planas“ yra visiškai paruoštas, o dabar tereikia ryžto jį įgyvendinti. Jis pabrėžė, kad nėra ir negali būti jokios alternatyvos taikai, taip pat atmetė galimybę įšaldyti konfliktą bei kitas galimybes, kurios karo veiksmus perkeltų į kitą etapą.

Nepaisant skambių kalbų, V. Zelenskis vis dar neatskleidžia „pergalės plano“ detalių

Jis paminėjo, kad plane, be kita ko, kalbama apie labai stiprią karinę paramą ir sprendimą dėl ekonominės paramos.

Prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailas Podoliakas sakė, kad „pergalės planas“ apima investicijų į karinę gamybą Ukrainoje didinimą, sankcijų Rusijai auditą, taip pat Ukrainos gebėjimą savarankiškai pasirinkti savo vaidmenį pasaulio politikoje ir prisijungti prie bet kokių aljansų.[3]

„Pergalės planu“ siekiama sustiprinti Kijevo pozicijas pasiekus taiką, rašo „Le Monde“, cituodamas šaltinį. Pasak laikraščio, vykdydamas šią strategiją, V. Zelenskis nori gauti Dž. Baideno patikinimą – prieš jam paliekant JAV prezidento postą – kad Ukraina bus pakviesta į NATO pasibaigus konfliktui.

Pasak „Bloomberg“ šaltinių, V. Zelenskis taip pat ketina siekti Ukrainos įstojimo į Europos Sąjungą, susitarimų ekonomikos ir saugumo srityje pasirašymo ir šiuolaikinių ginklų tiekimo tęsimo.[4]

Į „pergalės planą“ bus įtrauktas išsamus Ukrainai gyvybiškai svarbių karinių išteklių sąrašas ir prašymas leisti atakuoti Rusijos teritoriją ilgojo nuotolio raketomis, teigia „Kyodo“, cituodamas aukšto rango vyriausybės pareigūną.

Visų pirma, pasak pašnekovo, plane bus nurodyti konkretūs ginklų tipai, jų skaičius, pristatymo laikas ir numatomas poveikis mūšio laukui. „Pergalės plano“ ekonominė kryptis numato investicijas į raketų ir dronų gamybos plėtrą Ukrainos teritorijoje, taip pat naujų sankcijų Rusijai įvedimą, rašo agentūra.

Politiniai žingsniai pagal Ukrainos planą apims prašymą dėl skubios Ukrainos narystės NATO, o diplomatiniu lygmeniu bus pažymėtas poreikis stiprinti santykius su Globaliųjų Pietų šalimis, teigia „Kyodo“ pašnekovas.[5]

„Pergalės plano“ tikslas yra priversti Rusiją vesti prasmingas derybas taikos viršūnių susitikime”, – RBC Ukrainai sakė šaltinis iš V. Zelenskio aplinkos.

Ukrainos prezidentas ketina pristatyti „pergalės planą“ Amerikos administracijai ir kandidatams į JAV prezidentus per vizitą Niujorke, kur paskutinę rugsėjo savaitę vyks JT Saugumo Tarybos ir Generalinės Asamblėjos posėdis.

Jungtinės Valstijos išnagrinėjo V. Zelenskio iniciatyvą ir mano, kad plane numatytos strategijos veikia, sakė JAV nuolatinė atstovė prie JT Linda Tomas-Grenfield. Pasak jos, Vašingtonas turi suprasti, kaip galima planą paviešinti valstybių vadovams per jų vizitą Niujorke.

„Turime vilties pasiekti tam tikrą pažangą“, – sakė L. Tomas-Grenfield.

Valstybės departamentas susipažino su „pergalės plano“ elementais ir sutinka su JAV nuolatinio atstovo prie JT vertinimu, patikino JAV užsienio reikalų ministerijos atstovas Metju Milers (Matthew Miller).

CNN šaltiniai teigia, kad demokratų kandidatė Kamala Haris su V. Zelenskiu susitiks rugsėjo pabaigoje.[6]

D. Trumpas taip pat neatmetė galimybės asmeniškai susitikti su Ukrainos prezidentu, rašo „Reuters“.

Rusijos karinės operacijos Ukrainos „pergalės planas“ nekeis

Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas pabrėžė, kad Rusija tęsia karinę operaciją ir pasieks savo tikslus, nepaisant to, kad Kijevas turi „pergalės planą“.

Federacijos Tarybos tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas Vladimiras Džabarovas V. Zelenskio pareiškimus apie „pergalės planą“ pavadino nesąmone, atsižvelgiant į Kijevo nuostolius.

„Jo pergalingi planai gali išsipildyti, bet ne jam, o Ukrainos elitui, kuris jį pakeis ir kuris supras, kad reikia ne kovoti su Rusija, o gyventi taikiai ir draugiškai“, – „Lenta.ru“ sakė senatorius.

Praktiškai V. Zelenskio planas taps „bėdų planu Ukrainos žmonėms“, pokalbyje su „RIA Novosti“ nurodė Valstybės Dūmos saugumo komiteto narys Michailas Šeremetas. „V. Zelenskiui nereikia kurti pergalės planų. Jo laukia vienas planas – pasidavimo planas. Jokie kiti planai nepraeis ir neveiks“, – patikino pavaduotojas.