Ukrainos parlamente pristatytas ilgai lauktas „Pergalės planas“
Šiandien Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo šalies parlamente pristatė ilgai lauktą ir aptarinėtą Ukrainos pergalės planą.
Oficialų planą sudaro penki punktai: kvietimas prisijungti prie NATO, gynybos aspektas, atgrasymas nuo Rusijos agresijos, ekonomikos augimas ir bendradarbiavimas bei pokario saugumo architektūra.
Planas taip pat apima tris slaptus priedus, kurie buvo perduoti tarptautiniams partneriams ir vėliau bus aptarti privačiai.
Ukrainos valdančiosios partijos parlamento vadovas Davidas Arakhamia sakė, kad įslaptintos dalys bus pristatytos ir frakcijų vadovams, o „Pergalės planą“ ketvirtadienį V. Zelenskis pristatys ir Europos Sąjungos (ES) aukščiausiojo lygio susitikime.
„Ukrainos pergalės planas – tai planas, kaip sustiprinti mūsų šalį ir mūsų pozicijas. Būti pakankamai stipriems, kad užbaigtume karą“, – sakė V. Zelenskis savo kalboje įstatymų leidėjams.
Plane išskiriamas prisijungimas prie NATO, tolimojo nuotolio ginklų tiekimas
Ukrainos kvietimas įstoti į NATO užėmė pirmąją vietą plano sąraše. Ukraina paraišką dėl narystės pateikė 2022 m. rugsėjį, tačiau iki šiol negavo aiškaus signalo iš sąjungininkų dėl galimo prisijungimo datos.
„Suprantame, kad narystė NATO yra ateities, o ne dabarties klausimas“, – sakė V. Zelenskis, tačiau pridūrė, kad iš karto pasiūlytas kvietimas parodytų Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, kad jo geopolitiniai skaičiavimai yra klaidingi[1].
V. Zelenskis pridūrė, kad Ukraina yra „demokratinė tauta, kuri įrodė, kad gali apsaugoti visų mūsų bendrą gyvenimo būdą“.
Antruoju „Pergalės plano“ punktu pabrėžiama būtinybė perkelti karą į Rusijos teritoriją. Taip esą bus užkirstas kelias galimam „buferinių zonų“ kūrimui Ukrainos teritorijoje.
V. Zelenskis taip pat ragino partnerius „panaikinti apribojimus naudoti didelio nuotolio ginklus visoje Rusijos okupuotoje Ukrainos teritorijoje, Rusijos teritorijoje ir priešo karinei infrastruktūrai naikinti, taip pat padėti aprūpinti rezervo brigadas“.
Trečiame punkte kalbama apie nebranduolinį atgrasymą. Ukraina siūlo „visapusišką nebranduolinio strateginio atgrasymo paketą savo teritorijoje“, kuris apsaugotų šalį nuo būsimos agresijos. Šis punktas išsamiai išdėstytas tik JAV, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Prancūzijos, Prancūzijos ir Italijos vadovams.
„Ukraina siūlo savo teritorijoje dislokuoti kompleksinį nebranduolinių strateginių atgrasymo priemonių paketą“, – sakė V. Zelenskis savo įstatymų leidėjams.
Ketvirtoje plano dalyje išskiriami Ukrainos gamtiniai ištekliai – uranas, titanas, litis ir kiti bei jų panaudojimas. Šiais ištekliais Ukraina siekia pagrįsti savo ekonomikos atsistatymo potencialą ir siūlo specialų susitarimą dėl bendrų investicijų ir šių išteklių naudojimo su ES ir JAV.
Kartu taip pat raginama toliau didinti tarptautines sankcijas Rusijai. Dalis šio punktu taip pat yra įslaptinta, ja pasidalinta buvo tik su Vakarų partneriais.
Penktoji dalis yra susijusi su geopolitine situacija, numatoma karui pasibaigus. Ukrainos vadovas išskyrė, kad jo šalies karinės pajėgos ateityje galėtų ženkliai sustiprinti NATO ir Europos žemyno saugumą.
„Jei partneriai sutiks, po karo numatome pakeisti tam tikrus Europoje dislokuotus JAV karinius kontingentus Ukrainos daliniais“, – sakė prezidentas V. Zelenskis.
V. Zelenskis pridūrė, kad jei V. Putinas pasieks savo geopolitinius, karinius, ideologinius ir ekonominius tikslus, kitiems potencialiems agresoriams, ypač Persijos įlankos regione, Indijos ir Ramiojo vandenyno regione bei Afrikoje, tai sudarys didžiulį įspūdį, kad agresijos karai gali būti pelningi ir jiems.
Planas Vakaruose sulaukė riboto populiarumo
„Jei planui bus pritarta, karą galėsime baigti ne vėliau kaip kitais metais“, – sakė Ukrainos vadovas.
Šiame „Pergalės plane“ yra išsamiau išdėstytos sąlygos, kuriomis Ukraina būtų pasirengusi derėtis dėl taikos, tad daugelis tai laiko paskutine Ukrainos priemone, kuria ji siekia sustiprinti savo pozicijas bet kokiose būsimose derybose dėl paliaubų su Rusija.
Tačiau iki šiol nė viena šalis viešai jo neparėmė ir nekomentavo. Keliems didžiųjų Europos šalių lyderiams V. Zelenskis šį planą jau pristatė kelionės po Vakarus metu, tačiau nė vienas iš jų nepranešė, kad pritars planui, o kai kurie išreiškė susirūpinimą dėl V. Zelenskio nustatyto trumpo termino, per kurį sąjungininkės turėjo priimti pagrindinius plano principus[2].
JAV prezidentas Joe Bidenas, kuriam V. Zelenskis pirmą kartą pristatė šį planą per kelionę po JAV, taip pat neparodė didelio viešo palaikymo idėjai. V. Zelenskis ketvirtadienį ketinta pristatyti šį planą ir Europos Vadovų Tarybai.
Į pristatytą planą sureaguoti spėjo ir Kremlius
Kremlius jau sureagavo į V. Zelenskio pristatytą planą ir pasiūlė Kijevui „išsiblaivyti“ bei suvokti vykdomos politikos beprasmiškumą. Kartu Kremlius pareiškė, kad dar per anksti išsamiai komentuoti šią iniciatyvą.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad Ukrainos planas tikriausiai yra „užmaskuotas“ JAV planas, kuriuo, anot jo, siekiama panaudoti Kijevą kovai su Rusija „iki paskutinio ukrainiečio“[3].
„Tačiau ten gali būti ir kitoks planas, kuris gali būti tikrai taikus, t. y. kad Kijevo režimas suvoktų vykdomos politikos beprasmiškumą ir suprastų, kad reikia blaiviai mąstyti ir suvokti priežastis, dėl kurių kilo šis konfliktas“, – sakė D. Peskovas.