Vakarams pristatęs „pergalės planą“, V. Zelenskis ruošia atskirą planą Ukrainai
Be Vakarams pristatyto „pergalės plano“, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis nurodė parengti dar vieną planą, skirtą pačiai Ukrainai. Apie tai pranešė Ukrainos BBC tarnyba, cituodama šaltinius.[1]
Kalbama ne apie alternatyvą minėtam „pergalės planui“, bet apie vidinį veiksmų planą, kuris padėtų šaliai „išgyventi“ karo veiksmų akivaizdoje, nurodoma leidinyje.
Dokumentas bus susijęs su sprendimais kariniame-pramoniniame komplekse, gynyboje, ekonomikoje, socialinėje politikoje ir kitose srityse. Pasak V. Zelenskio, pati Ukraina turėtų imtis veiksmų šiam planui įgyvendinti. Tikimasi, kad iniciatyva bus pateikta iki 2024 m. pabaigos.
„Tikslas yra padaryti viską, kas įmanoma, kad būtų išlaikyta vienybė ir pasiekti rezultatų įvairiose šalies vystymosi srityse“, – BBC aiškino šaltinis V. Zelenskio komandoje.
Planas Ukrainai rengiamas siekiant išvengti gyventojų nepasitenkinimo sukelto sprogimo šalies viduje
Partnerių pagalba ir vidinis darbas yra lygiagretūs procesai, patikslino V. Zelenskio biuro vadovo patarėjas Michailas Podoliakas, komentuodamas BBC duomenis RBC-Ukraine. Jis pažymėjo, kad „pergalės planas“ yra orientuotas į Vakarų partnerius ir jų pajėgumus, o ukrainiečiams reikia paaiškinti, kaip ekonomika turėtų veikti karo veiksmų metu.
„Tačiau vidaus rinkai taip pat reikia stimuliacijos – ką valdžia turėtų daryti šioje ekonomikoje ir panašiai. Tai yra du to paties proceso komponentai“, – nurodė M. Podoliakas.
Pasak jo, V. Zelenskis „nori gauti aiškius struktūrinius paaiškinimus, kas yra atsakingas už tam tikrą kryptį“, ir ką galima padaryti šiose srityse per tam tikrą laikotarpį „atsižvelgiant į poreikį“.
Naujasis V. Zelenskio planas skirtas motyvuoti ukrainiečius, teigė Rusijos Valstybės Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto pirmininko pirmoji pavaduotoja Svetlana Žurova.
„Ukrainos valdžia turi kažką pristatyti žmonėms, kitaip viduje gali įvykti sprogimas. Akivaizdu, kad žmonės negali būti patenkinti tuo, kas vyksta. Todėl, žinoma, būtina viešai pateikti mobilizacijos planus ir kalbėti apie šūkius. Be to, reikia visais įmanomais būdais demonstruoti Vakarų palaikymą, kitaip jais nebus tikima“, – paaiškino A. Žurova.[2]
Vakaruose ir Ukrainoje garsusis V. Zelenskio „Pergalės planas“ vertinamas nevienareikšmiškai
V. Zelenskio „pergalės plane“ yra penki pagrindiniai punktai ir trys slapti priedai. Keturi punktai yra skirti įgyvendinti karo veiksmų metu, penktasis – po karo. Plane numatyta pakviesti Ukrainą į NATO iki konflikto pabaigos, sustiprinti jos gynybą, dislokuoti visapusišką nebranduolinį strateginį atgrasymo paketą ir padėti plėtoti Ukrainos ekonomiką. Penktasis punktas siūlo įtraukti Ukrainos kariuomenę į Europos gynybą pasibaigus konfliktui.
Kijeve „pergalės planas“ vertinamas kaip bandymas įstumti Rusiją į taikos derybas Ukrainai palankiomis sąlygomis. V. Zelenskis pristatė savo iniciatyvą JAV valdžios institucijoms ir ES lyderiams per užsienio vizitus rugsėjo–spalio mėnesiais. Baltieji rūmai sakė remiantys Ukrainos prezidento planą „pasiekti teisingą taiką“.[3]
Amerikos žiniasklaida savo ruožtu rašo, kad V. Zelenskio planas nesukėlė entuziazmo Vašingtone. [4]
Pasak žurnalo „The Economist“ šaltinio, Jungtinės Valstijos mano, kad planas yra „pasmerktas žlugti“, tačiau to tiesiogiai V. Zelenskiui nepasako.[5]
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova iniciatyvą pavadino „Ukrainos ir Ukrainos žmonių nelaimės planu“. Kremlius dokumentą laikė „užmaskuotu JAV planu“ tęsti karinį konfliktą, o patys pasiūlymai buvo efemeriški.