V. Putinas su J. Prigožinu susitiko prabėgus kelioms dienoms po „maišto“

PasaulisSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Jevgenijus Prigožinas
Jevgenijus Prigožinas, Stop kadras

V. Putino ir J. Prigožino pokalbis birželio pabaigoje

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Kremliuje susitiko su privačios karinės grupuotės „Wagner“ nariais ir grupių vadais, įskaitant ir Jevgenijų Prigožiną. Tokią informaciją paviešino valstybės vadovo atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. Pasak jo, susitikimas įvyko birželio 29 d., prabėgus penkioms dienoms po „Wagner“ „sukilimo“.

„Prezidentas surengė tokį susitikimą. Jis pasikvietė 35 asmenis – visus būriu vadus ir grupuotės vadovybę, įskaitant patį J. Prigožiną“, – teigė D. Peskovas, bendraudamas su leidiniu „Liberation“.

Pasak oficialaus Kremliaus atstovo, pokalbis vyko beveik tris valandas. Smulkmenų jis nepateikė, tik patikino, kad prezidentas įvertino grupuotės veiksmus Ukrainos kare ir jos elgesį birželio 24 dieną.

Jis nurodė, kad prezidentas išklausė „Wagner“ vadovybės pasiteisinimus bei pasiūlė jiems tolesnes įsidarbinimo ir panaudojimo kariniuose veiksmuose galimybes.

Spaudos atstovo teigimu, grupuotės vadai pateikė prezidentui savo birželio 24-osios įvykių versiją.

„Jie [„Wagner“ vadai], akcentavo, kad yra ištikimi šalies vadovo ir vyriausiojo karinių pajėgų vado šalininkai bei kariai, taip pat patikino, kad yra pasirengę ir toliau kovoti už Tėvynę“, – sakė D. Peskovas.

Ar buvo Rusijoje „Wagner“ maištas?

Tai, kas vadinama „Wagner“ maištu, prasidėjo birželio 23-osios vakare, kai J. Prigožinas apkaltino Rusijos gynybos ministeriją atakavus grupuotės užnugario stovyklas. Kitą dieną „muzikantai“ užėmė Pietinio karinio štabo, įsikūrusio Rostove prie Dono, pastatą. Vėliau buvo pranešta, kad Voronežo ir Lipecko sritimis „Wagner“ karių kolonos juda link Maskvos.

24-osios dienos vakare Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenos spaudos tarnyba pranešė, kad J. Prigožinas sutiko sustabdyti kariuomenės judėjimą Rusijos teritorijoje. Netrukus informaciją patvirtino ir pats „Wagner“ įkūrėjas. Kremlius į tai atsakė baudžiamojo persekiojimo prieš J. Prigožiną nutraukimu. Karinė grupuotė paliko Rostovą prie Dono ir išvyko į Baltarusiją. Tiesa, po poros dienų Baltarusijos gynybos ministerija informavo, kad nurodytose stovyklose „muzikantai“ taip ir nepasirodė.

Kur dingo J. Prigožinas?

Prabėgus kelioms dienoms po sensacingo pasitraukimo į Baltarusiją, A. Lukašenka pareiškė, kad J. Prigožinas jau vėl yra Rusijoje. D. Peskovas, teigdamas, kad Rusijos vyriausybė neturi nei laiko, nei noro sekti „Wagner“ įkūrėją, šios informacijos nei patvirtino, nei paneigė.

Platformos „Flightradar24“, birželio 27 d. iš Minsko oro uosto pakilo du, su J. Prigožinu siejami, lėktuvai. Vienas pasuko Maskvos, kitas – Sankt Peterburgo kryptimi. Į Rusijos sostinę skrido lėktuvas „Embraer Legacy 600“, borto numeris RA-02795. Tikėtina, kad būtent juo skrido ir „Wagner“ įkūrėjas. Tiesa, kur jis yra šiuo metu, niekas pasakyti negali, bet, sprendžiant iš to, jog „Wagner“ vėl gali veikti Rusijoje ir samdyti naujus žmones, tikėtina, jog „maišto“ istorija buvo sėkmingai užglaistyta ir netrukus J. Prigožinas vėl pasirodys viešumoje.