V. Putinas paskelbė karo padėtį, Ukrainoje jau ribojama elektra

Pasaulis, SaugumasG. B.
Suprasti akimirksniu
Emocijos
Kai žmonės pažymi savo neigiamas emocijas, tai sumažina jų pesimizmą. Mark Daynes/Unsplash nuotrauka.

Ukraina atsidūrė aklavietėje dėl elektros trūkumo, Rusija toliau eskaluoja kovas Pietuose


Dėl pastoviai atakuojamos Ukrainos energetikos infrastruktūros, artėjant žiemai šalyje gali kilti humanitarinė krizė. Šalies pareigūnai praneša, kad Ukraina nuo ankstyvo ketvirtadienio visoje šalyje pradės mažinti elektros energijos vartojimą.


Toks sprendimas priimtas po tai, kai praėjusią savaitę dėl Rusijos aviacijos atakų buvo išjungta trečdalis šalies elektrinių, o orai pradeda šalti. Vyriausybė nurodė ukrainiečiams nuo 7 iki 23 val. kuo labiau sumažinti elektros energijos vartojimą. Ukrainos nacionalinė energetikos bendrovė paragino gyventojus iki ketvirtadienio 7 val. ryto viską įkrauti, nes manoma, kad dėl Rusijos raketų smūgių nutrūks elektros energijos tiekimas.


Dronus kamikadzes galės padėti numušti ir žmonės, besinaudojantys išmaniaisiais telefonais


Pastarosiomis dienomis Rusija suintensyvino raketų ir dronų atakas prieš Ukrainos elektros ir vandens infrastruktūrą. Pranešama, kad Rusija paskutiniosioms atakoms Ukrainoje naudoja Irano gamybos dronus kamikadzes. Jie yra maži, greiti ir lengvai paleidžiami, tačiau pagrindinis jų privalumas yra tas, kad juos sunku aptikti ir juos galima paleisti per atstumą.


Pavadinimas „kamikadzė“ gali būti interpretuojamas tiesiogiai: tai reiškia, kad bepiločiai orlaiviai yra vienkartinio naudojimo[1].


Skirtingai nuo tradiciškesnių, didesnių ir greitesnių karinių bepiločių orlaivių, kurie, numetę raketas, grįžta į bazę, kamikadzių bepiločiai orlaiviai yra suprojektuoti taip, kad atsitrenkia į taikinį ir sprogsta, susprogdindami savo kovinę galvutę ir taip sunaikindami bepiločius orlaivius.


Vis dėlto, jie sudėtingai aptinkami, o įvykdę savo misiją, pridaro daug žalos. Dėl to Ukrainoje pristatyta nauja programėlė mobiliesiems įrenginiams, kuri padės Ukrainos piliečiams koordinuoti veiksmus su kariuomene ir numušti atskrendančius Rusijos dronus ir raketas. 


„Android“ programėlės „ePPO“ versiją jau galima atsisiųsti dabar, o prie jos prisijungę asmenys gali įvesti taikinio, pavyzdžiui, raketos ar savižudžio drono, pavadinimą, nukreipti telefoną į artėjančio taikinio kryptį ir paspausti raudoną mygtuką. Tuomet Ukrainos kariuomenė matys tą žymeklį žemėlapyje ir naudodamasi radaro technologija galės veiksmingiau susekti ir numušti droną[2].


„Priešų atakuojamos bepilotės skraidyklės (UAV) daro didelę žalą mūsų kritinei infrastruktūrai. Jie taip pat kelia didelį pavojų civiliams gyventojams: savižudžiai bepiločiai orlaiviai gali gabenti kelias dešimtis kilogramų sprogmenų, o pataikę į juos sukelia galingą smūginę bangą“, – „Telegram“ paskelbė Ukrainos vyriausybė.


Vyriausybės pranešime taip pat pateikiami Ukrainos piliečiams patarimai, kaip atpažinti ir apsisaugoti nuo atskriejančių dronų:


„Išgirdę tokį garsą, stenkitės patekti į specialiai įrengtą slėptuvę, – sakoma pranešime. – Naudokitės rūsiais, požeminiais pastatų aukštais, požeminėmis automobilių stovėjimo aikštelėmis, praėjimais arba laikykitės „dviejų sienų“ taisyklės“.


Okupuotuose regionuose paskelbė karo padėtį


Kol sostinė ir kiti didieji miestai yra atakuojami bepiločių orlaivių, situacija, regis, dar labiau kaista okupuotuose rusų regionuose.


Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šiose teritorijose paskelbė karo padėtį ir įsakė evakuoti Chersoną, kuris, atrodo, taps kita koncentruota mūšio zona Ukrainoje.


Rusijos statytinis Chersono srityje trečiadienį skubiai paskelbė, kad esą Kyjivas telkia milžiniškas pajėgas, todėl būtina skubiai evakuotis į kairįjį upės krantą.



Elektros trūkumas gali sukelti humanitarinę krizę


Ketvirtadienį, po paskutiniųjų Rusijos raketų ir dronų atakų Ukrainoje, vėl pažeidusių dalies gyvybiškai svarbios infrastruktūros tinklą, Ukraina pirmą kartą nuo karo pradžios skelbia apribojanti elektros energijos naudojimą. Elektros energijos tiekimas bus ribojamas nuo 7 iki 23 valandos, o apie tai pranešė tiek vyriausybės pareigūnai, tiek ir pagrindinis elektros tinklo operatorius „Ukrenergo“[3].


Šalies elektros energijos tiekimo įmonė „Ukrenergo“ savo pranešime „Telegram“ tinkle perspėjo, kad ketvirtadienį elektros energijos tiekimas gali nutrūkti iki keturių valandų ir paragino ukrainiečius įkrauti savo elektros prietaisus ir baterijas:


„Prašome pasirūpinti, kad rytoj iki 7 val. ryto turėtumėte įkrautus telefonus, pakrovėjus, žibintuvėlius ir bateriją“, – sakoma įmonės pranešime[4].


Prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas Kyrylo Tymošenko „Telegram“ tinkle atskirai pranešė, kad elektros tiekimo apribojimai prasidės spalio 20 d.


„Nuo 7 val. ryto iki 23 val. vakaro būtina iki minimumo sumažinti elektros energijos naudojimą. Tai taikoma visų šalies regionų gyventojams. To nepadarius, reikia pasiruošti laikiniems elektros energijos tiekimo nutraukimams. Be to, nuo rytojaus miestuose bus ribojamas gatvių apšvietimo naudojimas“, – sakė K. Tymošenko.


Apie būtinybę taupyti elektros energiją prabilo ir prezidentas Volodymyras Zelenskis.


„Kritinei infrastruktūrai padaryta nauja žala. Šiandien priešas sunaikino tris energetikos objektus. Atsižvelgdami į žiemos sezoną, ruošiamės įvairiems scenarijams. Darome prielaidą, kad Rusijos teroras bus nukreiptas į energetikos objektus, kol su partnerių pagalba sugebėsime numušti 100 proc. priešo raketų ir dronų“, – trečiadienį kalbėjo V. Zelenskis.


Anksčiau trečiadienį V. Zelenskis surengė susitikimą su aukščiausio rango pareigūnais, kad aptartų elektrinių ir kitų energijos tiekimo objektų saugumą. Grupė taip pat apsvarstė nepaprastąsias priemones, jei visoje šalyje nutrūktų elektros energijos tiekimas, o tai kelia vis didesnį susirūpinimą atėjus šaltiems orams.


„Dirbame, kad sukurtume mobiliuosius elektros energijos punktus, skirtus miestų, miestelių ir kaimų kritinei infrastruktūrai“, sakė V. Zelenskis.


Prezidentas taip pat ragino ukrainiečius rimtai žiūrėti į naujus apribojimus, patikindamas, kad planuojami elektros energijos tiekimo nutraukimai bus sutrumpinti, jei bus sutaupyta pakankamai energijos.


„Tam reikia mūsų bendrų pastangų, – sakė jis. – Rytoj jų prireiks dar labiau nei anksčiau.“


Tuo tarpu Kijevo meras Vitalijus Kličko paragino gyventojus vengti naudoti mikrobangų krosneles ir elektrinius virdulius. Jis taip pat liepė parduotuvių savininkams apriboti iškabų ir ekranų apšvietimą.


Infrastruktūrai padaryta milžiniška žala


Vyriausybės ministras Oleksijus Černyšovas antradienį sakė, kad per pastarąsias atakas Ukrainoje nukentėjo 408 objektai, įskaitant 45 energetikos objektus. Daugelis atakų taip pat buvo nukreiptos prieš šiluminės energijos gamyklas, kuriose gaminama energija namams ir įmonėms šildyti. Trečiadienį buvo sunaikinti dar trys energetikos objektai[5].


Nuo spalio 10 d. Ukrainos energetikos sistema patyrė daugiau atakų nei per ankstesnius aštuonis karo mėnesius[6]. Pastarieji smūgiai sunaikino 30 proc. Ukrainos elektrinių ir sukėlė masinius elektros energijos tiekimo sutrikimus visoje šalyje.


Pasaulio sveikatos organizacija įspėjo, kad gali kilti humanitarinė krizė, nes galimybės naudotis kuru ar elektra nebuvimas gali tapti gyvybės ar mirties klausimu, jei žmonės negalės apšildyti savo namų[7].


Dronai
Dronų atakos dažnėja. Jaceko Ulinskio/Unsplash nuotrauka


Raudonasis Kryžius pasmerkė bepiločių naudojimą


Praėjusią savaitę Tarptautinis Raudonasis Kryžius savo pareiškime pasmerkė bepiločių lėktuvų naudojimą, teigdamas, kad sprogstamųjų ginklų naudojimas apgyvendintose teritorijose sukelia psichologinę ir fizinę žalą bei gyvybei pavojingus sužalojimus.


Nors Ukraina nuo pat karo pradžios vasario mėnesį prašo savo sąjungininkų daugiau oro gynybos sistemų, šis poreikis tapo dar aktualesnis Rusijai pradėjus naudoti dronus.


Priešlėktuvinė gynyba, kurios Ukrainai reikia kovai su dronais-kamikadzėmis, skiriasi nuo sistemų, naudojamų kovai su sparnuotosiomis raketomis ir panašiais ginklais.


Numatomas didelis mūšis ties Chersonu


Kol sostinė ir kiti didieji Ukrainos miestai, infrastruktūra ir civiliai yra atakuojami dronais, regis, kad dar didesnio masto mūšiai gali vykti ties Chersonu. Chersone, vienintelėje regiono sostinėje, kurią Rusijos pajėgos užėmė po invazijos, Rusijos paskirta administracija paskelbė evakuaciją[8].


Vaizdus, kaip žmonės valtimis bėga iš strategiškai svarbaus pietinio miesto, transliavo Rusijos valstybinė televizija, kuri situaciją vaizduoja kaip civilių evakuaciją. Per ateinančias šešias dienas bus iškeldinta apie 50–60 tūkst. žmonių. Manoma, kad jie priverstinai bus apgyvendinti pačioje Rusijoje.


Regis, kad toks sprendimas yra siejamas su akivaizdžiomis Ukrainos pergalėmis pietiniame fronte. Rusijos statytinis Chersono srityje trečiadienį skelbė, kad Ukraina telkia milžiniškas pajėgas, todėl būtina skubiai evakuotis į kairįjį upės krantą.


„Esant tokiai situacijai priėmėme vienintelį sprendimą, galintį sumažinti civiliams kylančią riziką. Skelbiu apie savanorišką perkėlimą kai kurių rajonų gyventojams. Visa tai bus organizuota ir nemokamai. Kiekvienas, norintis persikelti į kairįjį upės krantą, galės likti ten. Turbūt kai kurie norės važiuoti toliau į Rusijos regionus“, – sakė Maskvos paskirtas Chersono srities vadovas Vladimiras Saldo.


Rusų generolas prabilo apie tai, kad rusų pajėgoms atremti ukrainiečių kontrpuolimą atremti sekasi sunkiai


„Mūsų tolesni veiksmai ir planai, susiję su pačiu Chersono miestu, priklausys nuo to, kokia bus karinė–taktinė situacija. Kartoju – ji jau šiandien labai sudėtinga“, – sakė Rusijos pajėgų Ukrainoje vadas Sergejus Surovikinas.


Tuo tarpu Rusijos prezidentas V. Putinas keliose anksčiau neteisėtai aneksuotose teritorijose paskelbė karo padėtį.



„Donecko ir Luhansko liaudies respublikose, taip pat – Chersono ir Zaporižios srityse iki jų prijungimo į Rusijos sudėtį galiojo karo padėties režimas. Ir dabar mums reikia jį įteisinti pagal Rusijos įstatymus. Todėl pasirašiau įsaką įvesti karo padėtį tuose keturiuose Rusijos Federacijos subjektuose“, – trečiadienį aiškino Rusijos prezidentas.