„Time“ metų žmogus: pernai V. Zelenskis, šiais metais – V. Putinas?
Visame pasaulyje žinomas prestižinis leidinys „Time“ paskelbė sutrumpintą sąrašą asmenų, pretenduojančių laimėti metų žmogaus titulą. Šioje kategorijoje įprastai įvardijamas asmuo, žmonių grupė, personažas arba koncepcija, labiausiai paveikusi pasaulį 2023 m.
Tačiau šiais metais dalį žmonių šis sąrašas nustebino. Jei pernai metų žmogumi tapo Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, tai šiais metais tarp pretendentų atsidūrė ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
Kita vertus, stebėtis gal ir nėra kuo, nes šioje kategorijoje įprastai minimas asmuo, padaręs didžiulę įtaką pasauliui, neatsižvelgiant į tai, ar ši įtaka gali būti vertinama teigiamai ar neigiamai. Be to, per pastaruosius 96-erius metus, kai žurnalas „Time“ renka metų žmogų, pagal šią tradiciją buvo įvardytos kelios itin prieštaringai vertinamos asmenybės.
Tarp „Time“ metų žmogaus titulo laimėtojų 1938 m. buvo nacistinės Vokietijos vadovas Adolfas Hitleris, 1939 m. ir 1942 m. juo tapo sovietų lyderis Josifas Stalinas, vėliau šį apdovanojimą gavo Islamo Respublikos įkūrėjas ajatola Ruhollah Khomeini, o ir kiti redakcijos pasirinkimai neapsiėjo be kontraversijų.
„Time“ atkreipė dėmesį į Rusijos ekonomikos atsparumą ir valstybės perversmo reikšmę V. Putinui
„Time“ šiais metais atidžiai stebėjo dar 2022 m. karą Ukrainoje pradėjusios Rusijos politinę bei ekonominę aplinką. Atsižvelgta į tai, kad kitais metais šalyje vyks prezidento rinkimai, kuriuos kaip manoma vėl laimės V. Putinas.
O jis ne tik karo Ukrainoje ir pasaulinės geopolitinės įtampos fone išlaikė valdžią, tačiau sumaniai pasinaudojo akivaizdžiai pastebimais pasaulio neramumais, kad pradėtų megzti glaudesnius ryšius su Iranu, Šiaurės Korėja, Kinija bei kitomis BRICS bloko šalimis.
Tai padėjo jam iš naujo perbalansuoti Rusijos ekonomiką, išvengti jos griuvimo ir užmegzti itin naudingus ryšius su augančiomis vidutinio dydžio valstybėmis globaliuose Pietuose, kurias jau pernelyg nuvargino Vakarų, o ypač Amerikos, hegemonija.
Jei to būtų negana, per vieną didžiausių iššūkių savo valdžiai, šių metų vasarą V. Putinas atlaikė privačių samdinių grupės „Wagner“ vadovo Jevgenijaus Prigožino organizuotą maištą.
Prieš žygiuodami į Maskvą „Wagner “ kovotojai užėmė vieną Rusijos miestą, bet sustabdė savo žygį po to, kai Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka ėmėsi tarpininkavimo ir buvo sudarytas susitarimas, kuris leido J. Prigožinui ir jo kovotojams išvykti į Baltarusiją. Netrukus, rugpjūčio mėnesį netoli Maskvos įvykusioje lėktuvo katastrofoje J. Prigožinas ir grupuotei vadovaujantys vyrai mįslingai žuvo.
Šiais metais, tarp „Time“ nuomone labiausiai pasižymėjusių asmenų, V. Putinas minimas su kitais įtakingais politikos, kultūros ir technologijų pasaulio veikėjais.
„Time“ sąraše atsidūrė Kinijos lyderis Xi Jinpingas, streikuojantys Holivudo scenarijų rašytojai bei aktoriai, dainininkė Taylor Swift, Samas Altmanas iš „OpenAI“, personažas Barbė, Jungtinės Karalystės karalius Karolis III, Federalinio rezervo valdybos pirmininkas Jerome’as Powellas.
V. Putinas „Time“ metų žmogumi jau buvo išrinktas anksčiau
Tačiau jei šiais metais V. Putinas taptų metų žmogumi, tai nebūtų pirmas kartas, kai „Time“ jį taip įvertina. Dar 2007 m. Rusijos vadovas jau buvo pagerbtas šiuo apdovanojimu. Tuomet buvo teigiama, kad jis „sugrąžino savo šalį iš chaoso prie pasaulio galybių stalo“, nors tai ir buvo „padaryta demokratijos principų sąskaita“.
„Jis nėra geras žmogus, bet padarė nepaprastų dalykų. Jis yra naujasis Rusijos caras ir yra pavojingas ta prasme, kad jam nerūpi pilietinės laisvės, jam nerūpi žodžio laisvė, jam rūpi stabilumas. Tačiau Rusijai reikėjo stabilumo, todėl rusai jį dievina“, – anuomet sakė „Time“ vyriausiasis redaktorius Richardas Stengelis, pranešęs apie V. Putinui skirtą apdovanojimą.
Tuomet žurnalas savo interneto svetainėje rašė, kad V. Putinas „vadovavo Rusijai atkakliai, turėdamas aštrią viziją ir jausdamas, kas įkūnija motinos Rusijos dvasią“.
Kremliaus atstovai tuomet teigė, kad „Time“ pasirinkimas yra „V. Putino vaidmens padedant Rusijai susigrąžinti nacionalinį pasididžiavimą pripažinimas“, tačiau atmetė žurnalo nuogąstavimus dėl laisvės Rusijoje apribojimų
Pasak Kremliaus atstovų, V. Putinas interviu su „Time“ žurnalistais praleido daugiau nei dvi valandas ir apibūdino šią patirtį kaip itin įdomią.
2007 m. V. Putino varžovais „Time“ metų žmogaus kategorijoje buvo JAV viceprezidentas Alas Goras, britų rašytoja J. K. Rowling, tuometis Kinijos prezidentas Hu Jintao, JAV vadas Irake Davidas Petraeusas.
Anksčiau „Time“ šiam apdovanojimui išrinko dar keturis Kremliaus lyderius: jau minėtą J. Staliną, Nikitą Chruščiovą, Jurijų Andropovą ir Michailą Gorbačiovą.
„Time“ metų žmogų renka nuo 1927 m.
Savo ruožtu pernai, žurnalo „Time“metų žmogumi buvo paskelbtas Ukrainos prezidentas V. Zelenskis ir visos šalies dvasia. „Time“ redakcija pernai teigė, kad šį titulą skyrė už sugebėjimą įrodyti, kad drąsa gali būti tokia pat užkrečiama, kaip baimė, už žmonių ir valstybių subūrimą siekiant tikslo apginti laisvę ir už pasauliui duotą priminimą apie demokratijos ir taikos trapumą.
Pasak žurnalo redaktorių, 2022 metų pasirinkimas buvo bene akivaizdžiausias pastarojo meto istorijoje: pažymima, kad V. Zelenskis karo prieš jo šalį akivaizdoje sutelkė pasaulį taip, kaip nebuvo regėta kelis dešimtmečius, o jo pradėta informacinė ataka pakeitė geopolitinę sistemą ir davė pradžią per visą pasaulį nuvilnijusiai veiksmų bangai.
Pernai „Time“ metų žmogaus titulą dar svarstė skirti Kinijos prezidentui Xi Jinpingui, JAV politikei Liz Cheney ir milijardierei filantropei MacKenzie Scott.
„Time“ metų žmogaus apdovanojimą kasmet skiria žurnalo redaktoriai. Šis apdovanojimas skiriamas nuo pat 1927 m., kai pirmuoju laureatu buvo paskelbtas Čarlzas Lindbergas, pirmasis žmogus, įvykdęs savarankišką transatlantinį skrydį be persėdimų.
Bėgant metams už įtaką pasauliniams politiniams, kultūriniams ar meniniams įvykiams buvo pripažinti bei įvertinti įvairūs asmenys, grupės, konceptai ir net negyvi daiktai.
Vis dėlto, metų žmogumi neretai gali būti pripažintos ir prieštaringai vertinamos asmenybės, galimai neigiamai prisidėjusios prie globalių pokyčių.
„Time“ metų žmogaus apdovanojimas skelbiamas gruodžio mėnesį, o išrinktasis asmuo tradiciškai yra pavaizduojamas ant žurnalo viršelio.