Suprasti akimirksniu
  • Laisvės gynėjų dienos proga V. Landsbergis išplūdo pilietiškus Lietuvos gyventojus
  • Anūkas Gabrielius Landsbergis 2018 metais rėkė: „Šitas Seimas turi eiti lauk!“
  • V. Landsbergis apie Lietuvos gyventojus: baubiantys galvijėliai, brudas, pamišėliai, ne žmonės
Šaltiniai
Vytautas Landsbergis
V. Landsbergis pareiškė, kad ne gyventojai, o valdžia yra valstybė. ELTA nuotrauka

Laisvės gynėjų dienos proga V. Landsbergis išplūdo pilietiškus Lietuvos gyventojus

Sausio 12 dieną profesorius Vytautas Landsbergis kreipėsi į visus iš Seimo tribūnos. Tiesa, vietoj šventiškos kalbos tai labiau atrodė kaip noras išbarti ir pažeminti dalį šalies gyventojų. Laisvės gynėjų dienos išvakarėse ilgametis Lietuvos politikas plūdo valdžia nusivylusius Lietuvos žmones, atvirai smerkdamas jų norą išstumti lauk dabartinius valdančiuosius.

Tribūnoje stovėjęs politikas, kurį 2022 metais Seimas nusprendė pripažinti pirmuoju atkurtos Lietuvos valstybės vadovu, nesivargino parinkti švelnesnių žodžių. Jis be užuolankų rėžė, kad Seimo atsistatydinimo norintys Lietuvos gyventojai galbūt yra atėję iš KGB laikų[1]:

„Puolimas išvaikyti Seimą... O ko verti tie, kurie šiandien eina ir rėkauja „Seimą lauk!“? Palauk, tai iš kur jūs atėjot? Iš kokių Gorbačiovo laikų? Ir kokio KGByno? Išrinkta valdžia tai yra laimėjimas, kad mes galime turėti valdžią.“

Negana to, V. Landsbergis pareiškė, kad šūkavimas prieš valdžią yra lygus šūkavimui prieš valstybę, nes būtent valdžia yra Lietuva:

„Ir kažin ar daug kas supranta, ar visi supranta, kad šūkauti prieš valdžią... O valdžia nėra kokia primesta svetimųjų valdžia, tai yra teisėta valdžia, demokratiškai išrinkta. Net jei ir ji nepatinka. Bet šūkaudamas prieš valdžią tu šūkauji prieš valstybę. Tu nenori, tau nepatinka šita valstybė.
Ir kai kurie veikėjai, ir iš tų baubikų, kurie ateidavo baubti ir ką nors nubaubti, jie pasakydavo: „Bloga valstybė, šalin, mes jos nenorim! Šalin Seimą, šalin valdžią!“.
Visai neseniai per televiziją mačiau vieną naują norintį tapti valstiečių lyderiu, kuris sakė: „Mums nereikia tiktai ministro, mums reikia Vyriausybės! Šalin Vyriausybę!“. Tai palauk, tai tu sakyk „šalin valstybę“. Nes šita Vyriausybė yra šitos valstybės ir paskirta teisėtai išrinkto Parlamento, ir patvirtinta prezidento. Ir tie, kurie ateina ir kursto prezidentą prieš Vyriausybę, tai taip pat yra griovėjai.
Ar jie tą supranta? Nežinau. Ar jie tą daro iš kvailumo? Ar iš savo kokių nors projektų, kaip čia prasiveržti aukščiau? Atsistoti kur nors viršuj ir daryti tvarką? Nors tavęs niekas nerinko, gerbiamas pone Jansonai, kad tu dabar darytum tvarką prezidento vardu. Geriau eik į savo „Respublikos koncerną“ atgal.“

Tiesa, tokia kalba nelabai patiko socialinių tinklų naudotojams. Daugelis pabrėžė faktą, kad V. Landsbergis pamiršo, jog Lietuvą sudaro visi jos gyventojai, kurie išrenka parlamentarus, turinčius atstovauti piliečių interesus. Tad piliečiai turi pilną teisę reikšti savo nepasitenkinimą ar reikalauti valdžios atsistatydinimo. Ir jeigu, kaip kad išsireiškė pats V. Landsbergis, valdžia yra teisėtai renkama, o rinkimuose neišrinkti žmonės neturi teisės reikalauti keisti politiką, reikšti savo nuomonę ir panašiai, tuomet ką tai pasako apie žmonių niekada neišrinktą, tačiau šalies vadovu paskelbtą V. Landsbergį?

Anūkas Gabrielius Landsbergis 2018 metais rėkė: „Šitas Seimas turi eiti lauk!“

V. Landsbergio anūkas seniau irgi šūkavo, kad Seimas turi eiti lauk. Žygimanto Gedvilos/ELTA nuotrauka
V. Landsbergio anūkas seniau irgi šūkavo, kad Seimas turi eiti lauk. Žygimanto Gedvilos/ELTA nuotrauka

Negana to, vos prieš kelerius metus Seimą reikalavo išvaikyti ne kas kitas, o pats V. Landsbergio anūkas. Žurnalistės Rūtos Janutienės pasidalintame vaizdo įraše drauge su naujausia V. Landsbergio kalba suklijuotas ir daug senesnis vaizdas. Jame užfiksuota, kas vyko 2018 metų kovo mėnesį, kai Vytauto Landsbergio anūkas Gabrielius Landsbergis dalyvavo viešame renginyje.

Dabartinis Lietuvos užsienio reikalų ministras prieš beveik 6 metus sėkmingai rėkė: „Šitas Seimas turi eiti lauk!“. Tai gan ironiškai iliustruoja vos prieš kelias dienas išsakytą V. Landsbergio kritiką. Tik lieka neaišku, ar V. Landsbergis pamiršo, kad net jo anūkas ne taip seniai priklausė „baubikų“ gretoms, ar tiesiog mano, jog valdančiųjų atsistatydinimo gali reikalauti tik jo giminaičiai ir/ar kiti TS-LKD nariai.

Siūlome pasižiūrėti pilną vaizdo įrašą, kuriame užfiksuoti abiejų Landsbergių žodžiai:

V. Landsbergis apie Lietuvos gyventojus: baubiantys galvijėliai, brudas, pamišėliai, ne žmonės

V. Landsbergis jau ne sykį tautą išvadino įvairiais epitetais ir pagarsėjo jos menkinimu. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka
V. Landsbergis jau ne sykį tautą išvadino įvairiais epitetais ir pagarsėjo jos menkinimu. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Verta prisiminti, jog tai anaiptol nėra pirmas kartas, kai V. Landsbergis garsiai išsako savo mintis apie pilietiškus, tačiau valdžia ar pačiu V. Landsbergiu nepatenkintus žmones. Štai vos prieš kelias dienas savo feisbuko paskyroje politikas pasidalino naujomis eilėmis, kuriose Lietuvos gyventojai buvo išvadinti „vargšais baubiančiais galvijėliais“[2]:

Tegul dega, liepsnoja kaip šie laužai mūsų širdyse
tikėjimas Lietuva ir laisve!
Nekreipkime dėmesio ir atleiskime vargšams baubiantiems
galvijėliams.
Tesudega aikštės laužuose visas šlamštas, mizerija, smulkūs
kerštavimai net nežinia dėl ko.
V. Landsbergis gyventojus išvadino galvijėliais. V. Landsbergio feisbuko ekrano nuotrauka
V. Landsbergis gyventojus išvadino galvijėliais. V. Landsbergio feisbuko ekrano nuotrauka

Dar seniau politikas savo eilėse dalį žmonių išvadino „brudu“[3]. O bene labiausiai išgarsėjo, kai vėlgi per Sausio 13-osios dienos minėjimą rėžė, kad jį nušvilpę gyventojai „nėra žmonės“[4]:

„Tai kokie čia žmonės? Čia gi „Jedintsvo“. Nereikia jų vadinti Lietuvos žmonėmis. Fašistai, „Jedintsvo“. Na taip, problema žinoma. Pamišėlių pakankamai daug.“

Tiesa, dėl pastarojo savo komentaro V. Landsbergis vėliau bandė atsiprašyti. Nors tai veikiau skambėjo kaip dar vienas noras įgelti daliai gyventojų, nes vietoj nuoširdaus atsiprašymo politikas aiškino, kad tiesiog turėjo užsikimšti ausis ir nekreipti dėmesio į nepatenkintus piliečius.

avatar
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Rūta Janutienė. Kai pats stropiai sėji sau priešą Facebook
2.arrow_upward
Vytautas Landsbergis. Prie laužų Facebook
3.arrow_upward
Vytautas Landsbergis. Amžinoji rezistencija Facebook