Stambiausia investicijų valdytoja pasaulyje planuoja įsteigti Ukrainos atkūrimo fondą
Pati didžiausia ir viena iš įtakingiausių investicijų valdytojų pasaulyje „BlackRock“ vienija jėgas su Ukrainos valdžia. Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis ir bendrovės „BlackRock“ vadovybė neseniai aptarė Ukrainos atkūrimo investicinio fondo, kūrimo detales.
Teigiama, kad toks investicinis fondas galėtų padėti į Ukrainą pritraukti užsienio verslo projektų, o tai padėtų tiek kuo skubiau atsitiesti bandančiai šaliai, tiek ir verslo kompanijoms.
„Investicinio fondo Ukrainos ekonomikai atkurti kūrimo detalės buvo aptartos susitikime su didžiausios pasaulyje turto valdymo bendrovės „BlackRock“ vadovybe. Pagrindinis fondo kūrimo tikslas – pritraukti privatų ir viešąjį kapitalą stambiems verslo projektams Ukrainoje įgyvendinti. Tai svarbu ne tik mūsų žmonėms, mūsų visuomenei, bet ir verslui, verslininkams užsienyje. Tai yra istorinis momentas, nes nuo pat pirmųjų nepriklausomybės dienų Ukrainoje nebuvo tokių didelių investicijų atvejų. Didžiuojamės, kad galime inicijuoti tokį procesą“, – savo „Telegram“ kanale teigė Ukrainos lyderis V. Zelenskis[1].
Kompanijos „BlackRock“ generalinis direktorius Larry Fink ir Ukrainos prezidentas dar praėjusių metų pabaigoje sutarė drauge koordinuoti investicines pastangas atkurti Ukrainą.
Praėjusį lapkritį Ukrainos ekonomikos ministerija pasirašė ir susitarimo memorandumą, pagal kurį bendrovė „BlackRock“ įsipareigojo teikti konsultacinę pagalbą Ukrainai rengiant investavimo sistemą.
Tai buvo laikoma svarbiu Ukrainos pasiekimu. „BlackRock“ yra didžiausia pasaulyje turto valdymo įmonė, individualių investuotojų, įmonių, pensijų fondų, vyriausybių ir kitų institucijų vardu valdanti trilijonus dolerių vertės turtą.
Dėl savo dydžio ir pasaulinio masto ji daro didelę įtaką finansų rinkoms ir investiciniams sprendimams. Būdama pagrindinė daugelio bendrovių akcininkė, ši kompanija turi ir milžinišką įtaką sprendžiant globaliai žinomų įmonių valdymo klausimus.
Daugelis ekspertų pabrėžia, kad atsižvelgiant į kompanijos dydį, įtaką, įvairius investicinius pasiūlymus, „BlackRock“ atlieka svarbų vaidmenį formuojant globalią investavimo aplinką, rizikos ir įmonių valdymą.
Nepaisant karo, Ukraina siekia sukurti patrauklų įvaizdį investuotojams
Dar praėjusiais metais Ukrainos ekonomikos viceministras Oleksandras Grybanas Ukrainos infrastruktūros forumo Londone dalyviams kalbėjo apie tai, kad jo šalis jau netrukus taps „viena iš geriausių pasaulyje pagal siūlomas sąlygas ir galimybes investuotojams“.
„Mes aktyviai rengiame politinės ir karinės rizikos draudimo priemones ir plėtojame fondų, skirtų privačioms investicijoms pritraukti, struktūras“, – tuomet kalbėjo Ukrainos ekonomikos viceministras O. Grybanas[2].
Tokios kalbos iš dalies sudomino užsienio investuotojus, tačiau jų susidomėjimas buvo ir tebėra nedrąsus. Juk šalyje vis dar vyksta karas, artimiausiu metu neatrodo, kad būtų pasiekti jokie reikšmingi taikos susitarimai. Negana to, investuotojus neraminti gali ir korupcijos klausimas, kuris Ukrainoje yra itin aktualus.
Drąsiausi investuotojai Ukrainoje didžiausią susidomėjimą rodo infrastruktūros bei nekilnojamojo turto (NT) sektoriams, manoma, kad didelį ekonominį potencialą taip pat turi Ukrainos žemės ūkio ir technologijų sektoriai.
Kol kas investicijomis karo niokojamoje šalyje labiausiai domisi privatūs asmenys, šeimos verslai ir ne vienerius metus patirties sukaupę besivystančių rinkų specialistai. Tuo tarpu stambios užsienio finansų įstaigos vis dar akivaizdžiai vengia skirti lėšų kariaujančiai šaliai.
Tarptautiniai ekspertai įsitikinę, kad stambius investuotojus atbaido net ne karas, o Ukrainoje liūdnai pagarsėjusios korupcijos schemos. 2022 m. „Transparency International“ korupcijos indekse Ukraina užėmė 116 vietą iš 180 šalių[3].
Šią problemą suvokia ir pačios Ukrainos pareigūnai. Šalies ekonomikos ministrė Julija Svyrydenko praėjusiais metais teigė, kad planuoja leisti investuotojams veikti pagal Anglijos komercinę teisę. Taip siekiama nuraminti investuotojų susirūpinimą.
Tačiau dalis ekspertų pabrėžia, kad šiuo klausimu Ukrainai dar reikės daug ką įrodyti. Turto valdytojas iš „VR Capital Group“ Ričardas Deicas akcentuoja, kad nors V. Zelenskis ir yra puikus karo laikotarpio vadovas, būtina galvoti ir apie tai, kaip šalis veiks kitą dieną karui pasibaigus.
„Klausimas, kas bus kitą dieną po karo, ar turėsime teisinę valstybę, ar daugiau idiotiškos verslo kontrolės? Investuotojus reikės įtikinti, kad politinė rizika priartės prie Europos normų“, – pažymi ekspertas.
Ukrainai privačios investicijos yra gyvybiškai svarbios
Pasaulio banko skaičiavimais, per ateinančius ketverius metus Ukrainai atstatyti prireiks maždaug 128 mlrd. dolerių, o 2027-2033 m. laikotarpiu – dar 283 mlrd. dolerių. Tik maždaug ketvirtadalis šių lėšų bus reikalingos sektoriams, finansuojamiems iš viešųjų išlaidų – mokykloms, ligoninėms ir kitoms konkrečioms sritims.
Didžiąją dalį poreikių sudarys žemės ūkio, transporto bei NT išlaidos. Manoma, kad jas finansuoti galėtų privatus kapitalas. Dėl to artimiausiu metu Ukraina sieks įtikinti vietos įmones rizikingai prašyti kreditų iš bankų ir bandyti rasti eksporto rinkų. Didžiulis dėmesys kreipiamas ir į užsienio investuotojus.
Šiuo atveju tikima optimistiniu scenarijumi, kad karas ilgai nesitęs, o jam pasibaigus, į Ukrainą gali grįžti apie 4-5 mln. pabėgėlių, sustiprės ir viltys artimiausiu metu prisijungti prie Europos Sąjungos (ES).
Tačiau dažnam užsienio investuotojui tokių Ukrainos valdžios vilčių tikrai nepakaks. Nors siekiant apsidrausti tarptautiniai investuotojai gali pasinaudoti tokiomis agentūromis kaip Pasaulio banko Daugiašalių investicijų garantijų agentūra, kuri siūlo draudimą nuo nekomercinės rizikos, investuotojams reikia daugiau garantijų[4].
Čia vėl dažnai minimas korupcijos veiksnys. Tarptautiniai ekspertai akcentuoja, kad siekdama pritraukti užsienio investicijas Ukraina turi padėti pati sau, pagaliau užbaigdama pastaraisiais metais pradėtas reformas.
Tačiau kartu yra suprantama, kad kova su korupcija Ukrainoje yra ilgalaikis procesas, kuriam reikia nuolatinių pastangų, institucinių reformų ir visapusiškai kitoniško valdžios pareigūnų požiūrio.
Tarptautiniai ekspertai pabrėžia, kad Ukraina pirmiausia turi susitelkti į teisinės valstybės stiprinimą, skaidrumo ir atskaitomybės skatinimą, viešojo administravimo gerinimą ir kovos su korupcija institucijų gebėjimų stiprinimą.
Nors apie šių reformų užbaigimo terminus Ukrainos valdžios pareigūnai kalbėti kol kas nėra linkę, su užsienio žiniasklaida bendravęs ir anonimu likti norėjęs Ukrainos vyriausybės pareigūnas sakė, kad šalis galimai siūlys tarptautiniams donorams steigti savo įstaigą, kuri stebėtų, kaip panaudojami atstatymui skirti pinigai.