Tviterio failai. 9 dalis. CŽV ir kitų JAV valstybinių agentūrų veikla

VerslasRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Tviterio failai
Paviešinti naujausi tviterio duomenys. Alexanderio Shatovo/Unsplash nuotrauka

Tviterio vadovybė dalyvavo stebėjimo ir cenzūros programoje

Elonas Muskas ir toliau nesiruošia tylėti apie buvusios tviterio vadovybės veiklą, kurios reikalavo oficialios JAV institucijos. Šv. Kalėdų išvakarėse buvo paviešinta jau devintoji tviterio dokumentų dalis, kuria pasidalino „Substack“žurnalistas Mattas Taibbi. Pasirodo, jog technologijų milžino ir vyriausybinių agentūrų koordinavimas smarkiai peržengė Federalinio tyrimų biuro (FTB) ribas. FTB buvo tiesiog „durininkas į didžiulę socialinės žiniasklaidos stebėjimo ir cenzūros programą“, vykdytą net keliose skirtingose JAV agentūrose[1].

M. Taibbi paaiškino, jog tviteris tiek daug sąveikavo su kitomis vyriausybinėmis agentūromis (jos tviterio žinutėse vadinamos sutrumpintai, tiesiog OGA), kad net nebegalėjo aiškiai išdėstyti su kuo ir kiek bendradarbiavo. Žurnalistas šmaikščiai rašė[2]:

„Tviteris turėjo tiek daug ryšių su tiek daug agentūrų, kad vadovai pasimetė. Ar šiandien DOD, o rytoj – FTB? Ar tai savaitinis skambutis, ar mėnesinis susitikimas? Tai kėlė svaigulį.“

FTB skatino tviterio bendradarbiavimą su kitomis JAV agentūromis

Žurnalistas netgi paaiškino, kaip vystėsi tam tikras koordinavimas, kuris vis augo iš ryšių su FTB. Tam tereikėjo parašyti vadovybei, siūlant kartu atsivesti ir kitų agentūrų atstovus:

„2020 metų birželio 29 dieną San Francisko FTB agentas Elvis Chanas parašė porai tviterio vadovų, klausdamas, ar galėtų pakviesti OGA į būsimą konferenciją.“

M. Taibbi taip pat pažymėjo, jog vieša paslaptis, kad tarp tviterio vadovų sėdėjo buvęs CŽV narys. Tad E. Chanas apdairiai paminėjo to vadovo buvusį darbdavį.

Galiausiai tviterio bendradarbiavimas su kitomis agentūromis tapo toks įprastas, jog reguliariame kelių agentūrų Užsienio įtakos darbo grupės (FITF) susitikime dalyvaudavo socialinės platformos vadovai, FTB personalas ir – beveik visada – vienas ar du dalyviai, priklausantys OGA. Tokiuose susitikimuose dažniausiai buvo aptarinėjami „užsienio reikalai“. Tačiau, kaip teigia M. Taibbi, nepaisant oficialių kompetencijų tik šioje srityje, FITF ir San Francisko FTB biuras tapo vietinio valdymo, o ne užsienio reikalų prašymų kanalu. Prašymai eidavo tiek iš valstijų valdančiųjų, tiek iš vietinės policijos.

Tviterio duomenys
Tviteris glaudžiai bendradarbiavo su vyriausybinėmis organizacijomis. Souviko Banerjee’o/Unsplash nuotrauka

Prieš JAV rinkimus FTB reikalavo naikinti problemines tviterio anketas

Tviterio vadovai turėjo tiek daug susitikimų su vyriausybinėmis agentūromis, kad sunkiai galėjo susitvarkyti su patiriamu krūviu. Be to, kompanija buvo užtvindyta FTB užklausomis dėl „probleminių paskyrų“.

Žinoma, vyriausybinės organizacijos labai norėjo, jog tviteris klusniai užtildytų viską, kas netiko tuometinei valdžiai.

Naujausi paviešinti tviterio duomenys taip pat atskleidė, kad FTB norėjo itin aktyvios cenzūros vykdymo prieš JAV rinkimus. 2020 metais, likus mažiau nei šešioms savaitėms iki rinkimų, FTB agentas E. Chanas susisiekė su tviterio vadove Stacia Cardille. Jis aiškino, kad aptiko dar daugiau tviterio paskyrų, kurios „atrodo, teikia klaidinančią informaciją“.

Ir įdomiausia tai, jog „užsienio reikalus“ turėjusios tvarkyti darbo grupės veikla, užsiiminėjant tik tūkstančiais vietinių pranešimų ir menkiausių duomenų, niekam neatrodė keistai. Visa tai buvo visiškai įprastas reiškinys tiek tviterio vadovybei, tiek kartu su agentūromis daromų susitikimų metu.

Artėjantys JAV prezidento rinkimai pavertė tviterį vyriausybės marionete

M. Taibbi taip pat atskleidė, kad 2020 metų spalio 1 dieną, kai iki prezidento rinkimų buvo likę vos kiek daugiau nei mėnuo, vienas iš tviterio vadovų prisipažino paliktas „laukti daugiau įrodymų“ dėl Rusijos įtakos. Mintį apie Rusiją buvo pakišęs pats Valstybės departamentas, o minėtasis tviterio vadovas prasitarė, kad „Mūsų langas užsidaro, nes vyriausybės partneriai tampa agresyvesni valdžios atžvilgiu“.

Tai veikiausiai reiškė tik viena – kad vyriausybinių institucijų darbuotojai elgėsi vis agresyviau ir pilnai išvijo lauk bet kokias tviterio nepriklausomybės užuomazgas. O žurnalistas M. Taibbi naujausią tviterio duomenų pasidalinimą užbaigė pridurdamas, kad CŽV kol kas nepanoro pakomentuoti ryšių su tokiomis kompanijomis kaip tviteris. Tačiau panašu, jog socialinė platforma iš tiesų tiesiogiai prisidėjo padedant vykdyti daugybės JAV organizacijų norus.