E. Muskas kursto aistras tviteryje
Tviteryje šiuo metu verda aistros. Naujasis platformos savininkas milijardierius Elonas Muskas ir toliau viešina medžiagą, parodančią tiesioginę informacijos, susijusios su prezidentu Joe Bidenu ir jo sūnumi, cenzūrą.
Skandalas apie prezidento sūnaus Hunterio Bideno nešiojamąjį kompiuterį ir jame esančius dokumentus pasivijo dabartinę Baltųjų rūmų administraciją. Pasikeitęs tviterio vadovas neketina dangstyti Bidenų šeimos ir nesiruošia slėpti svarbios informacijos.
Tai reiškia, kad prezidento sūnaus ryšiai su Kinija ir Ukrainos oligarchais nevaržomai kyla į dienos šviesą, o kelių metų senumo bandymai istoriją nutylėti, dabar meta nemalonų šešėlį ant visos J. Bideno 2020 m. prezidentinės kampanijos.
Nors tviteryje viešinama informacija gali atrodyti it tikra informacinė bomba, kairieji žiniasklaidos kanalai šia tema pasisako vos keliais abstrakčiais sakiniais arba iš viso tyli.
Tai JAV dešiniesiems tampa įrodymu, kad žiniasklaida šalyje – nuo naujienų kanalų iki socialinių tinklų platformų – nėra jau tokia nepriklausoma ir laisva kaip galima manyti.
Tviterio skandalas savojo piko dar nepasiekė
2020 m. spalį, likus trims savaitėms iki 2020 m. JAV prezidento rinkimų, laikraštis „The New York Post“ paskelbė išskirtinę istoriją apie H. Bideno ryšius su Ukrainos turtuoliais.
Istorijoje buvo pranešama apie H. Bideno nešiojamojo kompiuterio turinį, kurį bulvariniam leidiniui atnešė Delavero kompiuterių remonto dirbtuvių savininkas. Nešiojamajame kompiuteryje rasti elektroniniai laiškai ir failai atskleidė, kaip J. Bideno sūnus prekiavo įtaka su Ukrainos oligarchais.
Paskelbus istoriją, tviteris uždraudė skelbti nuorodą į ją arba siųsti ją tiesiogine žinute, pavadindamas ją „įsilaužimo medžiaga“. Bendrovė taip pat kelioms dienoms sustabdė „Post“ paskyrą. Dabar, regis, kelių metų senumo istorija vėl kyla į dienos šviesą, o skandalas gali būti dar didesnis nei anuomet.
Penktadienio vakarą originalią istoriją rengęs žurnalistas Mattas Taibbi paskelbė tai, ką per kelias dienas jau spėjome praminti „Twitter Files“ arba tviterio dokumentais. Tai apima ir ankstesnių kompanijos vadovų išsiųstų elektroninių laiškų kopijos, kuriuose aptariamas bendrovės sprendimas sustabdyti „New York Post“ istoriją, ir tviterio siekis palaidoti šią istoriją, nuslopinti jos sklaidą[1].
Tai tapo tikru skandalu politinėje dešinėje, o naujasis tviterio generalinis direktorius E.Muskas pažadėjo, kad tviteris atsiskaitys už prieštaringą sprendimą.
Dauguma reakcijų į tviterio dokumentų skandalą, ypač iš dešiniųjų, yra ypač kritiškos. Nevengiama teiginių, kad ši istorija yra įrodymas, jog tviteris veikė demokratų nurodymu, o šis skandalas yra tikrų tikriausias nusikaltimas.
Baltųjų rūmų reakcija – atsargi
Tačiau Baltieji rūmai dėl visos šios istorijos sensacijos nemato arba bent jau taip teigia. Jie pirmadienį atmetė naujai paskelbtą ir sensacija tapusią tviterio informaciją apie kompanijos sprendimus per 2020 m. rinkimus cenzūruoti istorijas ir pranešimus apie prezidento J. Bideno sūnų[2].
„Tai visiškai sena informacija, jei apie tai pagalvojate“, – per kasdienę spaudos konferenciją sakė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean Pierre, paklausta, kaip Baltieji rūmai reaguoja į tviterio vadovo atskleistą informaciją.
K. Jean-Pierre nereagavo į klausimą apie J. Bideno požiūrį į socialinės žiniasklaidos bendroves, cenzūruojančias informaciją jo ir jo šeimos vardu. Vietoj to ji teigė, kad E. Muskas ir tviteris bando pasinaudoti šia informacija kaip dėmesio atitraukimu.
„Įdomus dalykas arba sutapimas, jei tviteris taip atsitiktinai vykdo šį dėmesio atitraukimą. Žiūrėkite, tai, kas vyksta, nėra, atvirai kalbant, tai nėra sveika. Tai niekuo nepadės nė vienam amerikiečiui pagerinti savo gyvenimo“, – sakė Baltųjų rūmų atstovė, atkreipdama dėmesį į „didėjantį pykčio, neapykantos ir antisemitizmo kiekį“ tviteryje.
E. Muskas vaidina svarbų vaidmenį tiesos atskleidime
E. Muskas yra atsakingas už tai, kad nuslėpta informacija dabar vėl atsidūrė dienos šviesoje ir tampa prieinama plačiajai visuomenei. Juk būtent jis leidžia platformoje atskleisti paslaptis, susijusias su cenzūra socialinėje žiniasklaidoje, ir tai, kaip toli buvo nueita siekiant nuslopinti H. Bideno nešiojamojo kompiuterio istoriją[3].
Vos kelios savaitės prieš 2020 m. prezidento rinkimus į viešumą iškilęs H. Bideno skandalas kėlė mirtiną grėsmę J. Bideno galimybėms būti išrinktam.
Kompiuteryje esantys elektroniniai laiškai pateikė įtikinamų įrodymų, kad tėvas prisidėjo prie sudėtingų sūnaus prekybos įtaka schemų, į kurias įsitraukė nešvarūs užsienio veikėjai, mokėję milijonus dolerių už prieigą ir pažadus teikti paslaugas.
J. Bideno rinkiminės kampanijos komanda ir demokratai, padedami šališkų kitų institucijų atstovų, darė spaudimą tviteriui, kad šis užblokuotų istoriją. Tokios informacijos atskleidimas dabar, kai J. Bidenas yra prezidentas, kelia didelę riziką E. Muskui, kaip verslininkui, plėtojančiam aibę skirtingų veiklų JAV.
Vis dėlto, E. Muskas nusprendė atidengti paslapties šydą ir paviešinti dokumentus, kurie yra svarbus langas į tai, kaip galingi subjektai, siekdami užgniaužti skandalą, valdė Amerikos socialinės žiniasklaidos platformą. Galima teigti, kad E. Muską reikėtų pagirti už pastangas siekti skaidrumo, kad būtų atkurtas iššvaistytas pasitikėjimas.
Žiniasklaidos įsitraukimo trūksta
2020 m., tuomet dar tik kandidatui į prezidentus J. Bidenui, šią istoriją nuslopinti padėjo didžioji žiniasklaida, darydama viską, kad šią istoriją ignoruotų, nesivargindama patikrinti nešiojamojo kompiuterio dokumentų autentiškumo ar jų turinio.
Didžiausių šalies laikraščių žurnalistai buvo taip pasiryžę padėti J. Bidenui, kad šią istoriją net vengė vadinti skandalu ir apibūdina tai kaip Rusijos dezinformaciją[4].
Dabar matome, kad kairiųjų žiniasklaida tyli. Tokie kanalai kaip ABC ar CBS naujienai skyrė vos 15 sekundžių eterio per savo savaitgalio pagrindinio laiko laidas, o didžiausi JAV laikraščiai skyrė tik keletą skilčių informacijai pateikti, nors istorijos aktualumas buvo patvirtintas dar seniau.
2022 m. kovo mėnesį didžiosios naujienų tarnybos patvirtino, kad nešiojamasis kompiuteris yra autentiškas. 2022 m. spalį laikraštis „Washington Post“ pranešė, kad H. Bidenui gali būti pateikti kaltinimai dėl mokestinių nusikaltimų. Vis dėlto, žiniasklaida nepripažįsta klydusi dėl naujienos slopinimo.
O istoriją nuslopinti siekia net „Wikipedia“. E. Muskas antradienį viešai pasmerkė „Wikipedia“ už tai, kad ji svarsto galimybę pašalinti įrašą apie tviterio dokumentų tyrimus.
E. Muską apie tokį žingsnį įspėjo konservatyvus komentatorius Ianas Milesas Cheongas, nurodydamas, kad internetinėje enciklopedijoje rašoma, kad įrašą „svarstomas ištrinti pagal vidaus ištrynimo politiką“. E. Muskas pakomentavo, kad tai yra šališka ir paprašė į šią situaciją sureaguoti „Wikipedia“ įkūrėjo Jimmy Waleso[5].
Tviteris valosi nuo cenzūros šalininkų
O kol susidomėjimas tviterio dokumentais ir su tuo susijusiu skandalu tik auga, E. Muskas iš kompanijos šalina tuos, kurie galimai palaikė ankstesnes cenzūros gaires. E. Muskas paskelbė, kad atleistas vienas iš svarbiausių tviterio teisininkų Jamesas Bakeris[6].
„Atsižvelgiant į susirūpinimą dėl galimo Bakerio vaidmens slopinant viešajam dialogui svarbią informaciją, šiandien jis buvo atleistas iš tviterio“, – tviteryje parašė E. Muskas.
J. Bakeris dalyvavo diskusijose apie tai, ar nešiojamasis kompiuteris ir su šia istoriją susiję faktai patenka į tviterio „nulaužtos medžiagos“ politikos gaires.
Prieš pradėdamas dirbti tviteryje H. Bakeris taip pat dirbo FTB vyriausiuoju patarėju, kur buvo viena iš pagrindinių figūrų biuro tyrime dėl įtariamo Rusijos kišimosi į 2016 m. prezidento rinkimus.