Tūkstančiai čekų ir vėl išėjo į gatves protestuoti

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Emocijos
Kai žmonės pažymi savo neigiamas emocijas, tai sumažina jų pesimizmą. Mark Daynes/Unsplash nuotrauka.

Čekijos piliečiai protestuoja prieš valdžios paramą Ukrainai

Tūkstančiai čekų penktadienį protestavo Prahoje, reikalaudami, kad centro dešiniųjų vyriausybė atsistatydintų ir būtų surengti pirmalaikiai rinkimai[1]. Protestuotojai taip pat ragino savo šalies valdžią pradėti derybas su Rusija dėl dujų tiekimo atnaujinimo prieš artėjančią žiemą.

Nacionalinės šventės dieną Čekijoje protestai vyko tiek sostinėje Prahoje, tiek ir antrame pagal dydį šalies mieste Brno. Prahoje pagrindinėje aikštėje surengta demonstracija buvo trečioji, kurią organizavo kraštutinių dešiniųjų politiniai judėjimai, marginalinės grupės ir vietos Komunistų partija.

Policija apskaičiavo, kad susirinko kelios dešimtys tūkstančių žmonių, t. y. mažiau nei per du ankstesnius mitingus.

Mitingą organizuojanti grupė „Čekija pirmyn!“ pasisako prieš Europos Sąjungą (ES) ir transatlantinį NATO aljansą ir nori, kad 10,7 mln. gyventojų turinti šalis kariniu požiūriu būtų neutrali.

Protestuotojai mojavo Čekijos vėliavomis, skandavo „Atsistatydinti, atsistatydinti“ ir nešė plakatus, raginančius pasitraukti iš NATO ir ES.

Čekija
Čekai protestuoja prieš vyriausybės sprendimus. Denis Poltoradnev/Unsplash nuotrauka

Protestuotojai reikalavo atnaujinti santykius su Rusija

Protesto akcijos „Pirmiausia Čekija“ organizatoriai yra įvairių, daugiausia kraštutinių dešiniųjų, kraštutinių grupių, pasisakančių už Kremlių ir prieš skiepus, mišinys. Aktyvių šių bendruomenių narių demonstracija vyko Prahos Vaclavo aikštėje ir sutapo su spalio 28 d. nacionaline švente, skirta 1918 m. Čekoslovakijos susikūrimui paminėti.

Dėl didelių energijos kainų, kurias paskatino karas Ukrainoje, daugelio Europos šalių piliečiai spaudžia vyriausybes imtis pagalbos priemonių ir sušvelninti didėjančių energijos sąnaudų poveikį vartotojams ir įmonėms[2].

Čekijos ministro pirmininko Petro Fialos vyriausybė pasirašė ES sankcijas Rusijai ir užėmė griežtą poziciją dėl invazijos į Ukrainą. Ji taip pat patvirtino daugybę priemonių, įskaitant finansinę pagalbą įmonėms ir elektros energijos kainų ribas namų ūkiams. Vis dėlto, dalis čekų nori didesnių permainų.

„Tai naujas tautinis atgimimas, kurio tikslas – Čekijos nepriklausomybė, – sako protesto akcijos organizatorius Ladislavas Vrabelis. – Kai matau pilną aikštę, niekas negali to sustabdyti.“

Protestuotojai ragino ministrą pirmininką P. Fialą ir jo koalicinę vyriausybę atsistatydinti, aktyviai kritikavo ES, NATO, JT ir Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO), stojo ginti Rusijos agresyvaus karo:

„Rusija nėra mūsų priešas, karo kurstytojų vyriausybė yra priešas“, – sakė vienas protestuotojas.

Čekų protestuotojai jau ne kartą smerkė vyriausybę dėl jos paramos Ukrainai ir ES sankcijų Rusijai, pasisakė prieš Čekijos narystę ES, NATO ir kitose tarptautinėse organizacijose, tokiose kaip JT ir PSO.

Paramą išreiškė ir palaikantys Ukrainą

Tačiau Čekijoje netrūksta ir palaikančių Ukrainą bei krizės akivaizdoje demonstruojamą valdžios poziciją. Dešimtys tūkstančių čekų sekmadienį susirinko sostinėje, kad pademonstruotų solidarumą su Ukraina ir palaikytų demokratines vertybes[3].

Mitingas surengtas reaguojant į tris neseniai vykusias antivyriausybines demonstracijas, kurių metu kiti protestuotojai reikalavo premjero provakarietiškos koalicinės vyriausybės atsistatydinimo dėl jos paramos Ukrainai.

Sekmadienio mitingą centrinėje Vaclavo aikštėje organizavo grupė „Milijonas akimirkų už demokratiją“, kuri po vasario 24 d. Rusijos invazijos organizavo jau kelis mitingus Ukrainai paremti.

Ši grupė anksčiau taip pat rengė masinius mitingus prieš buvusį ministrą pirmininką, populistą milijardierių Andrejų Babišą, vadindama jį grėsme demokratijai.

Grupė teigė, kad antivyriausybiniai protestai suvienijo kraštutinius dešiniuosius ir kraštutinius kairiuosius, pasinaudojo žmonių baime dėl infliacijos ir karo Ukrainoje ir bandė pakenkti demokratijai.

Ukrainos pirmoji ponia Olena Zelenska vaizdo pranešime padėkojo mitingo dalyviams. Ji sakė, kad jos šalis susidūrė su „tamsiausiu momentu savo istorijoje“, tačiau pridūrė turinti vilties, kad Rusijos agresija nebus sėkminga.

Čekija yra viena aktyviausių Ukrainos rėmėjų

Šiuo metu ES rotaciniu būdu pirmininkaujanti Praha yra viena iš ištikimiausių Ukrainos rėmėjų Europoje. Čekija ne kartą siuntė sunkiosios ginkluotės Ukrainai ir suteikė vizas maždaug 450 000 ukrainiečių pabėgėlių, suteikdama jiems galimybę naudotis tokiomis socialinėmis paslaugomis kaip sveikatos priežiūra ir finansinė pagalba[4].

Be to, šalies premjeras P. Fiala ir keli jo ministrai pirmadienį planuoja vykti į Kijevą.

Vis dėlto, Čekija , kaip ir daugelis kitų Europos valstybių, šiuo metu kovoja su sparčiai didėjančia infliacija – rugsėjį ji pasiekė 18 proc. ribą. Dėl to, šalyje kyla ginčai ir diskusijos apie tai, kiek ilgai gausi parama Ukrainai gali būti tęsiama.