Profesionali atletė, kritikuota ir išjuokta dėl „nemalonios“ nuotraukos, pabrėžia moterų realybę
Emma Pallant-Browne, triatlono žvaigždė, susidūrė su nesmagia situacija kai menstruacinė taurelė ją pavedė varžybų metu ir kostiumas, kurį dėvėjo bėgimo etape išmirko menstruacijų kraujyje. Jei ne jo šviesios spalvos ir viena nedėkinga nuotrauka tia nebūtų akcentuojama. Tačiau ne vienas kritikavo ir juokėsi iš sportininkės, nors mėnesinės yra natūralus moters gyvenimo procesas.
Komentatoriai vadino tokius kadrus nemaloniais ir negražiais, bet sportininkė atsakė jiems, kad tai tiesiog moterų sporte realybė. 34 metų britų triatlono čempionė Emma Pallant-Browne pasidžiaugė varžybų nuotrauka, daryta per „PTO European Open“ triatlono varžybas Ibizoje (Ispanija), kurioje ji pavaizduota viduryje kelio vilkinti rožinį kostiumą su maža kraujo dėme, simbolizuojančia jos mėnesines[1].
Nepaisant pirminės kritikos, kurioje buvo teigiama, kad nuotrauka galėjo būti apkarpyta, E. Pallant-Browne pati pasidalino nuotrauka socialiniuose tinkluose be jokių karpymų. Iš pradžių nuotrauka pasidalijo Profesionalių triatlonininkių organizacija ir sukėlė komentarą dėl nepadoraus ir nemalonaus kampo. Atsakydama E. Pallant-Browne sakė: „Ačiū, kad rūpinatės, bet tikrai nevengiu apie tai kalbėti, nes tai yra moterų sporto realybė.“
Ji paaiškino, kad suvaldyti mėnesines varžybų dienomis, kurios kartais trunka ilgiau nei 3 valandas, yra iššūkis, kurio negali sušvelninti joks tamponas. Šią problemą ji palygino su kitais su lenktynėmis susijusiais iššūkiais, pavyzdžiui, žarnyno problemomis, ir pridūrė, kad yra pasirengusi atvirai kalbėtis su moterimis, susiduriančiomis su ta pačia problema. Jos atsakymu dlainosi ir kitos organizacijos, medijų atstovai ir jis sulaukė plataus palaikym. Įrašai sulaukė daugiau nei 127 000 širdučių.
Natūralūs moters kūno procesai trikdo ne visus
Kai kurie šalininkai pažymėjo, kad net nepastebėjo dėmės, o kiti tai vertino kaip sveikatos ženklą, ypač lenktyniaujant elito lygiu. Instagrame E. Pallant-Browne, kuri atvirajame čempionate finišavo ketvirta, dėkojo už gautas žinutes, nuotrauką pavadino natūralia ir organiška, o aplink ją kilusį pokalbį – proveržiu moterų sporte.
Ji atskleidė, kad dėl karščio ir organizmo reakcijos į mėnesines pasirinko šviesios spalvos maudymosi kostiumėlį, nors kitose varžybų nuotraukose dėmė buvo paslėpta, kai ji apsipylė vandeniu. E. Pallant-Browne atmetė mintį redaguoti nuotrauką, laikydama ją patvirtinimu, kad ištvermės sportininkėms svarbu tinkamai maitintis[2].
Dalijimasis nuotrauka buvo būdas parodyti, kad nėra nieko blogo dėl mėnesinių, rašė ji. Būdama jaunesnė ištvermės bėgikė, kovojusi su valgymo problemomis ir mėnesinių nebuvimu, E. Pallant-Browne dabar menstruacijas laiko gražiomis. Ji pabrėžė, kad rūbo pasirinkimas buvo tikslinis dėl noro išvengti nualpimo karštyje, ypač kai mėnesinių metu jos kūno temperatūra dar labiau kyla.
Dažna moteris negali atlikti kasdienių užduočių ir funkcionuoti tokiomis dienomis, o sportininkės tai nesulaikė nuo puikių rezultatų pasiekimo. Tarp E. Pallant-Browne apdovanojimų yra ir triskart pasaulio duatlono čempionė, pasaulio akvatlono čempionė ir aštuoniolikos kartų „Ironman 70.3“ čempionė. Jos sutikimas su nuotrauka atspindi jos įsipareigojimą laužyti barjerus ir skatinti teigiamą ir realistišką sportuojančių moterų įvaizdį.
Skaudi ir seksistiška cenzūra internete, panašu, yra problema
Sportininkė atsidūrė dėmesio centre dėl to, kad gynė nuotrauką, kurioje matyti jos menstruacijos per gegužės mėnesį vykusias varžybas, dabar imasi papildomų veiksmų, kad atkreiptų dėmesį į moterų sveikatos realijas sporte. Užėmusi 8 vietą pasaulyje ir sulaukusi platesnės sporto bendruomenės pagyrų už atvirą požiūrį į šią temą, E. Pallant-Browne paskelbė remianti „Body Form UK“ kampaniją. Šia iniciatyva siekiama nutraukti internetinę cenzūrą moterų sveikatos klausimais[3].
Nuotrauka sukėlė platų pokalbį, o sportininkė pabrėžė, kad svarbu atvirai ir sąžiningai diskutuoti apie moterų mėnesines sporto kontekste. Ji pabrėžė, kad menstruacijų ciklas, kaip esminis kasdienio gyvenimo aspektas, neturėtų būti tabu tema. Atsakydama į klausimus apie tokios nuotraukos paskelbimą, ji teigė sulaukusi tokių klausimų kaip „kodėl tokią nuotrauką dedate į internetą?“ ir „tai galima taip lengvai iškirpti“.
Tačiau tai nėra gyvenimo realybė. Ir ironiška, kad klausinėdamos dėl jos sprendimo skelbti šią nuotrauką, moterys pradėjo apie tai kalbėti. Britų atletė tiki, kad atviras dialogas skatina pažangą, o dalijimasis žiniomis gali įgalinti. Ji teigė, kad atėjo laikas nutraukti cenzūrą ir skatinti šiuos tiesius pokalbius. E. Pallant-Browne taip pat pabrėžė, kad socialinė žiniasklaida gali pasitarnauti kaip teigiamas švietimo ir motyvavimo kanalas, ypač jaunoms moterims.
Ji išreiškė paramą „Body Form UK“ kampanijai #vaginasuncensored, kuria siekiama sustabdyti internetinę cenzūrą moterų sveikatos klausimais. Ji pažymėjo, kad socialinė žiniasklaida yra toks greitas, lengvas ir prieinamas būdas jaunoms moterims mokytis, ir jei tinkamai ją naudosime dalydamiesi žiniomis gyvybiškai svarbiomis temomis, ji gali atnešti tiek daug gėrio į žmonių gyvenimus.