Translytis J.Bideno atstovas R. Levine siūlo vaikams keisti lytį dar nesuėjus 18 metų

Medicina, PasaulisPolitikos Apžvalgininkas
Suprasti akimirksniu
Rachel Levine
Rachel Levine. Socialinių tinklų nuotrauka

Staigmena: translytis aukšto rango sveikatos departamento pareigūnas pasisako už vaikų lyties keitimą

Itin kontraversiškai vertinamas translytis JAV Sveikatos ir socialinių paslaugų departamento sekretoriaus pavaduotojas Rachel Levine teigia, kad nepilnamečiai neturėtų laukti, kol jiems sukaks 18 metų, jog galėtų atlikti lyties keitimo procedūras, nes dėl to, kai kurie paaugliai gali išgyventi „sudėtingesnį lytinį brendimą“. R. Levine, vyras pakeitęs lytį, šias pastabas išdėstė laidoje „ABC Nightline“.

„Paauglystė ir taip yra sunki, o brendimas – irgi yra sunkus. Ką daryti, jei išgyvenamas sudėtingas brendimas? Ką daryti, jei viduje jaučiatės esąs moteris, bet dabar išgyvenate vyrišką brendimą“, – laidoje kalbėjo R. Levine[1].

JAV Sveikatos ir socialinių paslaugų departamento sekretoriaus pavaduotojas bando išaiškinti, kad lyties keitimas yra reikalinga sveikatos priežiūra jaunimui, bei randa keistas sąsajas su psichikos sveikatos ir savižudybių prevencijos priežiūros profilaktika.

Nuomonė dėl vaikų ir paauglių lyties keitimo aiški – „keist ir tiek žinių“

Nenuostabu: translyčio R. Levine specializacija savaime suprantama orientuota į jaunąją kartą – vaikus bei paauglius. Transvestitas nuolatos dėsto naratyvą apie „svarbų ir savalaikį gydymą, lyties disforiją patiriantiems vaikams ir paaugliams“. R. Levine manymu, brendimą blokuojantys vaistai ir pakaitinė hormonų terapija (PHT) jaunesniems nei 18 metų vaikams, turėtų būti traktuojamas kaip bet kuris kitas vaikiškas vaistas[2]. Suprask – duokime harmonų, keiskime lytį ir tiek žinių.

Tačiau Ryanas T. Andersonas, autorius, santuokos, bioetikos ir politinės filosofijos specialistas laikosi visiškai kitos pozicijos. Savo knygoje „Kai Harry tapo Sally“ R. T. Andersonas teigia, kad bandymas fiziškai pakeisti žmogaus lytį nėra įgyvendinamas, o tolimesni tokie siekiai neduoda gerų rezultatų bei fiziniu, nei psichosocialiniu požiūriu[3].

„Net kai procedūros yra sėkmingos techniniu ir kosmetiniu požiūriu ir net, palyginti, translyčiams palankiose kultūrose, translyčiai asmenys vis tiek susiduria su liūdnomis pasekmėmis“, – aiškina R. T. Andersonas.

Autorius R. T. Andersonas remiasi ir profesoriaus Paulo McHugho, Džono Hopkinso universiteto Medicinos mokyklos psichiatrijos profesoriaus aiškinimu, jog net tuomet, kai procedūros yra sėkmingos techniniu ir kosmetiniu požiūriu, lytį keičiantys asmenys tampa tik labiau moteriškais vyrais arba labiau vyriškius primenančiomis moterimis.

Be to, P. McHugho buvo atkreipęs dėmesį, kad Švedijoje, kur transseksualų kultūra yra labai palanki transseksualams, atliktas nuodugniausias, daugiau nei 30 metų trukęs lytį pakeitusių asmenų stebėjimas rodo, kad jų psichikos sutrikimai tęsiasi visą gyvenimą. Praėjus 10-15 metų po chirurginio lyties pakeitimo, lyties keitimo operaciją patyrusių asmenų savižudybių skaičius išaugo 20 kartų daugiau nei panašių bendraamžių.

R. T. Andersonas primena ir kitus tyrimus. Pavyzdžiui, 2014 m. naują ir įdomią mokslinės literatūros apžvalgą atliko „Hayes, Inc.“, tyrimų ir konsultacijų įmonė, vertinanti medicinos technologijų saugumą ir poveikį sveikatai. „Hayes“ nustatė, kad įrodymų apie ilgalaikius lyties keitimo rezultatus yra per mažai, kad jais būtų galima pagrįsti reikšmingas išvadas, ir suteikė šiems tyrimams žemiausią kokybės įvertinimą.

Iš tiesų, R. T. Andersonas pažymi, kad statistiškai, įrodymų, susijusių su suaugusiųjų translyčių vyrų ir moterų gyvenimo kokybe ir funkcijomis, yra labai nedaug. Be to, su hormonų terapija susijusi potenciali ilgalaikė saugumo rizika nors ir nebuvo iki galo įrodyta, nebuvo ir galutinai atmesta.

Panašias išvadas padarė ir buvusio JAV prezidento Barako Obamos administracija. 2016 m. Medicinos ir medicinos paslaugų centras (angl. Centers for Medicare and Medicaid Services) iš naujo svarstė klausimą, ar lyties keitimo operacijos turės būti apmokamos pagal Medicinos paslaugų planus. Nepaisant to, kad buvo gautas prašymas įpareigoti ją apmokėti, jis atsisakė, motyvuojant tuo, kad trūksta įrodymų, jog tai naudinga pacientams.

Jaunimas
Vaikų ir paauglių lyties tapatybės problemos siejamos su naratyvu viešojoje erdvėje. Norbu Gyachang/Unsplash nuotrauka

Kas yra R. Levine, garsėjanti ne darbais, bet asmeninio gyvenimo pasirinkimais?

R. Levine pastaraisiais metais garsėja ne tik savo diskusijomis apie translytį jaunimą, tačiau ir dėl savo asmeninio gyvenimo peripetijų. Ir ne be reikalo. Kai JAV Senatas 2021 m. pavasarį patvirtino ją 17-ąja sveikatos apsaugos sekretoriaus padėjėja, R. Levine tapo aukščiausio rango atvirai transseksualia vyriausybės pareigūne JAV istorijoje[4].

Ji yra Amerikos pediatrijos akademijos, Paauglių sveikatos ir medicinos draugijos, ir Valgymo sutrikimų akademijos narė, daugelio mokslinių publikacijų autorė, viešai kalba opioidų krizės, paauglių sveikatos, valgymo sutrikimų ir LGBTQ medicinos klausimais.

1979 m. Levine baigė Harvardo universitetetą ir įstojo į Tulano universiteto medicinos mokyklą. Tuo metu jis dar buvo vyru, susituokė su kolege medicinos studente Marta Peaslee-Levine, su kuria vėliau susilaukė sūnaus ir dukters. Pora išsiskyrė 2013 m., o iki 2011 m. R. Levine visiškai pakeitė lytį ir tapo moterimi.

Tuo metu ji dirbo Penn State Hershey medicinos centre, kur galiojo nediskriminavimo politika, kuri apėmė seksualinę orientaciją, bet neapėmė lytinės tapatybės ir jos išraiškos. Dėl to, R. Levine aktyviai bendradarbiavo su centro administracija, kad būtų parengta „Levin politikos gairės“, į kurias lytinė tapatybė ir išraiška buvo įtrauktos kaip saugomos žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimo kategorijos. 

Per tą laiką R. Levin taip pat įsitraukė į politiką, prisijungė prie Pensilvanijos lygybės grupės ir jos valdybos, taip pat prie savo regioninės „Stonewall Democrats“ grupės ir jos LGBT frakcijos.

Kai 2014 m. demokratų kandidatas Tomas Vulfas laimėjo Pensilvanijos gubernatoriaus rinkimus, R. Levine buvo paprašyta tapti jo pereinamojo laikotarpio sveikatos komiteto pirmininke. Prieš pat savo inauguraciją 2015 m. išrinktasis gubernatorius Vulfas paskyrė R. Levine Pensilvanijos generaline gydytoja, o Pensilvanijos valstijos senatas ją vienbalsiai patvirtino. 

Būdama Pensilvanijos generaline gydytoja, o vėliau ir Pensilvanijos sveikatos apsaugos sekretore, R. Levine stengėsi užtikrinti didesnę sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą LGBTQ bendruomenei. 

2021 m. prezidentas Joe Bidenas oficialiai paskyrė R. Levine 17-ąją JAV Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamento sveikatos sekretoriaus padėjėja. Senatas jos kandidatūrą patvirtino 58-42 balsais.

Taip R. Levine tapo pirmąja atvirai translyte pareigūne, kurią patvirtino Senatas, ir aukščiausio rango atvirai translyte pareigūne JAV istorijoje. Einant šias pareigas, R. Levine padėjo koordinuoti vyriausybės atsaką į COVID-19 pandemiją, rūpinasi sveikatos paslaugų prieinamumu, vadovauja JAV generaliniam chirurgui.